Evil Dead (2012)


Český název: Lesní duch
Režie: Fede Alvarez
Rok výroby: 2012
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Jane Levy … (Mia)
Shiloh Fernandez … (David)
Lou Taylor Pucci … (Eric)
Jessica Lucas … (Olivia)
Elizabeth Blackmore … (Natalie)
…a další

 

V mých očích je Evil Dead z jednaosmdesátého roku jasnou klasikou – „povinná četba“ pro každého, kdo to s hororovým žánrem myslí alespoň trochu vážně. Jistě, z dnešního pohledu působí zejména po trikové stránce značně zpráchnivěle, příběh je prostinký až hanba a místy se doslova utápí v absurditách, jenže pořád je tam ta ohromná exploze tvůrčí vynalézavosti, která tento film dělá nezapomenutelným. Alespoň tedy pro mě.

Ne, nemá valný smysl ronit slzy nad tím, jakým způsobem se v dnešní době přistupuje k ikonám, které se nesmazatelně zapsaly do historie hororového žánru i do povědomí řady lidí. Doba je už prostě taková. Snaha zavděčit se modernímu publiku, nedostatek nových nápadů a obavy z jejich realizace a samozřejmě s tím vším propojená touha vydělat nějaký ten drobák do hlady skučících kapes producentů. Bylo jen otázkou času, kdy v těchto tenatech uvízne i Evil Dead – film, který by si nový háv určitě zasloužil a u kterého jsem si opravdu hodně přál, aby se jeho remaku podařilo zařadit se k hrstce těch povedených. Bohužel se tak ale nestalo.

To, co bylo zábavné, jedinečné a originální v původním snímku, zde nehledejte. Tato reinkarnace jde opět na ruku současným módním trendům. To znamená, že na vás čeká jen rutinní porce oplzlého násilí bez špetky nadhledu, řada mizerně načasovaných lekaček a všudypřítomné kamerové filtry, které dělají les děsivější, krev rudější, déšť mokřejší, špínu špinavější a tmu tmavší… Vizuál filmu patří spolu s rychlým spádem k jednoznačným kladům, které možná řadu diváků utvrdí v tom, že sledují něco opravdu povedeného. Ovšem pan Alvarez nejspíš vinou velkého rozpočtu přišel o většinu svých smyslů. Nejenom, že jeho režie je dost nejistá, ale postrádá to nejdůležitější. Kreativitu. Tvůrčí invenci. Jejich naprostá absence čpí snad z každého záběru a celý film mění v rutinní slátaninu, kde sice krev teče v proudech a masakrování lidského těla téměř nezná hranic, ale to je vše. Nový Evil Dead ani nevyděsí a ani nešokuje. Prostě nefunguje tak, jak by měl.

Co naplat, že herci mají docela talent (rozuměj, nejsou to úplný dřeva), když postavy, které ztvárňují, jsou mdlé, nezajímavé a ploché. Najít v nich hrdinu, kterému fandit, je opravdový oříšek. A horor prostě musí mít někoho, o jehož osud se budete bát, komu budete držet palce. A to i kdyby to byl ten největší parchant na scéně. Tady vám bude zcela jedno, kdo přežije a kdo ne. Budete jen čekat, kdy odklidí cestu nějakým, nejlépe co možná nejkrvavějším skonem.

To, co bylo před lety bráno jako zábava, nadsázka a ironie, je zde převedeno do zcela vážného tónu, aniž by se nějak zapracovalo na všem ostatním, a to prostě nemohlo v nezkušených rukách (i když pod Raimiho dozorem) dopadnout dobře. Pokud postavy v osmdesátkách jednají jako stádo oveček určených k rychlé a bolestivé porážce, dá se nad tím ještě přimhouřit oko, protože tenkrát se tak prostě horory ve většině případů točily. Logika prostě na place ještě neměla své místo. Ale dnes? Ignorovat dementní jednání postav, nechat je vyslovovat nechtě směšné repliky a brát to přitom smrtelně vážně? Chtít diváky regulérně děsit nechtě natočenou komedií?

Škoda, protože v jádru nový Evil Dead mohl poskytnout skutečně intenzivní zážitek a někdy mu to i vyjde – závěr zcela se odklánějící od originálu je poměrně zdařilý. Navíc se na něj opravdu dobře kouká. Jenže řada scén v něm prostě nemá potřebnou šťávu (to znásilnění stromem je tady dost bídné) a některá klišé až nepříjemně bijí do očí.

