Eraserhead (1977)


Český název: Mazací hlava
Režie: David Lynch
Rok výroby: 1977
Délka: 89 min/108 min
Země: USA

Hrají:
Jack Nance … (Henry Spencer)
Charlotte Stewart … (Mary X)
Allen Joseph … (pan X)
Jeanne Bates … (paní X)
Laurel Near … (slečna v radiátoru)
Judith Roberts … (dívka z protějšího bytu)
Jack Fisk … (muž na planetě)
… a další

 

Henry Spencer se vrací domů, do svého skromného bytu se zazděným oknem a květinou bez květináče. Od své přitažlivé sousedky dostává zprávu, že ho rodiče jisté Mary zvou na večeři. Je to jeho bývalá přítelkyně. Po návštěvě, jež měla za cíl zjistit, zda byl Henry s dívkou tak daleko, aby mohl být otcem jejího dítěte, se přesouváme zpět do bytu. Zde se již Mary snaží starat o potomka, jenž však nevykazuje znaky normálního dítěte. Je to spíš malé monstrum. Henry stále nemůže sehnat práci. Psychicky nalomená Mary si balí kufry a muž, který je zřejmě sám ještě dítětem, zakouší ve společnosti dítěte zoufalství, jež ho dovede až na pokraj soudnosti a k razantnímu kroku.

To je zhruba základní zápletka tohoto příběhu. Proč základní? Protože není zcela jisté, o co vlastně ve filmu jde. Již počáteční minuty dávají tušit tomu, co si divák později musí uvědomit, ať už se plně soustředí, či nikoli. Jedná se totiž o maximálně surrealistické dílo, to znamená vyobrazení vnitřního světa hlavního hrdiny. K tomu všemu je většina skutečností podána nikoli přímo a konkrétně, nýbrž symbolicky, a to často tak nezřetelně, že se objevuje problém s chápáním toho, co se na obrazovce děje.

Nebudu se pouštět do interpretace. Nechť si každý divák pochopí dílo, jež mnozí označují za nepochopitelné, po svém. Je na každém, jestli vnímá film jako vyjádření problému těžkého života rodiny bez příjmu, zda se na film dívá jako na kritiku, či zda hledí na monstrum jako na něco, co se skutečně v pokoji nachází, nebo pouze jako na symbol normálního dítěte, které po svém příchodu na svět obrací dosavadní životy mladých a bezstarostných lidí naruby. I já jsem si ve vlastním zájmu a lepší pochopení filmu nechal nabídnout určité vysvětlení, které mě v lecčems utvrdilo ve vlastním pohledu, v jiném však naopak zmátlo. Proto nechávám odhalení skutečného významu na divákovi.

Snímek je černobílý. Absence barev může vyvolat pocit, že celý Henryho svět je černobílý, ale pomineme-li veškeré snahy pochopit důvod užití této techniky ze strany tvůrců, zjistíme přinejmenším fakt, že tím vtiskli filmu jistou dávku zajímavosti. Minimálně tím zdůraznili temnotu, jež se celým dílem táhne i po stránce atmosférické.

Ta sama je značně depresivní. Statické a dlouhé záběry se starají o to, abychom si plně své vlastní emoce prožívali. Tedy máme-li nějaké, jsme-li filmem alespoň zčásti pohlceni a nenudíme-li se, což je Damoklův meč, který si nad sebe divák spolu s filmem automaticky zavěšuje. Chvílemi se zdá, že je film tvořen pouze střídajícími se obrazy. Ať už je tím vyjadřováno pomalé myšlení Henryho či cokoli jiného, je to působivé. K plnohodnotnému atmosférickému zážitku přispívá rovněž tovární prostředí Henryho domu a taktéž zvuková stránka filmu. Lynch se nesnaží ohromit masivním hudebním doprovodem. Daleko charakterističtější je pro Eraserhead ticho, hučení, zvuky pracujících strojů. Když už dojde na zvukovou kulisu, je hypnotická. Nic tak diváka neruší od toho, aby se mohl nechat filmem doslova a do písmene vygumovat.

