Empire of the Ants (1977)


Český název: Mravenčí teror
Režie: Bert I. Gordon
Rok výroby: 1977
Délka: 89 min
Země: USA

Hrají:
Joan Collins … (Marilyn Fryser)
Robert Lansing … (Dan Stokely)
Jacqueline Scott … (Margaret Ellis)
Pamela Susan Shoop … (Coreen Bradford)
Robert Pine … (Larry Graham)
… a další

 

Marilyn se snaží uchlácholit skupinku investorů a prodat jim nijak nezajímavé pozemky na Floridě pro výstavbu plánovaného centra. Podloudný obchod naruší invaze obřích mravenců, kteří se nabaštili jaderného odpadu. Nepřišli však pouze zabíjet. Mají za lubem něco většího.

Bohužel krom vlastní velikosti nic podobně úchvatného, co by film pozvedlo alespoň k nejnižší hranici průměru. Je to totiž divácká katastrofa stejného rázu jako mravenci pro své filmové okolí.

Samotná zápletka by za předpokladu, že by se soustředila pouze na skutečnost útěku lidí před zmutovanými mravenci, byla stravitelná. Scénář však počítá s oživením známé šablony o demonstraci mravenčí inteligence. Ukazuje, jak jsou schopni si podrobit slabší živočichy coby otroky. Snaha o inovaci se však míjí účinkem. Nasazuje filmu korunu hlouposti, a to tím větší, čím vážněji se samotný snímek tváří.

Odlehčujících prvků totiž mnoho není. Jako obvykle se najdou pouze nechtěné, například v podobě nepříliš zdařilých hereckých výkonů či katastrofálních vizuálních efektů. Vystupování lidské části herectva se dá přežít bez větší zážitkové úhony. Leckterý divák vloží naděje zvláště do představitelky hlavní ženské role. Na ní bohužel (s blížícím se koncem se ono případné bohužel naneštěstí mění v bohudík) film nestojí.

Efekty jsou skutečnou perlou této podívané. Mravenci jsou představeni za použiti dvou klasických technik. Prostřednictvím zvětšených modelů a pomocí (dalo by se říci předchůdce pozdější digitalizace) prolínání reálného záběru s pokud možno na plátno přenášeným zvětšeným náhledem na mravenčí rej. Že to ve výsledku vypadá nepřesvědčivě až směšně (nejen mravenci, ale i jich se bojící postavy), snad není potřeba zdůrazňovat. Scény s živými mravenci jsou technicky a odstínově nezvládnuté. Použití maket je doprovázeno roztřesenou kamerou, takže není nic vidět. Otázkou je, zda je to s ohledem na mravence skutečně nedostatek.

Film je zpočátku nudný. Zaměřuje se na seznámení s postavami, jichž poté tvůrce nechá spoustu pomřít v poměrně krátkém čase. Proč tedy ten rozsáhlý úvod? Pro navození atmosféry určitě ne. Ztrácí se ve zmíněných nedostatcích a nepřehledném tempu, kdy jsou zběsilé akce každou chvíli střídány nezáživnými momenty.

 

Hodnocení2
Empire of the Ants je velmi podprůměrný film s nezajímavým děním, dobře vypadajícími, avšak nikoli stejně hrajícími herci, se zoufalými vizuálními efekty, jež neomlouvá ani doba vzniku.
20%

Sdílejte článek

  1. Solo 10 října 2009 v 13:24

     Nedávno to dávali na MGM a musím říct, že mě to moc nebavilo. Děj sice vypadá zajímavě, ale laciné triky s dvojitými záběry mě rozhodně nenadchly. Na jednom natáčeli mravence pěkně z blízka zvětšenou kamerou či přes lupu a vedle obyčejné lidi. Herecké výkony jsou na podprůměrné úrovni a ani účast J. Collins to nezachráníla. Nejvíc sem se nasmál při scénce, kdy mravenci pochodovali k přivázané loďi.

Nový komentář