Eight Legged Freaks (2002)


Český název: Pavoučí teror
Režie: Ellory Elkayem
Rok výroby: 2002
Délka: 99 min
Země: USA / Austrálie

Hrají:
David Arquette … (Chris McCormick)
Kari Wuhrer … (Sheriff Samantha Parker)
Scott Terra … (Mike Parker)
Scarlett Johansson … (Ashley Parker)
Doug E. Doug … (Harlan Griffith)
Rick Overton … (Deputy Pete Willis)
Leon Rippy … (Wade)
…a další

 

Jak již bylo řečeno, pavouci jsou fajn. Jsou odporní a skvěle zabíjí. Bohužel velcí pavouci takový úspěch nemají. Většinou z těchto filmů o zmutovaných velkých pavoucích vznikne béčko plné neuvěřitelně laciných triků a blbých klišé. Eight Legged Freaks (u nás Pavoučí teror) je jeden z oněch příkladů. Ale na rozdíl dejme tomu od Ice spiders je to sranda. Protože režisér Ellory Elkayem vzal všechna tato klišé a nešvary a přimíchal k tomu lahodný humor, takže nám vznikl chutný koktejl, který chutná i po několikátém nabídnutí.

Samotný děj je ale velmi jednoduchý. Zabývá se malým městečkem, kde projíždí kamion s nějakou srajdou. A jeden sud jak známe vypadne a srajda se vypustí do místního rybníka. Jeden farmář si nachytá pár kontaminovaných cvrčků a dá je svým pavoučkům. Pavouci vyrostou a zabijí majitele farmy. No naštěstí měl majitel malého kamaráda Mika, který se v pavoucích vyzná. Když se dojede podívat na farmu, uvidí jen velmi velké pavučiny a najde nohu velkého pavouka. Poté se začnou dít divné věci. Zvířata se ztrácejí, lidé se ztrácejí… a pavouci? Ti vyrostou do neuvěřitelných rozměrů.

Stokrát viděné téma a stále baví. Tedy ono by to zase tak nebavilo, ale když je v tomto snímku účelem zábava a pocta starším filmům, tak proč ne? Je zde neuvěřitelné množství replik a odkazů na jiné filmy. Nebudu tu rozebírat žádnou konkrétní scénu, to by bylo na dlouho.

Co mě celkem potěšilo bylo herecké obsazení. Je tu například David Arquete ze série Vřískot. Nebo Scarllet Johansson z Ostrova. Pak tu je ještě pár méně známých tváří. Ale jako celek hrají poutavě a dobře. Což se dá říct i o hudbě. Každý si tu něco najde, od rocku až po country. Hudba je do dané sekvence dobře daná. Humor potěší. Není to žádná křečovitá legrace, u které smějeme tuposti tvůrců, nýbrž ze srdce. Sice to občas trochu uklouzne, ale není to nic hrozného.

Efekty pavouků jsou na béčkové poměry dobré, je vidět, že tvůrci efektů se ve svém řemesle dokonale vyznali. Co už ale není moc dobré, jsou některé postavy, přišly mi celkem zbytečné. Stejně jako střih, který občas některé scéně uškodil.

Hodnocení6
Režisér Ellory Elkayem natočil zatím jen pár známějších filmů jako třeba Return of the living dead: Necropolis a Return of the living dead: rave to grave. Ty ale bohužel nedosahují kvalit tohoto filmu. Takže za mě dostává ...
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 22 června 2014 v 12:23

    Monster a zvířecí horory patří mezi moje nejoblíbenější, ovšem ty „pavoučí“ moc rád nemám (tedy až na pár výjimek). Eight Legged Freaks však ve mně vyvolal dosti rozporuplné pocity a musím říct, že zas až tak hrozné to nebylo. Především je důležité poznamenat, že režisér to pojal hlavně jako hororovou komedii a mluvit o „klišé“, je asi zbytečné, protože to je zde vidět snad všude. Což byl mimochodem taky tvůrčí záměr. Takže tohle filmu určitě vytýkat nebudu. Ellory Elkayem i zbytek týmu se u jeho natáčení dobře bavili a já popravdě při jeho sledování taky.
    Ano je pravda, že digitální přerostlí pavouci nevypadají zrovna dvakrát úchvatně (no spíš hrozně), ale svůj účel splnili stejně jako celá enkláva hlášek a humorných situací. Celý film je jedna velká béčková oddechovka, která se ani sama vážně moc nebere, což bylo dobře. Navíc tu hraje Kari Wuhrer pro kterou mám opravdu velkou slabost a v mládí jsem žral každý film, ve kterém se objevila. O jejích ženských přednostech se ani bavit nebudu. Když k tomu připočítám i mladičkou Scarlett Johansson – musím dát prostě „bod“ navíc.
    Jediné co mi tu dost vadilo, byli ty zvukové pavoučí výlevy, které mi v určitých momentech lezli na nervy. Za nezapomenutelný okamžik beru „souboj“ kočky s pavoukem v sádrokartonové zdi a „ochutnávku“ vycpané jelení trofeje.50%

Nový komentář