Doom (2005)


Režie: Andrzej Bartkowiak
Rok výroby: 2005
Délka: 100 min
Země: Velká Británie / USA / Česká republika / Německo

Hrají:
Karl Urban … (John Grimm)
The Rock … (Sarge)
Rosamund Pike … (Samantha Grimm)
Dexter Fletcher … (Pinky)
Ben Daniels … (Goat)
Al Weaver … (The Kid)
Richard Brake … (Corporal Dean Portman)
Yao Chin … (Mac)
Razaaq Adoti … (Duke)
…a další

 

O tom, co je Doom, snad netřeba dlouze řečnit. Ona trilogie počítačových her je totiž po celém světě tak slavná, že jej mnozí autoři uvádějí jako nej… hru všech dob. Hlavní náplní herní doby tvořilo masakrování ubohých lidí znetvořených v zombie, ale také jiných druhů monster obývajících rudou planetu. A tak se zase sešlo několik “chytráků”, aby pomohli i této legendě na plátna kin. Ale nebojte – výsledek není nejhorší.

Už si nepamatuju ten začátek, ale mluvilo se tam o nějaké planetě bla, bla, bla, a potom se tam stalo něco divného. Parta cvičených vojáků pak dostane nařízení, aby celou věc prozkoumala a tak se vydávají na cestu, při níž používají dopravní prostředek podobný hvězdné bráně. Pak už se film stává napínavým akčním hororem až do konce nebo ne?
Úvod tvůrcům vyšel, pozornost diváků udržuje vizuální stránka (přenosné zařízení, “vozíčkář” nebo slavná flinta BFG 9000, jenž ale dostane místo až na konci), následuje pár lekaček a vrcholem je vynikající konec. Bohužel asi uprostřed filmu vás začnou nudit nekonečné procházky temnými chodbami komplexu (jakoby vystřižené z Vetřelců), vše ovšem nahrazuje skvělý konec, v němž nechybí ani ona tolik požadovaná kamera z pohledu třetí osoby. Finálem je pak střílení s plazmovou BFG (Big Fucking Gun – snad není třeba překládat) a souboj velitele jednotky (The Rock) s druhým hlavním hrdinou (toho hraje Karl Urban).

Co se týče trikové stránky Doomu, vše je celkem v pořádku. Monstra obstaral slavný Stan Winston, jenž má prsty snad ve všech filmových příšerách. Po herecké stránce se mi Doom také líbil a obsazení se (s trochou fantazie) dá označit za hvězdné. Velitele jednotky hraje bývalý wrestlingový zápasník přezdívaný The Rock (Skála), kterého jste mohli vidět třeba ve filmech Král Škorpion nebo Kráčející skála. Karla Urbana jste zase možná viděli v Riddickovi nebo v Pánovi prstenů. Pod režisérský postem je podepsán Andrzej Bartkowiak, od něhož jsem viděl docela slušné, ryze akční drama Od kolébky do hrobu.

 

 

Hodnocení6
Jak to vše tedy zapadlo do sebe? Myslím si, že Doom je nadprůměrný až téměř vynikající akční horor, který sice ještě nedosahuje kvalit Vetřelců, ale není to suchárna typu Resident Evil. Autoři vymysleli průměrný snímek, jenž je ovšem skvěle okořeněný dobrými nápady. A to se cení. Čekal jsem totiž daleko větší průšvih.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

38 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 4 října 2011 v 19:32

  Jelikož jsem si první počítač pořídil teprve
  nedávno (cca 3,5roku)- ( a to mi je 27let), 
  tak šla většina PC her mimo mě. Netvrdím, že si sem tam nějakou
  nezahraji, ale mám důležitější věci na práci a když už tak (raději napíšu
  recenzi, nebo mrknu na film). DOOM 3 jsem si nakonec přece jenom sehnal a
  zahrál i s data disky. Tenhle film s tím však moc společného nemá,
  takže srovnávat ho s hrou nebudu ( 1 a 2 jsem nehrál). I já to vidím na
  průměrné akční béčko, které má několik slibných scén, ale dá se zde nalézt i
  spousta nelogických kokotin. Nestvůry vypadají pěkně, jenže po nějakém čase se
  okoukají. Atmosféra místy skutečně graduje a v určitých pasážích jsem si
  jí užíval, jako při hraní na PC. Bohužel mi moc nesedly jednotlivé postavy
  vojáků a některé bych odstřelil hned od startu. Jinak ten típek na vozíku neměl
  chybu. Závěrečný pohled ala 3D byl už jen takovou tvůrčí poklonou pro všechny fanoušky,
  kteří se ještě nestačili nasrat. Každopádně se jim to docela povedlo. 50%  
   

