Režie: Alfred Clark
Rok výroby: 1895
Délka: pod 1 min
Země: USA
Hrají:
Robert Thomae … (Mary Stuart)
Nikdy jsme nevěřil, že mohu vstoupit ve světě filmu až do 19. století. Tuto linii se mi před pár týdny dokázalo přelomit krátkometrážním, dvousekundovým snímkem Roundhay Garden Scene (1988). V posledních pár dnech jsem se poohlížel po nejmenované internetové stránce a našel opravdový klenot . Nesl název Execution of Mary Stuart, The (1895) a natočil ho Alfred Clark, jeden z předních umělců té doby, kterého si slavný Thomas Edison najal, aby adaptoval tzv. senzacechtivé historické události. A čím že je vlastně tento film tak zajímavý? Za prvé proto, že trvá pouhých 20 sekund. Zadruhé zřejmě tím, že to byl vůbec první promítaný veřejný film na celém světě. A třetím důvodem je fakt, že se jedná o první film, zachycující veřejnou popravu.
Celých 20 sekund se točí okolo popravy skotské královny Marie z rodu Stewartovců. Přímá poprava zachycující kata, ukloněnou královnu a obecenstvo působí velmi historicky. Stejně tak samotné efekty. Film je kupodivu natočen ve velmi dobrém obraze, samozřejmě že v černobílém. Zvuku se bohužel nedočkáme, což je veliká škoda. Velmi důrazná věc je ta, že okolo nestojí lidé, ale válečníci, kteří jsou plně vyzbrojeni (meče, brnění). Místo, kde byl natočen, není známo, podle filmu bych ale tipoval nějakou louku. Ovšem tím nejzajímavějším faktem na filmu je, že herec, který hrál královnu Marii, nezemřel, avšak ostatní diváci mysleli, že ano. Poprava je totiž natočena na tu dobu realisticky (nejprve se herec hýbe, pak ukloní a následně mu upadne hlava). Ovšem tuto scénu má na starosti jen jedno, ve filmovém světě velice známé a v každém filmu používané – střih.
Jedinným hercem, který je oficiálně napsaný a který ztvárnil královnu Marii, je Robert Thomae. Opravdu o něm nejsou žádné spisy, nevíme kolik mu bylo, když se film natáčel, nevíme kdy se narodil ani kdy zemřel.
EoMS je velmi odvážný, historicky hororový snímek, kterému fakt, že je mu 100 let, neubírá na dokonalosti a který je doteď oslavovaný… Jsem velmi rád, že jsem mohl zhlédnout tento 20sekundový snímek. Jednoznačně všem doporučuji!
Download – http://www.archive.org/details/Execution_of_Mary_1895
zajímavé:-)
Já bych tenhle “film” nehodnotil a hodnotit jej za sebe ani nebudu, páč dle mého názoru není ani CO hodnotit. Mělo by to smysl na nějakém odborném semináři či ve filmovém klubu, kde jsou diskutovány dobové snímky… ale tady? Kde se probírá spíše obecná hororová tvorba? Vždyť ve zdejším kontextu to není vlastně ani film
Já bych to hodil do článků a nebo bych to možná i nechal v téhle kategorii (bez hodnocení), ale podal bych to spíše jako zajímavost. Na recenzi, jak ji chápeme tady, to prostě podle mě nestačí
OK
nic moc. 100% bych tomu určitě nedal. Za horor to taky nepovažuju, ale jak řekl soldier- na netu to je vedené, jako horor. Takže s umístěním na našem webu nemám problém. Nic méně bych se propříště soldiere vyvaroval slovům -Naučný, poutavý a atmosférický, protože jak uvedl Frenk ani jedno z toho určitě není (možná trochu poutavý)
Mě se to taky líbilo … zvlášť ten efekt střihu (který lze lehce rozeznat při důkladnějšim zaměření na postavení a pohyb postav) cením jako největši plus tohoto krátkého filmečku … Třeba to mělo ještě větsi účinky než Saw na některé diváky projekce
. Bavit se o tom jestli je to horor nebo ne, nemá v tomto případě moc smysl. Je to dobová záležitost a myslím si, že v roce 1985 to zanechalo nějaké zhnusující dojmy v divácích, takže to vzhledem k roku vzniku jako horor může být klidně označeno.
A já takové filmy muliji. Sice jsem to trošku přehnal, ale spousta lidí chválí i tyto snímky 100%. Jsou to záčátky kinematografie …
Je to horror, podle CSFD
Naučný, poutavý a atmosférický? To trochu přeháníš, Soldiere, ne? Je to několikasekundový záběr na popravu, které nemá s hororem pranic společného. Nazývat to hisoricko-hororovým snímkem, pche…
pekne videjko