Evil Dead II (1987)


Český název: Smrtelné zlo 2
Režie: Sam Raimi
Rok výroby: 1987
Délka: 85 min
Země: USA

Hrají:
Bruce Campbell … (Ash J. Williams)
Sarah Berry … (Annie)
Dan Hicks … (Jake)
Kassie DePaiva … (Bobbie Joe)
Ted Raimi … (posedlá Henrietta)
Denise Bixler … (Linda)
… a další

 

Zápletka druhého nakročení do osidel zla se nijak výrazně neliší od svého předchůdce. Hlavním hrdinou je opět mladík Ash. I když nyní vypadá o něco starší. Jede si se svou přítelkyní užít do staré, opuštěné lesní chaty. Obloha temní, okolní vzduch halí mlha. Romantika nepředstavitelných rozměrů. To by ovšem Ash nesměl najít magnetofon a pustit si pásku, na níž jistý starý profesor předčítá úvodní pasáž z Knihy mrtvých. Ze samotného Necronomiconu. Téměř okamžitě se cosi v lese probouzí k životu a bere chatu útokem. Nejprve nebohou Lindu, poté samotného Ashe. I když ten do rána přežije, nemůže se z prokletého místa dostat. Duchové mu odřízli cestu. Co teď? Odhodlán nepodlehnout panice se zabední v chaloupce a čeká na další hrůznou noc. Kromě již známých hrůz, mezi nimiž nechybí posednutí jeho ruky démonem, takže s ní musí rázně skoncovat, přichází nečekané zpestření. Na chatu uprostřed všeho zmatku plného krve a rozbitých věcí dorazí profesorova dcera s přáteli. Ač mají Ashe zpočátku za vraha starého pána, brzy je jim jasné, že se s ním musí spojit, chtějí-li se z lesa někdy dostat živí…

Natočil Raimi pokračování, nebo remake svého prvního pořádného filmu? Či dokonce parodii? Můžete se přiklonit k libovolné variantě a budete mít pravdu. Nebo můžete všechny smíchat dohromady a rovněž se nebudete mýlit. ED 2 má totiž od všeho něco. Každopádně je na něm vidět snaha pochlubit se, že když je víc peněz, je výsledek zpravidla na daleko vyšší úrovni a je schopen přilákat víc lidí. Daleko čistší obraz, několikanásobně záživnější hudba a přesvědčivější efekty to v tomto případě jen potvrzují.

Hovořím-li o efektech jako o povedených a přesvědčivých, pak samozřejmě pouze s přihlédnutím k době vzniku. Mnohé technické nedokonalosti jsou znatelné, např. tančící bezhlavá dívka nebo samotný závěr. Naopak velmi věrohodně vypadají krvavé scény a především Campbellovo umění hrát tělem (mám na mysli jeho posedlou ruku). Ze všech zvrácených záběrů však zároveň dýchá přemrštěnost vedoucí k úsměvu. Má-li na to divák žaludek a dokáže-li si ze záplavy hnusu vybrat nějaký ten vtípek.

ED 2 je především o atmosféře, jež si vedle hudbou umocňované hrůzy podává ruku i s humorem až parodií. Při záběrech, kdy se divák dívá očima zla, jenž pronásleduje nebohého Ashe, má člověk pocit, že ten chlápek v televizi skutečně před něčím utíká. Nejprve to vypadá komicky, vzápětí je na místě strach o jeho osud. Stejně laděných scén zde najdete spoustu. I když pak většinou film vypadá jako komedie, dá se u něj docela solidně bát. Například při scéně, kdy se Ashovi směje celá chata, mi běhal mráz po zádech, až mi to bylo nepříjemné.

Že je Smrtelné zlo 2 kultem, snad není třeba dodávat. Naprosto unikátní je po této stránce vytvořením pološílené postavy, jež nosí místo uříznutého zápěstí motorovou pilu a v druhém drží brokovnici, aby těmito proprietami mohla ničit zlo, diváka pak svými hláškami a suverénní komičností.

 

Hodnocení10
ED 2 je vynikající mix hororu, komedie, fantasy a thrilleru, jak praví odborníci. Přestože se jeho hodnocení běžně pohybuje kolem 70-80%, budu tentokrát kapánek zaujatý, neboť tento snímek patří mezi mé nejoblíbenější. Pro koho film není kultem nebo se na něj chce dívat objektivněji než já, pak nechť si od mého závěrečného hodnocení, jež díky hodnotě 95% zaokrouhluji nahoru, odečte dobrých 15-20%.
100%

Sdílejte článek

23 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Isaac 16 května 2010 v 23:22

     Nemůžu říci, že tohle je nejlepší horor, který jsem viděl (a že jich bylo požehnaně!). Rozhodně slabší než jednička. Beru i ten nový začátek, posléze se pokračuje, kde skončil první díl… Efekty jsou lepší, Bruce Cambell parááááádnííííí. Ale… na mě toho humoru(asi pro něj nemám smysl!) už bylo nějak moc. Zábava 100%tní, nebýt posledních deseti minut filmu, jistě bych dal více. Já dávám s bídou 90%… a ta bída je větší, než v Rusku!

  2. hoperoad 24 ledna 2010 v 13:58

    poprvý sem to viděla tak v osmi devíti letech a musim říct, že dodneška sem z toho filmu vedle.. podle mě je to jeden z nejlepších hororů vůbec, bála jsem se od začátku do konce, někde jsem se tam i zasmála, Bruce Campbell předvedl exceletní herecký výkon a ten konec mě úplně rozsekal, takže stoprocentně sto procent

  3. Ch.i.k.y 16 března 2009 v 14:34

     Tento horor je klasika….znám to jako malá holka a byla jsem z toho vystrašená stejně jako z jedničky 🙂 jediný co můžu jedničce i dvojce vytknout je, že když se někdo změní v démona nebo někoho rozmlátěj sekerou, tak je to na denním pořádku. Skoro žádný emoce. Ale na tu dobu samozřejmě žúžo film….. takže má ode mě 100%

  4. ondrej 17 ledna 2009 v 20:09

    Skvělý snímek, který se zařadil mezi mé nejoblíbenější horory. Stáří filmu je sice značné, ale já si nedovedu představit, že by dnes se dalo něco tak skvělého s počítačovýma efektama natočit. Tyhle horory se už dnes nedělají a je to škoda. O to jsem ale šťastnější, že jsem sérii Evil Dead (hlavně díky uživatelům Jino a Prasoid) mohl v dnešní době vidět… připomnělo mi to mé osobní rčení… že dobrý horor ubývá s množstvím vyššího rozpočtu a počítačových efektů. Výjimky jsou ale možné.   opravdu vřele doporučuju vám všem. — co doporučuju, tohle musí být poviný!!!

  5. Solo 17 ledna 2009 v 09:04

     Za tenhle koment mě sežere asi polovina webu, ale podle mě stoprocent je hodně nadsazené. Měl jsem možnost vidět tenhle film hlavně díky člověku přezdívaného prasoid. Kvalita filmu a dnes už i legendárnost se jistě nedá zapřít, ale na to kilo to není. Na tehdejší dobu má film dost propracované triky, ale gumovitost některých scén se mi nelíbila. Já dávám 80%.

Nový komentář