Dreamcatcher (2003)


Režie: Lawrence Kasdan
Rok výroby: 2003
Délka: 134 min
Země: USA / Kanada

Hrají:
Morgan Freeman … (Col. Abraham Curtis)
Thomas Jane … (Dr. Henry Devlin)
Jason Lee … (Joe ‘Beaver’ Clarenden)
Damian Lewis … (Gary ‘Jonesy’ Jones)
Timothy Olyphant … (Pete Moore)
Tom Sizemore … (Lt. Owen Underhill)
Donnie Wahlberg … (Douglas ‘Duddits’ Cavell)
…a další

 

Všichni něco čteme. Někdo reklamní letáky, které nám každý den zavalí podlahu po otevření dopisní schránky, někdo brouzdá po netu a najdou se mezi námi i tací, kteří čtou knihy. Ano i v dnešní době elektroniky si spousta lidí přečte pěkně v klidu nějakou knížku. Někdo čte víc někdo míň a znám lidi co nečtou vůbec. Další otázkou je převod knihy na filmové plátno. V tomhle jsem rozpolcená osobnost, protože v pár případech jsem prvně viděl pak četl, v jiných prvně četl a pak viděl. Knihu Pavučina snů od Pana spisovatele Kinga jsem prvně četl a tak mě zaujala, že jsem ji dokončil na jeden zátah, i když druhý den jsem byl k ničemu. Stoprocentní zážitek a skvělý příběh.

A teď film. Kdo nečetl knihu, pochybuji, že měl vůbec šanci pochopit o co jde, protože ta zkratka velkolepého knižního díla, co se nazývá filmem, neměla šanci divákovi cokoliv vysvětlit, natož ho snad vtáhnout do děje. Stala se z toho jedna dost nepovedená epizoda Aktů X, a to ten seriál poškozuji, protože byl dobrej.

Děj filmu vám snad ani nemá cenu popisovat, snad jen, že je o partě kámošů, co si pravidelně vyráží odfouknout do lovecké chaty. Do té se jednoho dne dobelhá člověk provázen mohutnými větry, a nemyslím ty z jihovýchodu, který porodí z otvoru, a nejsou to ústa, něco jako vetřelce kříženého se žížalou. Celou tuhle věc mají na svědomí mimozemšťané, kteří se přes mozek snaží ovládnout lidstvo. V tom se jim bude snažit zabránit všemocná Americká armáda vedená “nevím hodnost” Kutzem.

 

Hodnocení2
Takhle to vypadá jako slátanina, a to taky ten film je, pokud chcete opravdu dobrý příběh, tak si to raději přečtěte. Dávám dvacet procent, a to jen za úžasné obočí, které nevím proč maskéři vytvořili Morgenu Freemanovi...
20%

Sdílejte článek

24 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  Solo 9 ledna 2011 v 09:31

  Já se taky řadím k těm, jenž se film docela líbil i když kniha mě bavila
  víc. Největším kladem jsou totiž herecké výkony, které alespoň pro mě
  osobně dopadli velice dobře. Atmosféra je rovněž hodně slušná a místy mě
  i lehce zamrazilo. Scéna v lese, kdy utíkají ty zvířata patří k těm
  nejpěknějším. Co už však filmu spíše uškodilo byli speciální efekty
  (lety vrtulníku, samotní mimozemšťani atd…). Přesto si myslím, že
  klady i mínusy jsou zde rovnoměrně rozložené a film je rozhodně
  koukatelný.  60%

 2. Profilový obrázek
  ondrej 9 listopadu 2008 v 14:54

  Přesně tak… Prasoid to vystihl. Ale jsou autoři jenž odmízli spolupráci s armádou, nepřepsali scénář a natočili bez armády své vlastní vojenské scény. Takhle třeba vznikl snímek Apocalypto, který armáda odmítla s odůvodněním, že v něm zápornou roli hraje generál a i sami vojáci. Nakonec se tento snímek dočkal několika vyznamenání a dnes patří mezi největší skvosty, které nikdy v americké propagandě “Staň se vojákem” neobjevíte.

 3. Profilový obrázek
  ondrej 8 listopadu 2008 v 13:21

  Trochu ještě doplním svůj komentář z dřívějška. Tomuto snímku uškodila jedna jediná věc… a to armáda. Tu tvůrci filmu požádali o pomoc při natáčení, a tak vojenským špičkám dali přečíst scénář. Jenže armáda odmítla spolupacovat, pokud by defakto ona sama hrála v příběhu záporáka. Proto se udělala změna oproti knize i původnímu scénáři a Curtis se svými muži hraje osamocenou tajnou jednotku, která armádě nepodléhá a místo stylového útěku vězňů z knihy, museli autoři filmu na popud armády připsat onu vymyšlenou scénu, že obyvatelům USA přijede ta dobrá armáda na pomoc. Tohle filmu uškodilo nejvíce, jinak by to bylo právoplatně kvalitní nadprůměrné dílo podle novely S.Kinga. V USA má prostě armáda při spolupráci na filmu právo, aby z něj udělala takovou reklamu pro sebe. Tento osud postihl už řadu Hollywoodských snímků, jako třeba Pearl Harbor.

 4. Profilový obrázek
  Koxo 2 ledna 2008 v 12:41

  Až tak celkom nesúhlasím. Možno je to preto, že som knihu ešte nečítal. Ja tento film až tak nezatracujem a v porovnaní s inými “skvostami by som ho radil skôr k tomu lepšiemu priemeru ako hlboko pod…

  No čo už, musím si zohnať knihu, možno potom zmením názor, aleurčite nebudem na tento film až tak kydať 

 5. Profilový obrázek
  Buddhik 4 února 2007 v 12:51

   Hrozné,Strašné.Mam rád Kinga ale toto bolo nehumánne.Film ma najkôr prekvapil peknou atmosférou mzslim tzm chatku vdaleko v lese,všade naokolo iba sneh a panenská príroda.Ale pekny dojem sa stratil ked prišla scéna ked chlapikovi vyšiel z analneho otvoru malý mimozemštan.V tom momente som film vypol a isiel radšej pozerat Cartoon Network.

Nový komentář