Elevated (1997)


Režie: Vincenzo Natali
Rok výroby: 1997
Délka: 17 min
Země:
Kanada

Hrají:
Vickie Papavs … (Ellen)
Bruce McFee … (Ben)
David Hewlett … (Hank)

 

Když jsem byl hodně malý, strašila mě moje sestra představou, že se se mnou výtah utrhne a já skončím jako červená kaluž krve na dně výtahové šachty. Následkem jejího žertovaní jsem několik let chodil i do těch nejvyšších pater paneláku pěšky, abych uniknul nebezpečí tak zbytečné smrti, jakou by utržený výtah určitě byl. Kdyby mi k tomu ještě pustila tenhle krátký film, nenastoupil bych do výtahu patrně již nikdy v životě.

Film „Elevated“ patří do skupiny takzvaných kraťasů. Má pouhých sedmnáct minut a režisér Vincenzo Natali ho natočil ve stejném roce jako svůj mnohem známější film „Kostka“.

Stejně jako jeho slavnější bratříček odehrává se i tento film v uzavřeném hranatém prostoru. V tomhle případě je to výtah, do kterého nastupuje Ellen spolu s Benem, který již od pohledu nahání strach. Pravá hrůza však nastane až v okamžiku, kdy do výtahu přistoupí, nebo lépe řečeno vtrhne člen ochranky se zakrvácenou košilí.

Jeho ujišťování, že v budově kolem pobíhá cosi zlého, co se je snaží zabít a on jediný jim může zachránit životy, ani jednoho z původní dvojice příliš neuklidní. Začíná drama, ve kterém se musí Ellen rozhodnout, jestli bude důvěřovat vyděšenému securiťákovi nebo jestli se pokusí vystoupit spolu s Benem a uniknout z pasti výtahu.

I přesto, že herci mají jenom pár minut na pořádné rozehrání, zvládají svoje charaktery (pokud se v tak krátkém filmu dá vůbec o charakterech mluvit) opravdu na jedničku a během chvilky vytvoří ve stísněném prostoru pocit totální paniky.

Výborný je hlavně David Hewlett v roli člena bezpečnosti, u kterého vážně nevíte, jestli je šílený touhou ostatní povraždit nebo jenom šíleně vyděšený, snažící se svoje náhodné spolucestující zachránit před strašlivou smrtí.

Jedinými efekty, které ve filmu uvidíte, jsou nezbytné krvavé cákance a pár mrtvol. Ani hudební doprovod omezující se pouze na výtahovou odrhovačku není příliš bohatý, ale díky tomu všemu se (alespoň pro mě) film tváří dost reálně a působivě.

 

Hodnocení7
Film „Elevated“ není kdovíjakou podívanou a nezapíše se zlatým písmem do fondu hororových klasik, ale jako krátké zpestření dlouhé chvíle poslouží fanouškům hororů perfektně.
70%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

Nový komentář