 2. Morte 9 září 2007 v 16:08

  Kdyby se režiséři ASPOŇ snažili držet děje, který je ve hrách, určitě by spousta braků natočených podle her dopadla mnohem lépe. A jestli někdo natočí film podle některého z dílů Warcraftu, tak ho snad zabiju. Už od dětství jsem obrovský fanda PC her a mít patřičný rozpočet, tak bych jejich zfilmování zvládl taky

 3. Shark 16 května 2007 v 22:07

   A ještě se musím omluvit Stallonemu, když jsem ho dal do stejný roviny s těma dvěma, protože novej Rocky mu podle mně napravil reputaci, i když mnozí mě za to odsoudí protože od rockyho čekali hlavně bitky v ringu, ale ten film byl super i bez toho a považuju ho za důstojný uzavření Rockyho epochy. P.S. ale bojím se 4Týho Ramba to bude průšvih

 4. Frenk 7 března 2007 v 17:29

   Po nekonečných negativních ohlasech musím přiznat barvu a říct, že jsem fanoušek dooma a herní sérii jsem beze zbytku projel a mám ji rád, moje hodnocení tedy zřejmě bylo ukvapené a ovlivněné… nyní bych hodnotil určitě méně.. asi 50, ale jsem si jist, že sem někdo napíše, že je to i tak moc…

 5. Buddhik 4 února 2007 v 12:38

   Mna ako fanušika Dooma v počítačivom podaní úplne sklamal.už len tým že polovica filmu bola úplne nudná a tá druhá odfláknutá.Stále ten istý tip príšer,slabá atmosféra a herecké výkony boli priemerné.Jedina scéna na ktorú som sa pri filme zobudil bola first person kamera ktorá stala za pozeranie.PS:Ja som si myslel ze The Rock to všetko zachráni a on to všetko posral

 6. Dextra 6 ledna 2007 v 14:44

  Matt: Já jsem právě díky tobě zjistila, že sama nevím, co píšu… V čem jsem Hollow Mana nepřiměřeně zkritizovala?? (upřímně ani nevím, že bcyh ho vůbec nějak hodně kritizovala…) Dala jsem 60% za Bacona a speciální efekty, což mi přijde tak akorát… Žádnej extra kvalitní horor to podle mě není, rozhodně u mě nedosahuje takových výsledků jako Hills Have Eyes, Black Circle Boys nebo Secret Window.

 7. Frenk 6 ledna 2007 v 13:55

   Máš naprostou pravdu (možná jsem jedinej komu se Doom líbil). Možná by nebylo špatné, kdyby každý, kdo film viděl a přečetl si recenzi a nesouhlasil s ní, mohl dát filmu své vlastní hodnocení a výsledné číslo v procentech by bylo uvedeno pod číslem hodnocení autora recenze. Bylo by to zajímavý srovnání ne? Je mi jasné, že by také asi často docházelo k velkým rozdílům.

 8. Matt 6 ledna 2007 v 12:06

  Ak je Doom dobry horor a film vobec potom neviem, pretoze ide o tazke a chvilami nudne becko 🙂 .Chapem ze kazdy ma iny vkus ale pri citani recenzii na tomto webe sa n emozem ubranit dojmu ze nezaskodilo by troska viac objektivity pretoze niektore dobre su kritizovane viac ako by si zasluzili (vid napr Hollow man, Crow) a ine su napr nezasluzene vychvalovane a tych je viac (za vsetky spomeniem len preplacany Underworld 2, ci Valentine)

Nový komentář