Dr. Jekyll and Mr. Hyde (2008)


Český název: Doktor Jekyll a pan Hyde
Režie: Paolo Barzman
Rok výroby: 2008
Délka: 89 min
Země: Kanada

Hrají:
Dougray Scott … (Dr. Jekyll / Mr. Hyde)
Krista Bridges … (Claire Wheaton)
Tom Skerritt … (Gabe Utterson)
Cas Anvar … (D.A. McBride)
Vlasta Vrana … (soudce Sheehan)
… a další

 

Dr. Jekyll je uznávaným lékařem v bostonské nemocnici a po večerech se věnuje vlastnímu výzkumu, se kterým dělá velké tajnosti i před svými nejbližšími. Doposud se mu však nedaří tak, jak by potřeboval, ale stále více si uvědomuje, že vedlejší účinky můžou být velmi nebezpečné, a to nejen pro něj samotného, ale především pro okolí. Ve městě totiž řádí sériový vrah a Jekyll je přesvědčený, že za vším stojí jeho temnější já – pan Edward Hyde.

Každé ráno se totiž probouzí se ztrátou paměti z předešlé noci, někdy i zcela zakrvácený a v hlavě mu znějí hrůzné výkřiky obětí. Rozhodne se tedy vyhledat pomoc u mladé právničky Claire, které se pod tíhou výčitek přizná, ale ta mu zprvu nevěří. Ovšem jen do chvíle, kdy tváří v tvář stane jeho temné polovině a rozhodne se doktorovi pomoci. Nebude to však nic jednoduchého, protože existuje skutečně nějaký pan Hyde, nebo je jen Jekyll velmi mazaný lhář a nebezpečný vrah?

Doktor Jekyll a pan Hyde, příběh o rozdvojené osobnosti je zřejmě všem natolik znám, že ho nemá cenu nějak zdlouhavě rozebírat. Vždyť o tom bylo do dnešní doby natočeno velké množství filmů, napsána spousta knih a existuje i celá řada divadelních představení. Já sice nepatřím zrovna mezi skalní fandy Jekylla a Hydea, ale pár filmů na toto téma jsem už viděl. K tomuto kousku jsem se dostal především proto, že jsem si ho všiml ve filmografii kanadského herce s českými kořeny Vlasty Vrany, s nímž jsem nedávno viděl film Carny (2009). Bohužel kdybych ho minul bez povšimnutí, udělal bych asi lépe.

Dr. Jekyll a Mr. Hyde (1920) zůstal i nadále prozatím nepřekonán (co jsem měl možnost vidět) a tento kanadský paskvil mu nesahá ani po kotníky. Přitom to zpočátku nevypadalo vůbec marně. Počáteční pozvolný teror záhadného zabijáka sebou přinesl i zajímavou atmosféru, která ovšem moc dlouho nevydržela. Ke slovu se totiž dostal hodný Jekyll a jeho touha své druhé já Hydea co nejrychleji zastavit. Tím se dostáváme k pasáži právničky a slavného soudu, která byla doslova ubíjející. Víc se tu kecalo, než aby se dělo něco zajímavého, místy to dokonce postrádalo i logiku a to vše navíc v opravdu slimáčím tempu. Já se koneckonců i dvakrát přistihl, že se mi nudou zavírali oči.

Co se hereckých výkonů týče, tady bych zas až tolik skeptický nebyl. Dougray Scott si v rámci svých možností a především tomu, co mu dovolil samotný scénář, špatně nevedl. Podobně tomu bylo i u celkem atraktivní Kristy Bridges, bohužel její postava tu byla právě kvůli dialogům a již zmiňovaném soudu. To samé platí i pro Vlastu Vranu. Kanadská televizní produkce tak opět dost zklamala. Začínám si pomalu zvykat, že na jeden dobrý film natočí dvacet opravdu špatných.

Hodnocení2
Prozatím jde o nejhorší ztvárnění Jekylla a Hydea, co jsem měl možnost vidět. Od úplného paskvilu to zachránil jen vcelku zajímavý úvod, jinak to byla bída.
20%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář