Don’t Breathe (2016)


Český název: Smrt ve tmě
Slovenský název: Muž v temnote
Režie: Fede Alvarez
Rok výroby: 2016
Délka: 88 min
Země: USA
Alternativní název: A Man in the Dark

Hrají:
Stephen Lang … (Slepec)
Jane Levy … (Rocky)
Dylan Minnette … (Alex)
Daniel Zovatto … (Money)
Emma Bercovici … (Diddy)
… a další

 

Tři teenageři a jeden společný sen. Rocky, Money a Alex jsou mladí vykrádači bytů, kteří se chtějí vymanit ze svých současných problémů a začít někde nový život. Rozhodnou se pro riskantní podnik. Jeden slepý válečný veterán má doma za své zásluhy slušný balík a žije v neobydlené oblasti. Akce může začít!

Režisér Fede Alvarez se stal známějším díky kontroverzně přijatému remaku Evil Dead (Lesní duch, 2013). U tohoto projektu se seznámil se Samem Raimim, který mu letos vyprodukoval Don’t Breathe. Vzhledem k interiérům jednoho domu můžeme mluvit o nízkorozpočtové podívané, kde je jediným pojítkem s Holywoodem slepec Stephen Lang (záporák Quaritch z Avatara).

Snímek po celou dobu nenabízí uspokojivé hlavní hrdiny. Teenageři jsou zloději, kteří se neštítí okrást ani postiženého, a proti nim slepec, který se z nevinné oběti rychle změní do módu nasupeného zeleného mozku (jako kdysi na Pandoře) a neváhá vetřelce pozabíjet. Důvody jeho počínání nám Fede Alvarez předloží v jednom z několika povedených zvratů.

Atmosféra je příjemně dusivá. Tvůrci nenechají diváky na pochybách o tom, že tady půjde o život a každá rána do obličeje proto bolí. Za zmínku rozhodně stojí i několik minut trvající scéna téměř absolutní tmy ve sklepení. Po technické stránce se zdá být všechno v pořádku. Trochu mě zklamal závěr, který nakonec z tíživých kolejí (kde by se mohla vyskytovat lahvička spermatu) uhne k happyendu.

Hodnocení7
Don't Breathe je hezkou ukázkou silné minimalistické tvorby potřené nápady, takže snímek nenudí ani minutu. Rozhodně slušná práce.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 27 července 2017 v 13:20

    Výkřiky o tom že jde o jeden z nejlepších hororů minulého roku, jsem vůbec nebral nevážně. Fede Alvareze mám zaškatulkovaného nepovedeným remakem Evil Dead, takže ani tentokrát jsem mu nedával moc šancí. Zvláště když prvních dvacet minut bylo docela nezáživných. Potom však nastal zlom, který mě velmi mile překvapil. Od chvíle kdy se poprvé dostane slepec do křížku s mladými lupiči (potažmo jedním z nich) se odstartovala opravdu dobrá atmosféra, která mě doslova přikovala k obrazovce. Napětí se začalo stupňovat a terorizování naivních teenagerů nabíralo správné obrátky. Stephen Lang se své role zhostil opravdu dobře a já jsem tomuhle zvrhlému parchantovi fandil až do samotného konce. Byla jen velká škoda, že těch lupičů tam nebylo víc. Mohli bychom se tak totiž vyvarovat několika nelogickým a do očí bijícím tvůrčím přehmatům, které se zde tu a tam objevili. Chápu, že Alvarez chtěl své dílo co nejakčnější, ale občas to nadělo více škody nežli užitku. Zvláště ve chvíli, kdy měl slepec první zbraň a já si začal myslet, že má nekonečný zásobník. Blbost jeho protivníků však přímo vybízela k jejich rychlé eliminaci – on si s nimi však chtěl pohrát jako kočka s myší. Smrt ve tmě je tak sice filmem, který nám nabídne velké množství přehnaných scén a několik téměř nesmrtelných postav (to co přežili ti dva zloději i samotný slepec se jen tak nevidí), ale zas na druhou stranu se od dvacátá minutý rozpoutá atmosférické „peklo“, které se jen tak nevidí. Pro tentokrát dokážu mávnout rukou nad tvůrčími přehmaty, protože já se při sledování tohoto filmu vážně bavil. Nevidím to sice na TOP film roku 2016, ale o nadprůměrnou záležitost jde každopádně. 70%

Nový komentář