Režie: John Badham
Rok výroby: 1979
Délka: 109 min
Země: USA / Velká Británie
Hrají:
Frank Langella … (Dracula)
Laurence Olivier … (Profesor Abraham Van Helsing)
Donald Pleasence … (Dr. Jack Seward)
Kate Nelligan … (Lucy Seward)
Trevor Eve … (Jonathan Harker)
Jan Francis … (Mina Van Helsing)
…a další
Venku zuří velká bouřka a blázni v sanatoriu Dr. Sewarda (Donald Pleasence) ve Whitby jsou neklidní více než obvykle. Minu (Jan Francis) bouře probudí, něco ji láká ven, seběhne tedy dolů na pláž, kde najde zraněného muže. Není jím nikdo jiný než transylvánský hrabě Dracula (Frank Langella), který připlul do Anglie s velkým množstvím transylvánské půdy, aby se usadil v opatství v Carfaxu.
O několik dní později Dr. Seward uspořádá slavnostní večeři, na kterou pozve i Draculu. Mina se toho včera necítí příliš dobře, hrabě ji ale uvede do hypnotického stavu a vše se zdá být v pořádku. Později té noci ale Dracula přichází do Mininy ložnice. Příští ráno Mina umírá na velkou ztrátu krve. Seward dopisem vše oznámí jejímu otci Abrahamu Van Helsingovi (Laurence Olivier). Van Helsing přijíždí krátce po dceřině pohřbu, té noci se v sanatoriu objeví mrtvolně bledá Mina, kde zabije malé dítě a uteče.
Lucy se pomalu sbližuje s hrabětem, což znepokojuje jejího otce i Van Helsinga. Rozhodnou se vykopat Minino tělo a probodnout její srdce kůlem. Rakev je však prázdná, vydají se proto dírou do podzemí, kde se odehraje nejpovedenější scéna celého filmu. Z Lucy se v následujících dnech pomalu stává upír, tudíž se všichni snaží znajít “pachatele”. Van Helsing si všimne, že se Dracula neodráží v zrcadle. Dr. Seward, Van Helsing a Lucyin snoubenec Jonathan Harker se rozhodnou Draculu zničit dřív než Lucy zcela ovládne.
Toto pojetí knihy Brama Stokera se mi osobně ze všech zhlédnutých zpracování líbí nejvíce. Film má dobře vybudovanou atmosféru, skvělé herecké obsazení. O úžasné hudbě Johna Williamse, kterou pravděpodobně znáte všichni, ani nemluvě. Ve filmu moc nečekejte gore scény, je spíše založen na již zmíněné atmosféře.
John Badham se striktně nedržel knižní předlohy. Z nepochopitelného důvodu zaměnil postavu Miny za Lucy, což mě zmátlo, jelikož jsem toto zpracování viděla jako první a myslela si, že takto je to správně.
miluju krev je to výživné
Hokova: krvavé
ja bych spíš řekl, že se ptala co znamená gore scény.
Prakticky zádné. Teda zádné.
Prosím vás aké sú to gore scény?
Asi tak nějak 🙂
Dneska se chystám podívat na jeden horor a zítra snad sesmolím nějakou tu recenzi
No ono tech filmu je strasne moc ale problém je kde je sehnat:-)
Dracula z roku 1992 se mi líbil, ale celkový dojem mi jaksi pokazil herecký výkon A. Hopkinse. Jako herce ho mám velice ráda, ale přišlo mi, že strašně přehrával. Naopak Gary Oldman byl brilantní. 90% je nejspíš přehnané, ale na tomto filmu jsem jaksi vyrostla
.
Zbynek smejkal – děkuji za rady, určitě se jich budu držet
. Doufám, že příští recenze bude lepší, ikdyž jak se tak koukám moc filmů tady nechybí, přesto jsem našla 3, o kterých bych mohla napsat.
pravda ze na Drakulu z 92´ to nemá. Ale ta atmosféra co tady je je skvelá. Herci hrají dost presvedcive v cele s Pleasencem. I kdyz mohli vybrat nekoho lepsího do role Drakuly. Je to dobrý film i kdyz nedávám 90%. Tak dávám 80%. Taky je tam celkem dost chyb oproti knize(to je jiz v recenzi). Samotná hudba je dosti dobrá od Williamse ale není uplne kosér v daných scénách. Jeste by se daly nekteré dialogy zkrátit nebo nejak “opentlit” protoze v nekterých scénách jsou zdlouhavé. Takze 80%. Kdyz nepocítám Draculu od Capolly a Draculu s Lugosim tak jednoznacne je nejlepsí Drakulovksý film Dracula A.D 1972 a pak jeste jeden zajímaví kousek Dirty old man. K recenzi je na první pocin pekne napsaná jen by se dal malinko zkrátit dej(ale neríkám ze ho moc vyzrazujes) a neco málo dopsat k hodnocení ale jako první recenze
To máš pravdu dokonalé to není. Za mě 60- max. 65%. Na Drakulu z roku 1992 to nemá v žádném případě