Disturbia (2007)


Český název: Disturbia
Režie: D.J. Caruso
Rok výroby: 2007
Délka: 105 min
Země: USA

Hrají:
Shia LaBeouf … (Kale Brecht)
Sarah Roemer … (Ashley Carlson)
Carrie-Anne Moss … (Julie Brecht)
David Morse … (Robert Turner)
Aaron Yoo … (Ronnie)
Jose Pablo Cantillo … (Officer Gutierrez)
Matt Craven … (Daniel Brecht)
Viola Davis … (Detective Parker)
…a další

 

Rána pěstí do oblasti učitelova obličeje odstartuje tříměsíční domácí vězení pro mladého delikventa Kalea. Jeho životní prostor se tak zmáčkne do několika metrů čtverečních kolem jeho domu, jejíž hranice kontroluje štěnice upevněná na jeho noze. Kaleovou zábavou se, po zásahu matčiných nůžek, stává dalekohled a hlavní náplň dne tvoří šmírování sousedů. Zvláště zabydlující se atraktivní blondýnka od vedle si rozhodně zasluhuje detailní “studium,” ale pozornost na sebe strhává i jiný soused, o kterém je mladík přesvědčen, že je sériovým vrahem…

Čtvrtou příčkou v žebříčku nejlepších hororů loňského roku se může pochlubit nejnovější počin reřiséra D. J. Carusa (Salton sea nebo třeba Zloděj životů), i když se rozhodně nejedná o čistokrevný horor, ba naopak. První dvě třetiny filmu je naprostá pohodička nejvíce připomínající teenagerovskou komedii s občasným brnknutím na temnější strunu. Ale poctivé hororové atmosféry se dočkáte až ke konci, kdy film ze vteřiny na vteřinu přehodí výhybku a legrace se změní v boj o život. Jako celek to ale působí neskutečně kompaktně i přes stokrát omleté téma šmírování sousedů.

Co lze tedy Disturbii i přes svou řemeslnost vytknout? Mě osobně trošku zamrzel klišovitý přechod z komedie do hororu (nebo chcete-li thrilleru), který nastává na sekundu přesně v okamžiku, kdy je (a teď následuje SPOILER!) poprvé objeven důkazní materiál usvědčující souseda z vraždy. Ten vrah byl totiž do té doby nedotknutelný (policie Kaleovi nevěřila a v jeho domě se nic nenašlo) a tudíž neměl ani žádný důvod vydávat se ke šmírujícím sousedům s pálkou v ruce (KONEC SPOILERU). Ale i přes tento drobný defekt, který mi uvíznul v hlavě mi nic nepokazilo uspokojivý pocit, který jsem při sledování Disturbie cítil (i když ten odlehčený závěr šlo taky natočit jinak).

Shia LeBeouf je zřejmě novým magnetem na peníze, protože jak jinak si lze vysvětlit úspěchy jeho filmů? Už vedle Keanu Reevese v Constantinovi se dokázal prosadit a pak následoval drtivý megaúspěch Bayových Transformers, kteří podle neoficiálních zdrojů vydělali kolem 700 mil. dolarů. Shia hrál rovněž ve scifi Já, robot a práci do budoucna mu jistí čtvrtý Indiana Jones a druzí Transformeři.

Ze známějších tváří Disturbie vyberu ještě Carrie-Anne Moss (Trinity z trilogie Matrix), jež hraje Kaleovu matku a která se zřejmě také podepsala pod pěkným výdělkem tohoto snímku, jenž stál pouhých 20 M, ale jen v Americe vydělal čtyřnásobek (!), ale nutno podotknout, že většina stopáže patří Shiovi.

Hodnocení7
Pokud chcete drkotat zubama, tak Disturbii škrtněte ze svého seznamu. Toto je zábavná komedie, která si sundá masku až v poslední dvacetiminutovce a i tak příliš nevyděsí. Ale jestliže si toto odpustíte, čeká vás vrchovatá porce zábavy a solidní porce napětí, kterou by jste si neměli nechat ujít.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

15 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 28 dubna 2010 v 13:42

  Hodně slušný psychologický thriller, který vyvrcholí parádním finishem.
  Začátek mi taky přišel jako nějaká komedie pro mladé, kdy se mladý típek
  snaží zbalit pohlednou buchtu odvedle. Naštěstí jak plynul čas, tak se
  změnila i atmosféra a já se příjemně bavil. Herecké výkony jsou na
  velice slušné úrovni a asi i díky jim se na tohle podívám ještě
  několikrát. Škoda jen, že C.A. Moss nedostala trochu víc prostoru a 
  možnost nabídnout divákům i něco navíc.70%

Nový komentář