Exorcist: The Beginning (2004)


Český název: Vymítač ďábla: Zrození
Režie: Renny Harlin
Rok výroby: 2004
Délka: 114 min
Země: USA

Hrají:
Stellan Skarsgard … (Father Merrin)
James D´Arcy … (Father Francis)
Izabella Scorupco … (Dr. Sarah)
Julian Wadham … (Major Granville)
David Bradley … (Father Gionetti)
Andrew French … (Chuma)
… a další

 

Bývalý kněz Lancaster Merrin se vzdal víry a utápí svoji bolestivou minulost v alkoholu. Kromě toho je však také vášnivým archeologem a proto přijímá zajímavou nabídku prozkoumat do země pohřbený kostel ve východní Africe, který je neuvěřitelně zachovalý a navíc nemá na onom místě vůbec co dělat. A právě zde, zdá se, hodlá satan vstoupit na náš svět a jedinou jeho překážkou je pouze Merrin…

Jeden z nejproblémovějších (co se výroby filmu týče) hororů nového tisíciletí vznikl v roce 2004 pod režijní taktovkou Rennyho Harlina. Vymítač ďábla: Zrození se vyráběl celkem 7 let, vystřídalo se u něj hned několik režisérů, rozpočet se vyšplhal až na astronomických (alespoň v hororovém žánru) 80 mil. USD a dokonce vznikly dvě různé filmové verze tohoto prequelu ke kultovnímu snímku ze 70. let.

Proč taková rozprava hned ze začátku? Určitě jste si už všimli mého hodnocení, takže víte, že to nedopadlo příliš dobře, ale za okolností, které panovaly v průběhu natáčení, to snad ani nemohlo dopadnou jinak. Navzdory však opovrhováním tímto filmem na všech různých webech jsem já toho názoru, že roztrhání na cucky si nejnovější exorcista nezaslouží. Něco se povedlo, něco nikoliv, o tom si nyní povíme.

K nejlepším prvkům Zrození patří rozhodně poměrně velkolepá výprava. Už první monumentální scéna s kříži vás dokáže spolehlivě strhnout, i když je jasné, že to není nic jiného než hra na efekt. Ale v jakém jiném hororu uvidíte smečku hyen útočící na chlapce, hromady mrtvých těl ohlodaných vránami či novorozeně poseté larvami? I když by se všechny tyto scény daly s trochou snahy vystřihnout, protože prakticky nemají v ději žádnou roli, alespoň udržují divákovu pozornost a nedostavuje se pocit nudy. Ano, a to je další a VELKÝ klad. Při sledování Vymítače ďábla: Zrození jsem nijak netrpěl, dějovou linii lze vlastně pokládat za zajímavou a nebýt několika podstatných negativ, určitě by i vystoupil z hlubin podprůměru, kde bohužel právem sídlí.

Krom toho, že se jede na efekt, mi vadila především žánrová nesourodost, která není pro horory typická. Chvílemi máte pocit, že sledujete Tobruk, Mumii, Pianistu a nakonec i Scary Movie. Vymítač ďábla: Zrození nedrží pohromadě, což se samozřejmě podepsalo na atmosféře, která tu občas je, ale v těch nejdůležitějších okamžicích schází. Místo toho nám Harlin předvede několik obyčejných lekaček, které sice někdy fungují, ale jindy zase nesmyslně zdržují děj, jen aby divák věděl, že se se poblíž pohybuje zlo.

 

Předchozí narážka na Scary Movie není neopodstatněná. Právě při finálním souboji mezi dobrem a zlem se film mění na podivnou sebeparodii bez špetky napětí. A právě tady si stačí vzpomenout na legendární zakončení prvního Vymítače a je jasné, že Zrození nesahá staršímu majstrštryku ani po kotníky. I přesto si nemyslím, že by byl tento snímek něčím totálně nehorázně špatným. Nepovedlo se to, ale když ke kladům připočítám ještě slušně hrajícího hlavního hrdinu, gore efekty a pěknou kameru, tak jsem na solidní čtyřicítce. A to už za jedno podívání stojí, ne? Tak snad alespoň pro fanoušky této série…

 

Hodnocení4
Zajímavost: Druhá verze se jmenuje Dominion: Prequel to the Exorcist a byla uvedena do omezeného počtu kin o rok později. Je zajímavé, že jak na csfd, tak na imdb disponuje lepším ohodnocením než verze Harlinova.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Eraserhead 4 prosince 2009 v 18:31

     Když jsem to viděl poprvé, když to dávali v televizi, tak jsem ještě před půlkou usnul. Ač jsem čekal hodně podprůměrnou slátaninu snažící se vytěžit z jména slavné série, to co jsem stihl vidět, než mě zlomil spánek se mi nezdálo zas tak špatné a tak jsem si to sehnal, abych zjistil, proč, že jsem to usnul. A zjistil jsem, že to bylo zcela jistě únavou a ne snímkem samotným. Ten mě totiž mírně překvapivě docela bavil. Podobné démonické horory mám docela rád a tohle vůbec nezklamalo. Jen dvě nepatrné a s jistým sebezapřením prominutelné výtky – první jsou digitální zvířata a druhou závěrečné vymítání, které mi jakožto radikálnímu ateistovi docela drásalo nervy. Ale suma sumárum, vůbec jsem nebyl zklamaný, naopak, mile překvapený.

Nový komentář