Eliza Graves (2014)


Český název: E. A. Poe: Podivný experiment
Slovenský název: E. A. Poe: Archa bláznov
Režie: Brad Anderson
Rok výroby: 2014
Délka: 112 min
Země: USA
Alternativní název: Stonehearst Asylum

Hrají:
Kate Beckinsale … (Eliza Graves)
Jim Sturgess … (Edward Newgate)
David Thewlis … (Mickey Finn)
Ben Kingsley … (Silas Lamb)
Michael Caine … (Benjamin Salt)
…a další

 

Edgar Allan Poe je pro tvůrce hororů skoro stejně oblíbená značka jako Stephen King, takže se s jejich adaptacemi setkáváme již notnou řádku let. Neunikly ani pozornosti českých filmařů. Poe byl předlohou pro Švankmajerovo ceněné dílo Šílení (2005), v současné době adaptuje Kingovu povídku Jsem brána brněnský rodák Robin Kašpařík. Brad Anderson (autor hororů Session 9 a El Maquinista) si vybral Poea a rozehrál psychologickou hru odehrávající se na jediné lokalitě – v blázinci.

Ačkoliv se snímek jmenuje Eliza Graves podle postavy, kterou ztvárňuje stále krásná (leč herecky ne úplně přesvědčivá) Kate Beckinsale, hlavním hybatelem dějství je mladý doktor Edward Newgate. Ten na konci 19. století přichází do psychiatrického ústavu pro choromyslné, aby se naučil praxi. Seznamuje se nejen s vedoucím blázince Dr. Lambem a tajuplnou Elizou, do níž se ihned beznadějně zamiluje, ale i s šokujícími metodami v přístupu k těmto pacientům.

Film od začátku dává jasně najevo, že zápletka bude komplikovanější a o zvraty nebude nouze. Tvůrci si šibalsky hrají s myšlenkou, kdo je vlastně větší blázen a často prohazují misky vah. Zásluhou některých krutých lékařských metod (ledová voda, léčba elektrickým šokem) snímkem prolézá dusnější atmosféra, ale vlivem trochu ošizených postav a přebujelého finále na vás nikdy nedopadne tíživost jako u Scorseseho Prokletého ostrova (2010).

Za béčkový rozpočet Anderson nabízí slušnou výpravu a kostýmy, poměrně dost známých tváří a netradiční thriller, který ale nezapomíná několikrát prokázat poctu hororům (první setkání s Arturem). Film si můžete v tuto chvíli ještě dopřát v kinech, já ho ale doporučuji raději k televizi.

Hodnocení6
Eliza Graves je spíš taková instantní jednohubka, naštěstí dostatečně ošetřená, aby nespadla do podprůměru. Pochválit totiž musím ještě technickou stránku.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 19 února 2015 v 19:54

    Brad Anderson patří mezi zkušené režiséry, takže jsem byl velice zvědavý, jak se popere s povídkou Edgara Allana Poea. Po letmém přečtení průvodního děje jsem měl však obavy, aby se z toho nestala jen další z řady napodobenin osvědčeného tématu. Naštěstí se tak nestalo a já si tento psychologický thriller mohl docela užít. Hned na začátku bych chtěl však říct, že mi trošku vadila dlouhá stopáž, protože některé pasáže mě dost nudily. To je ale jen můj názor – prostě bych pár scén vynechal, nebo zkrátil. Jinak ovšem musím říct, že „vyobrazení“ psychiatrické kliniky a jejího osazenstva bylo vskutku zajímavé. Podobné místa ve mně vždycky vyvolají jistý druh sklíčenosti, ale tady na to šli tvůrci rafinovaným způsobem. Samozřejmě to bylo značně deprimující, ale zároveň i lehce zábavné. Dokud se neodhalí ono „tajemství“ ukryté ve sklepení, tak si divák přijde i na docela slušnou porci „bizarní“ zábavy. Někteří chovanci ústavu vážně stáli za to (kůň) a zvláště mě doslova uchvátilo to jejich „menu“, které dostali, když začaly docházet zásoby. Jakmile však začne fungovat ona „psycho“ atmosféra a na scéně se objeví několik dějových zvratů, kvalita snímku se rapidně zlepší a v tomto duchu se to s námi táhne až do samotného závěru. Dokonce zde našly uplatnění i násilné scény – ovšem o žádné brutalitě se mluvit nedá. V neposlední řadě se nesmí opomenout ani herecké výkony, které jsou rovněž velmi uspokojivé kvality. Kate Beckinsale byla půvabná jako vždy, ale tentokrát ji zcela zastínila dvojice Ben Kingsley a David Thewlis. Oba jmenovaní byli snad o třídu lepší, než hlavní hrdina Jim Sturgess, který mi nebyl zrovna dvakrát sympatický.60%

Nový komentář