Empty Man, The (2020)


Česká název: Prázdnota
Scénář a režie: David Prior
Rok výroby: 2020
Délka: 137 min
Země: USA

Hrají:
James Badge Dale … (James Lasombra)
Marin Ireland … (Nora Quail)
Sasha Frolova … (Amanda Quail)
Robert Aramayo … (Garrett)
Samantha Logan … (Davara)
… a další

 

Film Empty Man je hororem o strašidlu, které teenageři vyvolají na mostě fouknutím do láhve. Že to zní jako další tupá americká báchorka? Ano, opak je ovšem pravdou. Na tuhle kostru je totiž nabaleno drama takřka existenciální. Jen samotný prolog Empty Mana trvá nějakých 20 minut!

Prolog. Roku 1995 se v Bhútánu potulují čtyři Američané. Pohodová horská turistika končí v okamžiku, kdy jeden z nich spadne do jeskyně, v níž objeví podivnou kostru. Skupina nachází osamělou boudu a snaží se situaci řešit. Postižený muž je v paralyzovaném stavu a začínají se dít ošklivé věci.

Současnost, USA. Expolicista James Lasombra se snaží pomoci své známé, které zmizela dcera Amanda. Zjistí, že ona i s několika vrstevníky, vyvolali tzv. Empty Mana. Posléze objeví mrtvá těla studentů, Amandu však ne. Celou záležitost zkomplikuje i tajná organizace s nekalými praktikami.

Až na mrazivý úvod se tedy pohybujeme ve šlépějích detektivního thrilleru s občasnými výpady nadpřirozena. Bohužel atraktivní vyšetřování spolu se zajímavými otázkami (ovlivňování myšlenek), jsou nakonec poničeny nabubřelou mytologií, která mi příliš nedává smysl.

A to už vůbec nemluvím o twistu na konci a lá Šestý smysl, o kterém jsem si myslel, že jej autoři nemohou použít vzhledem k jeho teatrálnosti. Překombinovaný děj jde ruku v ruce s přepálenou stopáží (137 minut), což by se dalo překousnout, kdyby vize sklapla jako chytře vymyšlená past, Empty Man ale není tento případ. Zaujme na startu, uprostřed nudí, na konci už jen zívám.

Samozřejmě, že uprostřed té masy ambicí najdeme i ostrůvky originální atmosféry. Kromě úvodu stojí rozhodně za zmínku ještě lesní úprk nebo hra stínů v sauně. Hudba je úsporná, ale působivá, protože Christopher Young tohle umí.

Hodnocení5
Proto mě mrzí, že přes všechny ambice a klady dávám jen průměrné hodnocení. Empty Man (soudím dle rozpolcených reakcí) tak zřejmě bude peckou jen pro okrajové publikum.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář