Dorian Gray (2009)


Český název: Dorian Gray
Režie: Oliver Parker
Rok výroby: 2009
Délka: 108 min
Země: UK

Hrají:
Ben Barnes … (Dorian Gray)
Colin Fitrh … (Henry)
Emilia Fox … (Victoria)
Rachel Hurd-Wood … (Sybil Vane)
Johnny Harris … (James Vane)
Rebecca Hall … (Emily)
Pip Torrens … (Viktor)
Ben Chaplin … (Hallward)
Fiona Shaw … (Agatha)
…a další

 

Ó ano, věčná krása a věčné mládí, kdo by o tom nesnil. Alžběta Báthoryová na tehdejším slovenském území údajně odpravila několik set mladých neposkvrněných dívčin, aby si mohla často dopřávat „panenské“ lázně, čímž se stala největší vražedkyní všech dob. Angličané jsou však přece jen o něco kultivovanější, takže mladý pan Gray vyměnil čepel nože za svoji podobiznu. Na svůj obraz se díval, před ním stával, až jednou upsal svou duši. Upsal ji tomu obrazu. Jak jednoduché!

Ve filmu je Dorian Gray zprvu vylíčen jako trochu úzkoprsý mladík, který má problém vyjít ve zdraví ven z nádraží. Vše ale nabere otáček, když se zpřátelí s Henrym (bravurní Colin Firth), který mu do hlavy vmete svou fylozofii užívání si života. Dorian se tak začne měnit a zkušenější divák tuší, že všechna ta rozkoš a slast bude mít za následek vše kromě samotného šťastného života. Námět se tedy drží v kolejích „jak a proč se tak stane“, což by vám mělo na těch 100 minut stačit. Pravdou však je, že jakmile naskočí titulky, ucítíte v sobě kus prázdna, Dorian Gray nedokáže úplně strhnout a je klidně možné, že o pár dní později na tuto tragickou postavu zapomenete úplně.

Mezi věci, které se naopak povedly, patří skvělí herci (takřka bez vyjímky!) a především dobová atmosféra staré Anglie. Tajemná hrabství, temné městské uličky plné špíny a „štětek“, dalo rozpomenout, proč se v podobném prostředí tak dařilo slavnému Rozparovači. „Scherlockovská“ doba má zkrátka vždycky svou jiskru a jako pozadí pro hororové příběhy je ideální.

Ale když už jsem naťukl horor – ten tady hraje až druhé housle, sem tam nějaká ta laciná lekačka, ale zcela dostačující. Dorian Gray jich totiž tolik nepotřebuje, snaží se vyprávět svůj příběh, bohužel občas tak trochu nemá o čem vyprávět. Valná část filmu se soustředí na zobrazování rozkoše s všemožnými ženštinami, někdy to jsou téměř „zhulenecké“ orgie a dokonce se objeví i jeden homosexuál. Tady klidně mohly příjít ke slovu střihačovi nůžky, protože dané scény jsou zbytečné a děj nikam neposouvají.

Tvůrci můžou děkovat bohu za atmosféru, která mnohdy snímek vytahuje ze dna, takže na nudu není tolik času. Zajímavější je rovina, kdy se nestárnoucí mladík snaží vyrovnat se svým svědomím i se samotným obrazem. Scény, kdy vzpomíná na okamžiky své první lásky, kterou nevědomky zahubil jsou samozřejmě ty nejsilnější.

Hodnocení6
Dorian Gray je sice rozporuplný film, ale jeho atmosféra a ztvárnění jsou hnacím motorem, který by vám mohl zpříjemnit deštivý páteční večer. Dávám opatrný palec nahoru.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. MrBerserkr 19 září 2011 v 11:04

      Jak říkáte, film má pomalejší děj, není akční, není tam moc krve a v mnoha místech, kde mohli detailně ukázat smrt, to jen prolétli. Úplně jsem si vychutnal, jak se Dorian postupně mění. Vyloženě film na zamyšlení, určitě ne horor a už vůbec ne krvák. Já tam nenašel chybu, ale není to film pro každýho.

Nový komentář