Hodnocení5
Vznikl zkrátka jen další zbytečný remake označený datem okamžité spotřeby, který není ničím víc, než jen vezkrze průměrnou podívanou s hezkými a krvavými obrázky. Ještě jednou škoda.
50%

Sdílejte článek

14 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 28 února 2015 v 13:38

  Miluju původní Evil Dead a považuju ho za jeden z nejlepších filmů vůbec, takže tento Alvarezův remake beru jen jako špatný pokus o vtip. Který ovšem bohužel vůbec vtipný nebyl. Původně jsem neměl vůbec chuť si jej shánět, ale zvědavost nakonec zvítězila. No a bohužel se opět potvrdilo to, že většina remaků stojí za hovno. Po většinu času jsem jen nestačil zírat, pod co se Raimi podepsal jako producent. Je mi jasné, že většina mladších diváků byla okouzlena novodobými efekty, které ovšem s prominutím stojí rovněž, za vyliž…Velké množství cákající krve a průměrné gore efekty totiž absolutně nedokázali vynahradit excelentní atmosféru a herecké výkony z původní verze. Uruguayský režisér vědom si toho, že fanoušci od něj očekávají nadstandartní podívanou, se opravdu snažil jejich choutky uspokojit nadměrnou dávkou brutality a hektolitry krve, ovšem nevím, jestli právě tohle byla ta správná volba. Tedy alespoň na mě to nějak nepůsobilo. Je sice pravda, že oproti původní verzi tu bylo podobných scén docela dost, ale celé to na mě působilo jen „prvo účelově“. Abyste mi lépe rozuměli, ono je sice z pohledu hororového fanouška super, že ze všech stran před kamerou cáká spousta krve, řežou se končetiny a dokonce i déšť je zbarven do ruda, ale jelikož znáte původní verzi, spíš to na vás působí negativním dojmem, než že bych klesal v kolenou a chválil tvůrce do nebes. Navíc mi to místy přišlo hodně trapné a hlavně nelogické kiksy ve scénáři se prostě nedali přehlédnout. Takže tento nový „lesní duch“ si své čestné místo v mých TOP filmech určitě nenajde. Vyložený odpad to však nebyl. To bych mu ukřivdil. 40%

 2. Pe 9 února 2014 v 08:56

  Domnívám se, že největším problémem filmu je absence charismatického antihrdiny, tak jak jsme jej znali z Raimiho původní trilogie. I když jsme po závěrečném zvratu nuceni přehodnotit náhled na to, kdo je vlastně oním "hlavním" hrdinou, (což mimochodem není vůbec špatný nápad), myslím, že pokud by postavu Davida ztvárnil herec, který by byl schopen vykuleného diváka protáhnout filmem až k závěrečnému twistu, herec, kterému by divák fandil, který by si získal jeho sympatie, ze kterého by si sedl na prdel, tak jako kdysi z Campbella, celý remake by měl možná potenciál důstojně pokračovat v započatém kultu. Shiloh Fernandez nemá kromě neskutečně prkenného "herectví" a neustále udiveného kukuče bohužel co nabídnout a o nějakých sympatiích ze strany diváka se nedá ani uvažovat. Jeho postava daleko zaostává za ostatními, Jane Levy odvedla myslím si ucházející výkon, Lucassová i Bellmoreová bezchybné a nakonec škoda, že Pucci se neostříhal, neshodil brýle a nevyměnil si s neuvěřitelně špatným Fernandezem roli, protože jeho výkon se daleko víc blížil nešťastnému hrdinovi proti své vůli, který v Evil Dead vzor 013 tolik citelně schází. Film sám o sobě totiž vůbec není špatný.

 3. sharkamellita 23 prosince 2013 v 11:14

  Viděno v kině. Heslo na plakátech ‘Nejděsivější film, jaký kdy uvidíte’ mě pobavil, protože mi bylo jasné, že to se, alespoň tedy v mém případě, nestane. A taky že se překvapení nekonalo 🙂 Myslím, že všechno už tu bylo řečeno. I když na druhou stranu zas tak tragicky bych to neviděla. Podle mě existujou mnohem horší remaky (ale i lepší – viz Dawn of the Dead,2004). Pokud bych se odprostila od původního Evil Dead, tak za mě říkám – průměrný film.

 4. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:22

  Minulost EVIL DEAD jako jedním z královských splatter hororů 80. let je nesmazatelná stopa hororového žánru. Alvarez dodržel všechna pravidla, pevně držel dějovou kostru a jeho rozsah zobrazeného násilí, krvavých scén a krvavých zranění (sub žánr Gore). Líbí se mi, že EVIL DEAD obsahuje temnou atmosféru a určitě se Alvarezův postup líbil Dariu Argentovi. Při řezání ruky, jedna starší paní odešla z kina, není se čemu divit, některé scény jsou velmi intenzivní – velká škoda, že uříznutá ruka nezačala útočit jako ve Smrtelném zlu 2). Jen prvek humoru mi moc nesedl, v dramatičnosti a krutosti scén to malinko rozladí a nenechá diváka v napětí a zaraženého v sedačce. Závěr je perfektní a zvuk sirény je geniální tah, vytváří divákovi chaos a zaráží mu dech. Hlas démona v Mii je skvělý. Účinná a intenzivní krvavá lázeň. Cestou z kina domů pršelo, díky bohu, že ne krev!

 5. Isaac 8 srpna 2013 v 20:13

  Nová vize od producentů původní klasiky je spíš výsměchem fanouškům. Nejděsivější film jaký kdy uvidíte? Pokud se bojíte stříkanců krve, tak bych takovému člověku nedoporučoval tento film vidět. Ano. Potoků krve je tam dostatek (možná až přehnaně moc), ale budiž. Nejvíc jsem postrádal tu dechberoucí atmosféru, při které jsem zatínal pěsti napětím a mojí hlavou vířily velice nepříjemné myšlenky. Herci = katastrofa (kromě Loua Taylora Pucciho), tupé postavy a best of byl ten konec! Prostě k smíchu. I po druhém shlédnutí jsem nevěřícně kroutil hlavou. OMG
  40 % za již zmíněného Pucciho a za hudební doprovod. Jinak hnus! :-!

 6. jamno 5 srpna 2013 v 19:53

  Mlada generacia bude pravdepodobne slintat blahom ale ja vidim, ze toto sa povodnym Evil Deathom nemoze v ziadnom pripade rovnat. Urobene pre efekt, nasmerovane hixploit smerom, dokonca bolo tusim aj nejake moralizovanie, nepametam si uz presne, tato prostoducha blbost mi uz stihla kompletne vyfucat z hlavy…..no nic moc teda.

 7. zed007 31 července 2013 v 16:45

  Takže za 1. Evil dead je pro mě jeden z největších klenotů hororové kinematografie 80. let. postupně jde scénáš a celkově další díly spíš do černé komedie, ale pořád to má svoje kouzlo a atmosféru a tu v dnešní době postrádájí skoro všechny filmy, až na pár vyjímek, ale tohle je fakt sila. nebudu tento remake nijak pomlouvat, tento film je pro dnešní generaci, je plný umělé krve, digitálních efektů, hezkých ženských, ale když to nemá atmosféru, je všechno nanic. mladí vidí jenom efekty, těch je tam jak sraček. ale jak už jsem říkal, důležitá věc pro mě je atmosféra, bez ní je film poloviční zážitek, proto dávám 50% za finální scénu s motorovkou ale víc si tento snímek nezaslouží OMG

 8. DyingAngel 30 července 2013 v 18:02

  Hmm…tento film sa mne osobne veľmi páčil, a to som nevidela "old school" verziu, len najnovšiu. Krváky boli dostatočne desivé, babenka posadnutá silou diabla bola taktiež presvedčivá i pekná a čo sa týkalo celkového spracovania – tiež som nevidela nič, čo by mi prekážalo pri dobrom horore, takže u mňa 70% HEART
  Avšak najbližšie skúsim určite porovnať so starou verziou 😉

 9. Jino 30 července 2013 v 11:34

  Tohle opravdu zabolelo. OMG Pro mě jedno z největších zklamání, které je bohužel o to větší, s jakým očekáváním jsem na nový Evil Dead čekal. Tam kde tvůrčí invence originálu dokázala vylekat, pobavit, zaujmout či držet diváka v napětí, tady nefunguje ani z jedné třetiny… a připadalo mi to, že se o to ani nikdo nesnaží. ANGRY Dodíváno jen z úcty k originálu, i když ten si jakékoliv srovnávání s tímto moderním výblitkem krve vůbec nezaslouží. 20% T-DOWN

 10. ondrej 29 července 2013 v 13:41

  Naprostý souhlas s recenzí Voodoo. Zašel jsem na to do kina a divil se, jak Šmoula na speedu. Tohle klasice sahá maximálně po kolena. Blbý scénář a průměrnou režii se tento příběh snaží trumfnout alespoň pořádnou dávkou nechutností, které na atmosféře nepřidávají a přichází až po 45 minutách.

Nový komentář