Malé monstrum vypadá skutečně znepokojivě. Ve mne vyvolalo smíšené pocity, v nichž převažoval odpor a strach. Lynch údajně nikdy neprozradil, z čeho loutku vyrobil, což je na jedné straně dobře. Dává to mutantovi punc reality. Stejně povedené a znepokojivé jsou „věci”, jež jsem osobně chápal jako zástupný symbol spermií. O nechutném finále se dá říci jen tolik, že je dobře, že není barevné. Jednak už by to bylo na emocionálně přeplněný/vygumovaný mozek diváka moc, jednak by barva filmu jako celku uškodila a to, z čeho mi naskakovala husí kůže, zesměšnila.

 

Hodnocení7
Eraserhead je jakožto hororové drama jeden z filmů, které uvíznou v paměti. Buď kvůli obtížné pochopitelnosti jako absolutní brak zanechávající v mozku prázdno, nebo právě kvůli té nepochopitelnosti jako zdroj inspirace, zajímavosti, atmosféricko-depresivních orgií. Platí pro něj však nutné varování: protože jde o nejednoznačné obrazy nitra, není to podívaná pro masy.
70%

Sdílejte článek

13 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  Solo 2 února 2014 v 20:58

  Tak to jsem si zase naložil porci. Mám rád surrealistické filmy a tohle mi vyloženě sedlo. Nebudu tady machrovat, že jsem snad pochopil celou podstatu filmu (to se snad ani nedá), ale kostra příběhu je rozhodně zajímavá. Nemám rád ty výkřiky, že to bylo absurdní, nesmyslné a úplně na hovno. Bizarní podívaná ano, morbidní (snad), ale přesto elegantně natočené. Docela chápu, že si jak tvůrce, tak herci museli dát voraz a trvalo pět let, než to dotočili. Já měl to štěstí, že jsem viděl před tímhle už několik Lynchových filmů, takže jsem si dokázal představit, že ani tohle nebude pro každého. Ti co mají rádi Luise Bunuela, Švankmajera či starší Cronenbergovy filmy si tohle prostě museli užívat. Ponuré obrazce, podmanivá hudba a černobílý hábit mě prostě uhranuly již od prvních minut a já jsem se ponořil do vlastní blaženosti, režisérovy chorobné psychojízdy a neskutečných výjevů.

 2. Profilový obrázek
  FreakOnALeash 31 května 2013 v 22:53

  Dva týždne som sa odhodlávala k tomu kým som si Eraserheada pozrela. Trvalo mi to preto tak dlho, lebo som si k filmu prečítala zopár komentov, nie práve nadšených. Nemám zrovna umelecké cítenie takže ma tento skvost kinematografie nenadchol. Ale zase, musím uznať, scény boli občas ozaj nechutné (hlavne ten happy end) :-! Preto by som Mazaciu hlavu až tak úplne nezatracovala. Hold, je to pol na pol.

 3. Profilový obrázek
  MrBerserkr 17 ledna 2011 v 20:55

  Jako hlavně to provokuje, protože se to příčí našemu zvyku si věci logicky škatuklovat a spojovat do souvislostí a zároveň nás to nutí ptát se proč a jak a odpověď prostě není a to provokuje. Asi to nebude ono, ale co když si linch dělal prostě z nás srandu. Jestli ne před tím, tak se nám směje určitě teď.

 4. Profilový obrázek
  Morton Eucrow 26 července 2010 v 03:10

   Práve som túto “vec” dopozeral. Myslím si, že niektoré pasáže som pochopil, ale tvrdiť že mi je jasná podstata snímku… to by bolo odvážne. Kamera je skvelá, Jack Nance doviedol tragikomický výraz melancholika do dokonalosti a tá depresívna atmosféra, ktorá sála z celého filmu…brrr, je mi zima. Neviem čo na tento film poviem, keď si ho pozriem druhý,tretí krát, ale zatiaľ je to 100%.

 5. Profilový obrázek
  Eraserhead 30 března 2009 v 17:45

   Sharkamelita: Někde jsem četl, že při natáčení toho filmu byly i několikaměsíční pauzy a ten herec během těch pauz ten účes nosil pořád.

  Jinak já ten film viděl už několikrát a nepochopil jsem ho pořád, což ale nic nemění na tom, že to je výborná práce. A ten soundtrack k tomu…. lahoda.

Nový komentář