End of Days (1999)


Český název: Konec světa
Režie: Peter Hyams
Rok výroby: 1999
Délka: 121 min
Země: USA

Hrají:
Arnold Schwarzenegger … (Jericho Cane)
Gabriel Byrne … (The Man / Satan)
Robin Tunney … (Christine York)
Kevin Pollak … (Bobby Chicago)
CCH Pounder … (Detective Margie Francis)
Derrick O’Connor … (Thomas Aquinas)

 

Jericho Cane platil za špičkového policistu. Jednoho dne však při tragedii ztratil svou rodinu. Následkem toho se mu zhroutil svět. Odešel od policie, pije a dnem i nocí myslí na sebevraždu. Přestal si vážit života i sám sebe. Vše se změní, když potká mladou Christine. Ta je ve velkém nebezpečí a Jericho se rozhodne ji chránit. Netuší však, že Christine je vyvolena být Satanovou ženou a zplodit s ním potomka – bájného Antikrista. Christine jde tak po krku nejen sám kníže pekel a jeho stoupenci ale i vatikánská sekta, která chce jejím zabitím zabránit zplození ďáblova syna. Nic z toho ale Jericho nehodlá dopustit. Blíží se apokalyptický boj, ve kterém musí Jericho svézt hned dvě bitvy naráz. Aby mohl být rovnoceným Satanovým protivníkem, bude se muset muset nejprve vypořádat sám se sebou a přehodnotit svůj postoj k životu a Bohu.

Snímek natočil v roce 1999 Peter Hyams, který je autorem například akčních filmů s Jean-Claudem Van Dammem Timecop či Náhlá Smrt. V jeho filmografii nalezneme několik akčních snímků a několik mysteriozních sci-fi. End of Days je jediným jeho počinem, jenž je za horor obecně považován. Výše uvedené tedy napovídá, že se v tomto filmu objeví prvky žánrů, s nimiž má Hyams již letitou zkušenost.

A skutečně. Výrazné jsou zejména akční prvky. Nebudou chybět četné přestřelky, rvačky, honičky… zkrátka vše, co do správného akčního filmu patří. Obzvláště povedená je jedna z úvodních scén, v níž se hlavní hrdina střetne rovnou s helikoptérou.
Ovšem mysteriozní stránka snímku není oproti akčním prvkům bohužel tolik výrazná, což je dle mého názoru škoda.

Mluvíme-li tedy o apokalyptycké akci, budou nás zřejmě zajímat efekty. Nic strhujícího nás ale nečeká. Například zmíněná scéna s helikoptérou je poměrně povedená, ale ani ona nepředstavuje nic, co už jsme v nějakém akčním snímku neviděli. Stejně tak to bude i v případě honičky v metru, kdy se Jericho bude marně snažit Satana zničit hromadou kulek.
Satan sám je poměrně povedený, byž je někdy přehnaně digitální. Svou lidskou tvář odloží až teprve při závěrečné scéně, kterou nehodlám prozrazovat. Po stránce efektů však není opět nikterak převratná. Samotný závěr je vyumělkovaný a naivně dojemný.

Vizualní podoba snímku se naopak povedla ve všech bodech. New York je vykreslený jako „překrásně“ depresivní tmavé deštivé město. Stejně tak to platí o všech budovách a místnostech, ve kterých se jednotlivé části filmu odehrávají. Hřistě si řežisér upravil opravdu vkusně. Jen škoda, že se nevěnoval hlouběji mysteriozní stránce snímku.

V roli Jericha se představí populární herec, kulturista a dnes už i politik Arnold Scharzenegger. Roli v hororovém snímku si vyzkoušel již před časem ve snímku Predator. Jericho je však oproti drsnému majoru Dutchovi mnohem komplikovanější role. Pozice zbídačeného stroskotance, který se z blíže neurčených důvodů staví do role ochránce práva a pořádku. Profil, který by v koncepčně jinak laděném snímku jistě obsadil Bruce Willis. Jak to tedy Arnold zvládl? Podle toho, co slýchám ve svém okolí, Arnie spadá do kategorie herců, které buď máte rádi a nebo jste na ně alergičtí. Pokud patříte do té první skupiny, budete spokojeni, i když je Arnold místy ne úplně přirozený a při emotivních projevech chvílemi uklouzne. Patříte-li do skupiny číslo dvě, není vám rady ani pomoci.
Sluší se však poznamenat, že díky své robustní svalnaté postavě zapadá do kontextu. Koho jiného postavit proti samotnému ďáblovi, když ne pořádného chlapa?

Lidskou podobu Satana ztvárnil skvěle Gabriel Byrne. Jeho výkon je velmi přesvědčivý, čímž posouvá snímek o stupínek výše. Potkat Byrna v noci na ulici po shlédnutí tohoto počinu by mohl být velmi traumatický zážitek.

Takže co řící na závěr? End of Days je cílená zábava určená nejen pro fanoušky hororových filmů ale i pro příznivce akčních filmů a v neposlední řadě i samotného Arnolda. Jelikož spadám do všech tří výše uvedených kategorií, byl jsem poměrně spokojen. Vzhledem k tomu, že píšu na hororový server, musím však snímek hodnotit objektivně jako horor.

Hodnocení6
Beru-li tedy v potaz faktory jako napětí, efekty, atmosféra, herecké výkony, režijní práce apod., musím film označit jeko lehce nadprůměrný a tudíž se mé hodnocení pohybuje mezi 60-70%. Vzpomínáte-li si ještě na pravidla matematického zaokrouhlování, tušíte asi, kde mezi šedesátkou a sedmdesátkou se mé hodnocení zastavilo.
60%

Sdílejte článek

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 21 září 2010 v 08:12

  Železný Arnold vs. Satan, tak tomu říkám opravdu zábavná kombinace,
  stejně jako let vrtulníku mezi baráky aniž by se z nich sypalo sklo z 
  oken. Tenhle film je místy opravdu velice zajímavý, především díky
  slušným efektům a lehce humorného pojetí, ale v zápětí se z toho stává
  jen další duchovní sračka. Já sám jsem nevěřící a nemám rád když se do
  filmu cpou tyhle žvásty o h…u! Kdyby byl tenhle film tak o půl hoďky
  kratší, tak bych mu možná dal i víc %, ale takhle to vidím na obyčejný
  průměr díky těm Xnudným pasážím.  50%

 2. JasonVoorhes 14 července 2010 v 15:55

  Konec světa je dost liboví film, ale vrtá mi hlavou proč je to na IMDb a na CSFD označováno jako horror… Mě to přijde spíš jako Akční Thriler. Ale tak i tak, z vás všech tady budu hodnotit asi nejvíc.  Myslím, že tohle je pro Arnolda tedy dost neobvyklá role (Terminátor, to je jiný kafe) což mi ale nijak nevadí, protože když jsem viděl že hrál i v Dr. Doolitlovi 2. řekl jsem si že mě už žádná jiná jeho role nepřekvapí. Nebo hrál taky v cestě kolem světa za 80 dní :D.

  Tenhle film má rozhodně úžasnou atmosféru, skvělí děj, pár nakoplejch hlášek, celkem dobrou hudbu. 80-90%.

   

 3. Prasoid 4 května 2008 v 20:04

  Mám rád Arnolda. Konec světa považuji za jeden z jeho slabších, ale ne úplně špatných filmů, už proto, že (jak DonMartinez podotkl) to není žádný velký herec a kromě čistokrevné akce si ho pořádně neužiji. Tady akce je, takže se misky vah vyrovnávají, i když už to není akce Arnoldova mladšího hereckéh období. Co mi tu předvším chybí, je (kromě pořádného kulometu a obvyklých laciných hlášek ) ona nízká zaměřenost na onu mysteriózní stránku. Jinak atmosféra docela ušla, Byrne nezklamal, pár památných momentů se našlo, efekty přesvědčily cca půl na půl. Takže jako “děsivý” snímek je to u mě 60%, stejně jako ve filmografii Arnolda vůbec.

 4. DonMartinez 4 května 2008 v 18:35

   Frenk: Také jsem chvíli váhal, zda na tenhle film recenzi napsat či nikoliv. Když jsem zjistil, že na csfd.cz je to řazeno jako horor, řekl jsem si proč ne…?

  Mimochodem omlouvám se za tu menší mystifikaci ohledně Hyamsovi tvorby. Prohlížel jsem si výpis jeho filmů opět nad csfd.cz a Relic mi nějak unikl.

 5. Frenk 4 května 2008 v 12:29

   Mno, já jsem před hodně dlouhou dobou také uvažoval, jestli má Konec světa na tomto webu své místo, ale budiž. Máme tu Satana, nějakou tu atmosféru a dokonce jednu brutální scénu s ukřižováním člověka ke stropu. Jinak je sice film ve skrze akční, ale Gabriel Byrne (hrál také kapitána v Lodi duchů) má jako Satan své velké kouzlo a jeho některé “výstupy” jsou bravurní, např. zmíněná akční scéna v metru nebo také když potká mladíka, který má na tričku nápis “Satan” – nebo něco podobného. Ještě bych chtěl poznamenat k Peteru Hyamsovi, že to nebyl jeho jediný počin, který je považován za horor, protože o dva roky dříve natočil velkorozpočtový (vzhledem k tomu, že to byla jen televizní produkce) horor Relic, jenž byl také celkem úspěšný. A když už jsme u toho rozpočtu, tak Konec světa se blýsknul kulatými 100 miliony dolarů a po celém světě vydělal více než dvojnásobek. Jinak chválím recenzi a souhlasím s hodnocením, byť jsem místo 60 – 70 % uvažoval spíše o 50 – 60 %.

Nový komentář