Don´t Breathe 2 (2021)


Český název: Smrt ve tmě 2
Slovenský název: Muž v temnote 2
Režie: Rodo Sayagues
Rok výroby: 2021
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Stephen Lang … (Norman)
Madelyn Grace … (Phoenix)
Brendan Sexton III … (Raylan)
Fiona O´Shauhgnessy … (Matka)
Adam Young … (Jim-Bob)
… a další

 

Slepec Norman se po událostech prvního filmu stáhnul do ústraní, kde tvrdě cvičí svou dceru Phoenix kdesi za městem. Ta svět v izolaci a bez přátel těžce nese, otcovi lekce se jí však budou hodit. O Phoenix se totiž začne zajímat banda pošuků, která vnikne do domu a pokusí se ji unést. Co jsou zač a na co dívku potřebují? Slepého válečného veterána dostihnou hříchy minulosti a opět to bude všechny přítomné hodně bolet.

První Smrt ve tmě byla příjemnou jednohubkou roku 2016. Nečekal jsem, že po pěti letech se někdo pokusí na příběh slepce nějak navazovat. Ale stalo se. Ostatně, viděli jsme už šílenější pokračování.

Každopádně je fajn, že i dvojka má co nabídnout. Opět sledujeme střet šílenců, kterým nemůžete fandit, takže nakonec přece jen tíhneme ke slepému starci, jenž se zřejmě od minula poučil. Tvůrci ale umně prohazují misky vah sympatií k postavám, a i přes občas kostrbaté scenáristické kličky (aneb jak Norman ke dceři přišel) se daří budovat krutý svět. Libůstkou pro fandy žánru je pak vztah matka-dcera, který končí na provizorním operačním sále.

Stejně jako v jedničce se krví nešetří. Atmosféra je ucházející – například vloupání a následná hra na schovávanou je lahůdka, stejně tak třeba představení matky. Střety bolí, většinou to nejsou krátké souboje. Slepec samozřejmě i přes své postižení umí využít prostředí, a tak leckdy efektně zaboduje (třeba někoho uškvaří) – jak moc je to reálné, jsem neměl příliš potřebu řešit.

Hlavní výhrou je, že fungují emoce. Právě mladá Phoenix (výborná Madelyn Grace), k níž všichni tíhnou, je jedinou kladnou postavou snímku. Dokonce postavou, která v závěru dopřává hlavní postavě rozhřešení. A na nic se tady nečeká – všechno se vleze do komfortní hodiny a půl.

Hodnocení7
Smrt ve tmě 2 mě nezklamala. Jednička možná byla objektivně lepší, přesto mám chuť hodnotit stejně.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 21 února 2022 v 10:04

    První díl mě docela zaujal svým námětem. Měl jsem k němu sice jisté výhrady, ale nakonec si ode mě vysloužil lehce nadprůměrné ohodnocení. Takže jsem se na toto pokračování i docela těšil. Zvláště když se v poslední době stal Stephen Lang mým oblíbencem. Jediné z čeho jsem měl obavy, byla výměna na režisérském postu. Do křesla tentokrát usedl režisérský panic leč scénárista obou dvou filmů. A v porovnání těchto dvou kousků si nakonec vedl přece jenom hůře. Zatímco jednička mě zpočátku moc nebavila, ale postupem času se z toho stala pěkně surová podívaná s dobrou atmosférou, tak u dvojky jsem zažil přesný opak. Tady mě zase nejvíc bavil začátek. Do chvíle, kdy byl slepec přemožen a jeho dům lehl v plamenech, to byla rovněž pěkně drsná podívaná. Členové gangu byli pěkně ujetí, zvláště pak ta bratrská dvojice blonďáků – vražda ženy v autě i topení Phoenix v kovové bedně + souboj a výbuch ve sklepě – parádní pasáž. Opět z toho byla cítit solidní atmosféra a pach krve ve vzduchu. Jenomže tvůrce se tentokrát rozhodl, že nechce celý děj nechat zas jenom v baráku (potažmo skleníku) a tak se následně přesuneme do úkrytu gangu. A tady začala kvalita filmu upadat. Seznámení s matkou bylo tvrdé a svým způsobem až nechutné. Mladé děvče konečně pochopí, proč její skuteční rodiče po ní tolik touží a i zbytek diváků v tu chvíli začne nejspíš fandit slepci, který taky rozhodně není žádný svatoušek. Ponurá atmosféra se pomalu ale jistě začala vytrácet a na scénu přišla ne moc povedená akční pasáž (střelba ve vodě dosti nereálná). Pak to vzalo rychlý spád a přišlo krvavé finále. Nevím, ale prostě mi ta druhá polovina přišla strašně moc uspěchaná. Don’t Breathe 2 tak sice určitě nezklamal, nicméně první díl se mi líbil víc.60% PS: já mám doma 98 minutovou verzi.

Nový komentář