D.N.A. (1997)


Český název: D.N.A. – Stvoření netvora
Režie:
William Mesa
Rok výroby: 1997
Délka: 105 min
Země: USA / Filipíny

Hrají:
Mark Dacascos … (Ash Mattley)
Jürgen Prochnow … (dr. Karl Wessinger)
Robin McKee … (Claire Sommers)
Thomas Taus … (Matzu)
John H. Brennan … (Hatton)
Roger Aron Brown … (Loren Azenfeld)
Joel Torre … (Taka)
… a další

 

Ano výsledek na sebe opravdu nenechá dlouho čekat, protože každému kdo někdy viděl Vetřelce nebo Predátora dojde, že celý tenhle film je jedna velká kopie těchto dvou skvostů.

Vědec Karl Wessinger se vypraví do deštných pralesů v severním Borneu, aby nalezl vzácný druh brouka, jehož enzymy mohou způsobit revoluci v současné medicíně. Doprovází ho domorodí průvodci a doktor Ash Mattley. Když skupina dorazí na místo výskytu brouka, Wessinger domorodce postřílí a uteče. Jediný kdo přežívá je Mattley.

O dva roky později vyhledá Mattleyho doktorka Claire Sommers od CIA, která pátrá po Wessingerovi. Zavede ho k malému chlapci jehož sestru brutálně (kompletní destrukce obličeje, mozku a páteře) zabil neznámý útočník. Informace od kluka ukazují, že se úmrtí točí okolo Wessingera a proto se hlavní hrdinové vydávají zpět do deštných pralesů aby šíleného vědce našli.

Ten mezitím oběvil pozůstatky vesmírného tvora Balacaua a pomocí enzymů z brouků ho naklonoval (ptákovina). Monstrum chce prodat jako biologickou zbraň. Vše se mu však vymkne z rukou a netvor začne zabíjet lidi, aby měl dostatek látek, které obsahuje mozek a mícha. Když se s ním naši hrdinové setkají, tak jim nezbývá nic jiného než netvora s pomocí domorodců zabít.

A dál už nemá smysl pokračovat, protože zbytek filmu je jen sprosté vykrádání Vetřelce a Predátora. Nejen že monstrum vypadá jako Vetřelec, ale dokonce se umí i zneviditelnit (stejně jako Predátor, sakra to je ale náhoda). Mattley dokonce používá v boji s monstrem stejné pasti, které používal Arnold Schwarzenegger v závěrečném souboji s Predátorem a dalo by se toho najít ještě hodně.

Hodnocení1
Nevím co si chtěl režisér tohohle braku dokázat, ale na mne určitě kladně nezapůsobil. Tento film opravdu nedoporučuji. Je to jen spousta kopírování a kopírování...
10%

Sdílejte článek

  1. Solo 19 listopadu 2012 v 14:00

    Céčkové scifi horory většinou za moc nestojí a ani tento přírůstek není žádnou výjimkou. Samotný námět sice moc originality nepobral, ale za určitých okolností se z toho přece jenom dalo natočit něco poživatelného. To by se toho musel ovšem ujmout nějaký zkušenější režisér a především herci by museli podat alespoň trochu uvěřitelné výkony. Neznám výši jejich honorářů, ale určitě to nebyla žádná sláva. Usuzuji dle kvality speciálních efektů, která byla opravdu podprůměrná. Jelikož tvůrci čerpali inspiraci z několika filmů najednou (Alien, Predátor, atd…) vznikl z toho jakýsi mišmaš, u jehož sledování nevíte, zda se máte smát, nebo si jen nevěřícně zaťukat na čelo. Několik náznaků o vytvoření napětí tu sice bylo, ale pouze ve chvílích, kdy se ze tmy vynořil onen mix Vetřelce a Predátora a někoho konečně sejmul. Naneštěstí se většina filmu točila okolo přihlouplých dialogů a pobíhá z místa na místo. No a závěrečný souboj v lese ala Predátor by svou kvalitou dokázal znechutit i samotného Arnieho. Jediným štěstím tohoto paskvilu je fakt, že je natočených ještě několik daleko horších filmů.

  2. Z. 9 září 2007 v 12:29

    Existuje vůbec kategorie ,,vážně´´ myšlených filmů pro distribuci kategorie ,,F´´? Pokud ne, kvůli tomuto filmu bych ho zavedl, herce/neherce pominu, kulisy ujdou, ale efekty bych zvládl lépe – jen mi dejte pár kartonů a izolepu, nějaký nůžky a budete koukat. Jinak takové dílko si vážně nenechejte ujít, je to nezapomenutelný…

Nový komentář