Don´t Breathe 2 (2021)


Český název: Smrt ve tmě 2
Slovenský název: Muž v temnote 2
Režie: Rodo Sayagues
Rok výroby: 2021
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Stephen Lang … (Norman)
Madelyn Grace … (Phoenix)
Brendan Sexton III … (Raylan)
Fiona O´Shauhgnessy … (Matka)
Adam Young … (Jim-Bob)
… a další

 

Slepec Norman se po událostech prvního filmu stáhnul do ústraní, kde tvrdě cvičí svou dceru Phoenix kdesi za městem. Ta svět v izolaci a bez přátel těžce nese, otcovi lekce se jí však budou hodit. O Phoenix se totiž začne zajímat banda pošuků, která vnikne do domu a pokusí se ji unést. Co jsou zač a na co dívku potřebují? Slepého válečného veterána dostihnou hříchy minulosti a opět to bude všechny přítomné hodně bolet.

První Smrt ve tmě byla příjemnou jednohubkou roku 2016. Nečekal jsem, že po pěti letech se někdo pokusí na příběh slepce nějak navazovat. Ale stalo se. Ostatně, viděli jsme už šílenější pokračování.

Každopádně je fajn, že i dvojka má co nabídnout. Opět sledujeme střet šílenců, kterým nemůžete fandit, takže nakonec přece jen tíhneme ke slepému starci, jenž se zřejmě od minula poučil. Tvůrci ale umně prohazují misky vah sympatií k postavám, a i přes občas kostrbaté scenáristické kličky (aneb jak Norman ke dceři přišel) se daří budovat krutý svět. Libůstkou pro fandy žánru je pak vztah matka-dcera, který končí na provizorním operačním sále.

Stejně jako v jedničce se krví nešetří. Atmosféra je ucházející – například vloupání a následná hra na schovávanou je lahůdka, stejně tak třeba představení matky. Střety bolí, většinou to nejsou krátké souboje. Slepec samozřejmě i přes své postižení umí využít prostředí, a tak leckdy efektně zaboduje (třeba někoho uškvaří) – jak moc je to reálné, jsem neměl příliš potřebu řešit.

Hlavní výhrou je, že fungují emoce. Právě mladá Phoenix (výborná Madelyn Grace), k níž všichni tíhnou, je jedinou kladnou postavou snímku. Dokonce postavou, která v závěru dopřává hlavní postavě rozhřešení. A na nic se tady nečeká – všechno se vleze do komfortní hodiny a půl.

Hodnocení7
Smrt ve tmě 2 mě nezklamala. Jednička možná byla objektivně lepší, přesto mám chuť hodnotit stejně.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář