Dracula (1992)


Režie: Francis Ford Coppola
Rok výroby: 1992
Země: USA
Délka: 123 min
Alternativní název: Bram Stoker’s Dracula

Hrají:
Gary Oldman … (Dracula)
Anthony Hopkins … (Professor Abraham Van Helsing)
Winona Ryder … (Mina Murray/Elisabeta)
Keanu Reeves … (Jonathan Harker)
Sadie Frost … (Lucy Westenra)
Cary Elwes … (Lord Arthur Holmwood)
Tom Waits … (R.M. Renfield)
…a další

 

V roce 1462 křesťanská armáda, v jejíž čele stojí transylvánský princ Vlad (Gary Oldman), porazí turecká vojska. Jeho družka Elizabeth, která je falešnou zprávou přesvědčena o tom, že její princ zahynul na bitevním poli, si vezme život. Vlad, který po smrti své milované nezná útěchy, se postaví na stranu Zla a stane se z něj nesmrtelný upír Dracula. Čtyři staletí poté přijme na svém hradě mladého advokáta Jonathana Harkera (Keanu Reeves), který má za úkol zprostředkovat šlechtici prodej několika nemovitostí v Londýně. Harker je zasnoubený s Minou (Winona Ryder), která jako by z oka vypadla princově milované Elizabeth. Upír se rozhodne přijet do Londýna a vyhledat Minu. V metropoli si svou mocí podrobí Mininu přítelkyni Lucy. Předtím ale, než se zmocní i Miny, se musí utkat s holandským profesorem Van Helsingem (Anthony Hopkins).

Jedná se, dle mého názoru, o jeden z nejlepších filmů, jaké kdy vznikly, a to nejenom v hororovém žánru. Kdo ale hledá klasický horor plný krve a teroru, bude zřejmě zklamán. Bram Stoker’s Dracula je film, který ve vás vzbudí nejen strach, ale také vás dojme. Vyniká tím, že zobrazuje Draculu jako romantického hrdinu, který hledá napříč věkům svou ztracenou lásku (podtitulek filmu je “Láska nikdy neumírá”) a publikum si ho proto nakonec nemůže než zamilovat.

Snímek je úžasný také vizuálně (nezapomenutelný je úvod). V éře špičkové technologie režisér Coppola použil staré filmařské techniky pro vytvoření speciálních efektů (světelné kontrasty, prolínání záběrů atd.) Herecký výkon Garyho Oldmana je nepopsatelný, gigantický (nevyrovná se mu ani tak zkušený herec jako je Hopkins, který mimo jiné považuje Oldmana za svou “mladší verzi”…), to on je opravdovým nástupcem dalšího velikána filmového hororu, Vincenta Price. Nejhůře naopak ve filmu působí Keanu Reeves, jehož výkon není ani mastný ani slaný.

Hodnocení10
Film byl odměněn třemi Oscary, za kostýmy (Eiko Ishioka), za speciální zvukové efekty a za make-up. Ve filmu mimo jiné uslyšíte hudbu Diamandy Gallas a Annie Lennox (nenechte si ujít závěrečné titulky, nad kterými se jako ve při konečném probuzení ze snu vznáší její dojemná píseň). V roli Renfielda se představil americký zpěvák a skladatel Tom Waits.
100%

Sdílejte článek

23 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 12 ledna 2018 v 11:12

    Francis Ford Coppola pojal látku zvanou Dracula opravdu hodně zvláštním způsobem. Mnozí tento film označují za vůbec nejlepší filmové ztvárnění všech dob, ale já si dovolím s tímto názorem nesouhlasit. Jde vskutku o dobrý film, ale do vynikajícího má docela daleko – což bylo ale dáno hlavně tím, že jsem se zde setkal s několika momenty, které mi nebyli zrovna moc po chuti. Výtek bych měl totiž hned několik a vlastně ani nevím, kterou bych začal jako první. On totiž ve své podstatě je tento Dracula skutečně velice zajímavým filmem, ale já jsem na rušivé elementy hodně háklivý a i z toho důvodu dávám jen velmi zřídka největší možné bodové ohodnocení. Coppola se snažil co nejpečlivěji skloubit děsivost a emoce tohoto příběhu, přesně jako to provedl Stoker ve své knize, ale v některých momentech svou snahu až zbytečně přeháněl, což mělo za následek jistou formu znechucení, která u mě postupem času rostla. Úvodní pasáž byla určitě zajímavá, ale ať mi nikdo nepovídá, že pád z takové výšky vaše tělo neponechá bez viditelné deformace – nemluvně o tom, že si měl režisér pohlídat, aby při detailním záběru Winona Ryder nehýbala očními víčky a nedýchala (na těch dvacet sekund to zvládnout mohla). Dále bych se chtěl pozastavit na onou sexem jiskřící scénu ze zahrady (tak byl to do řiti upír, nebo vypadal jak vlkodlak…?). No nic pojďme se věnovat raději tomu lepšímu z filmu. Tím byli samozřejmě herecké výkony dua Gary Oldman a Anthony Hopkins. Oba pánové zcela převyšovali své ostatní kolegy (to ať se na mě nikdo nezlobí), ale bylo vidět, že i oni měli občas mírné problémy se svými postavami. Možná se mi to jen zdálo, ale některé scény mi přišly až moc zbrkle osekané (nedotažené) a kupříkladu Keanu Reeves nedostal ani moc prostoru. Každopádně tu postelovou scénu mu i závidím. Nicméně pokud se děj odehrával v ponurém hradě, byl jsem na výsost spokojený. Kulisy pěkné, atmosféra super – přesně tohle se mi na tom líbilo nejvíc. Vzniklo tak vskutku zajímavé, leč i dost rozporuplné dílo, které bych však v žádném případě za nejlepšího Draculu neoznačil! 65%

  2. Reaper666 23 srpna 2010 v 18:28

    Je to klasika a je to kvalitny film, ale povazujem ho za nadhodnoteny. Nie autorom recenzie, ale celkovo spolocnostou… Film je nabity dobrymi hercami a Gary Oldman je ako Dracula neprekonatelny, ale nasiel som v nom niekolko nudnych pasazi a na to, aki kvalitni herci tam hraju by som od ich vykonov ocakaval viac… A okrem toho film mi pripadal dost chaoticky, skakanie zo snimku na snimok…. Ak uz 100% tak 40% robi Gary Oldman…

  3. beonica 4 října 2007 v 16:55

    Tak moc jsem se těšila a tak strašně to dopadlo… Pročítala jsem si profesionální recenze a tam filmu vytýkali v zásadě jen přehnanou symboliku a mizerné herecké výkony… mně přišlo, že tam bylo špatně úplně vše. Takže jsou asi dvě možnosti – buď jsem blázen nebo ignorant. Mohu-li si vybrat, pak raději to první.

Nový komentář