Doomsday (2008)


Český název: Soudný den
Režie: Neil Marshall
Rok výroby: 2008
Délka: 113 min
Země: Velká Británie / USA / Jižní Afrika / Německo

Hrají:
Caryn Peterson … (Vagrant Girl)
Adeola Ariyo … (Nurse)
Emma Cleasby … (Katherine Sinclair)
Christine Tomlinson … (Young Eden Sinclair)
Vernon Willemse … (David / Gimp)
Paul Hyett … (Hot Dog Victim)
…a další

 

Děj
Nebezpečný virus se šíří městem Glasgow. Zanedlouho ovládne celé Skotsko. Britská vláda, aby zabránila síření do celého království, postaví vysokou zeď  kolem celého Skotska. Ten, kdo se přiblíží ke stěně, bude nemilosrdně zastřelen, jestli ho teda dřív nerozcupujou miny na miliony kousíčků. Vir se šíří opravdu rychle a lidé umírají ještě rychleji. Morálka je tu tam, společenské chování se rozpadá, vraždy a znásilnění jsou na denním pořádku. Lidé mají na výběr- zemřít odpornou smrtí nebo bojovat o život. Pro většinu je to ta první možnost.

To už ale uběhlo hodně let a na vir i na zničené Skotsko se zapomenulo. Ale ne na dlouho. Při jednom obyčejném policejním zásahu v Londýně byli nalezeni lidé, kteří jsou prokazatelně nakaženi tím, pro co musela vláda zavřít Skotsko před celým světem. Navíc, na satelitních snímcích, které pozorovali Skotsko, byli spatřeni lidé. ŽIVÍ lidé. Proto byl do Skotska vyslán speciální tým, aby našel doktora Kana, který byl jen kousek od objevení léku. Nikdo si ale nedokázal představit, jak se lidé za tu dobu změnili a jaké utrpení naše hrdiny čeká.

Takže?
Hned v prvních minutách nás film seznamuje s utrpením, které prožívali lidé kteří byli izolováni od světa. Snaha o útěk, pláč, krev. Po menší odmlce (která ale není nijak nudná) se na nás vrhnou zdivočelí lidé bez zákonů. Spatříme, jak se lidé mohou změnit. To se mi líbilo. Zničená města, překrásná krajina, dobrá kamera (až na části, kdy se mlátili…). Krve jako dusíku v atmosféře. No dobře, to přeháním.

Nabídka krvavých pochoutek:
– rozmašírované prsty álá beton
– prostřílená dívka ve vaně v rouše Evyně na vodě
– upečený major ‘o’ biftek
– a další

Dále bych rád podotknul krásnou romanci mezi jedním divochem a divoškou. I po její kruté smrti na ní nezapoměl… Vzal si ji na vyjížďku, posmtít se. Jak romantické!

Chvílema jsem ale nevěděl, jestli se mám smát, nebo se škrabat na hlavě. Film ve mě zanechal zvláštní dojem, ale rozhodně ne špatný. Jediná kapka krve pro vás totiž znamenalo spečetěný osud. Ve filmu nejde ani tak moc o atmosféru. Jde spíše o to, co se bude dít dál, což vás také nejspíš bude držet u obrazovek (pány taky nejspíš bude držet u obrazovky, stejně jako mě, docela pěkná hlavní představitelka). Herecké výkony dobré, víc k nim říci nemůžu. Postavy jsou docela ploché, což mě trochu mrzelo. Rozhodně se daly více propracovat. A ten středověk, no, no… Asi jim došli nápady. Jinak bych asi už nic nevytknul. Sám o sobě konec nebyl až tak špatný, ale mohlo to dopadnout lépe. Nemyslím lépe jako happy end, ale lépe jako originálněji… Ještě jsem zapomněl na honičku álá Need for speed. Tu taky mohli vynechat. Nebo ji aspoň nemuseli udělat tak dlouhou.

 

Hodnocení7
Podtrženo? Ano, podtrženo. Film na jedno zkouknutí, možná na dvě. Prostě jenom "dobrej film".
70%

Sdílejte článek

15 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  upir 5 února 2012 v 17:52

  Film Vás zaujme hned ze začátku-ale bohužel do doby než jednotka uvízne na nepřátelském uzemí,potom to jde s filmem z kopce.Snaží se Vás dostat zpátky do hry pěknými efekty a určitou brutalitou.Hrdinové totiž dostanou lekci od pankáčů,rytířů SCRATCH ,a ještě ukážou bondovský styl 🙁 .Hrůza film se odvrací od původního námětu a mění se ve slátaninu.Dávám 40% a to za nadějný začátek. T-DOWN

 2. Profilový obrázek
  Solo 11 srpna 2010 v 12:01

   Mám rád post-apo filmy ve stylu Mad Maxe. Tentokrát se o viru vesměs jen
  mluví a celý film mě neotravují zombíci, ale pěkně nasraní pankáči
  jejichž šéf je naprosto dokonalý výmaz. Atmosféra filmu nabírá velice
  solidní obrátky hned od začátku a musím říct, že jsem se tady ani moc
  nenudil. Akční stránka filmu byla zvládnuta na jedničku s hvězdičkou a 
  scény s rytíři patří k tomu nejlepšímu co je zde možné vidět. Když k 
  tomu připočítám i pěknou Rhonu musím dám prostě nadprůměrné hodnocení. I
  když pravda s označením horor bych tady taky váhal. Rozhodně mi však
  nevadí, že tu tenhle kousek je.7/10

 3. Profilový obrázek
  Frenk 6 listopadu 2008 v 14:38

  Zběsilá hororová jízda od zkušeného harcovníka Neilla Marshalla (Psí vojáci, Pád do tmy). Ujeté béčko, kterým si režisér splnil sen. Nesmíte příliš přemýšlet a jen se masírovat střeštěným příběhem, kde létají usekané končetiny stejně rychle jako ve filmech Tarantina či Ajy. Škoda občasného zběsilého střihu… 70 % je trefné.

 4. Profilový obrázek
  DonMartinez 4 listopadu 2008 v 23:01

  Koukám, Dany, že se nám oběma film líbil, ale máme na něj skoro opačný názor. Já jsem si například docela užíval scénu, kdy hlavní hrdinka ujíždí bandě divokých pankáčů napříč postkatastrofickým světem v Bentley, jen mě trochu zaráželo, že kluci v těch svých vejtřaskách stíhali držet krok středověk zaskočil, nicméně řekl bych, že tam se skrývala ústřední poenta filmu. Hold někdo raději vdolky, jiný holky Jinak je to tak, jak hlásil Kinobox – smícháme Šíleného Maxe spolu s 28 dní poté, přidáme krapet tvůrčí licence a máme Doomsday I přesto jsem se vážně bavil 80%

Nový komentář