Dream House (2011)


Český název: Dream House
Režie: Jim Sheridan
Rok výroby: 2011
Délka: 88 min
Země: USA

Hrají:
Daniel Craig … (Will Atenton)
Rachel Weisz … (Libby Atenton)
Naomi Watts … (Ann Patterson)
Marton Csokas … (Jack Patterson)
Elias Koteas … (Boyce)
Taylor Geare … (Trish)
…a další

 

Projekt Dream House zpočátku vypadal jako nefalšovaná pecka s potenciálem žánrové události roku. Štědrý rozpočet dovolil hned tři herce nejvyšší svítivosti a Jim Sheridan, ačkoliv hororem nepotřísněný, vzbuzoval dojem jistoty. Bohužel se jí nestal. Přišli první dohady, přestříhávání, hloupá kampaň, až se stala ta nejhorší věc, která může film potkat – všichni od něj dali ruce pryč. Režisér i herci se od výsledku distancovali a v kinech šlo o propadák.

Základní dějová linie nepřekvapí – opět sledujeme rodinu v novém domě, který není tak úplně v pořádku. Následující pátrání po minulosti s občasnou lekačkou asi nikoho nepřekvapí, ale ani neurazí. Film i po první dějové zákrutě funguje, bohužel další sled událostí a zvratů tento dojem posílají do kopru. Právě ona nevěrohodná přeplácanost, po níž Dream House asi už nebudete chtít vícekrát vidět, byl onen kámen úrazu, po kterém se všichni rozešli ve zlém. Včetně většiny diváků…

Opravdu mě nenapadá mnoho důvodů k projekci – tedy krom ústředního trojlístku herců a bezchybného technického provedení. Za sebe snad mohu říct, že Dream House, když už nic jiného, v těch necelých 90 minutách uteče jak voda a pokud vás vyloženě nezlomí hloupé kotrmelce končící již trochu klišovitým „rozlučkovým přechodem“, můžete ho sledovat i celkem nepodráždění. Není toho hodně, ale i z těchto důvodů se mi nakonec jeví průměrná známka jako nejvhodnější.

Hodnocení5
Dream House recykluje oblíbené tvůrčí postupy, neumí s nimi ale pracovat. Zklamání je nevyhnutelné, nikoli však smrtelné. Největší radost z této patlanice, která se už beztak dostala do diváckého podvědomí coby prachsprostá zbytečnost, má tak zřejmě jen Rachel Weisz a Daniel Craig, kteří se po natáčení stihli za sebe provdat.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 21 prosince 2013 v 10:03

    Škoda že nikdy neuvidíme celou verzi filmu, protože mě osobně se celkem líbila i tato podoba. Je zde sice vidět, že všechno není dotažené do konce a místy jakoby tvůrci nevěděli, co chtěli točit (jenže to bylo dle mého názoru zapříčiněno onou osekaností), zda mysteriózní thriller, duchařinu či jakési „romantické“ drama se špatným koncem. Pointa je bohužel snadno předvídatelná, originalitu tu moc nehledejte, ale i tak jsem se u toho nenudil, protože atmosféra byla místy hodně slušná a i napětí by se tu našlo. Jen byla škoda, že Naomi nedostala více prostoru, ale milenecký pár, jenž se během natáčení vytvořil (Craig-Weisz) si nevedl vůbec špatně…

Nový komentář