Devil’s Reject, The (2004)


Český název: Vyvrženci pekla
Režie: Rob Zombie
Délka: 109 minut
Země: USA, Německo

Hrají:
Sid Haig … (Captain Spaulding)
Bill Moseley … (Otis Driftwood)
Sheri Moon Zombie … (Baby Firefly)
William Forsythe … (Sheriff John Wydell)
Leslie Easterbrook … (Mother Firefly)
Dany Trejo … (Rondo)
Dallas Page … (Billy Snaper)
… a další

Když jsem měl tu čest vidět Dům tisíce mrtvol, byl jsem ohromen tímto filmem. Říkal jsem si, kdo asi natočil tento snímek a když jsem viděl jméno Rob Zombie, vůbec nic mi to neříkalo. Dnes je to můj oblíbený režisér, který dělá úchylné a netradiční, leč originální filmy. Jeho pokračování na film Dům tisíce mrtvol je zajímavé dílo, ale pojďme si ho trošku více přiblížit.

Film navazuje přesně tam, kde končí jednička. Šerif John, jehož bratr zemřel rukou této zvrácené rodinky, vede ozbrojené komando, aby zatklo, popřípadě skoncovalo s touto rodinou. Dvěma členům rodiny se ale povede utéct a všechno může začít nanovo. Schovávají se v opuštěném motelu, který samozřejmě stačí nejprve očistit od ostatních lidí. Tady se s nimi spojí jejich otec a společně se vydávají k jeho starému příteli.

Musím říct, že mě film hned na začátku upoutal, bylo zajímavé pozorovat jak se dva sourozenci dostali ven. Film má originální myšlenku, které se drží, a sice: méně nechutných záběrů, více zábavy. Ve filmu si opravdu neužijete moc nechutných záběrů. Pro milovníky tohoto typu hororu film spíše nedoporučuji. Zato krve si tu užijete až až. Dokonce bych řekl, že víc, než je zdrávo. Ale žádný záběr na mrtvolu, do které je nůž zabodnut. V téhle kategorii asi Rob není doma. I přesto ta krev tam stačí. Hlavní věcí filmu je vypjatá atmosféra, bude se vám tajit dech, když budete pozorovat, jak si Baby v podání Sheri Moon hraje se svými obětmi a mučí je a to stejné její bratr. Celý děj se prakticky točí kolem třech hlavních přeživších rodiny Firefly (jejich matka byla ve vězení zabita), kteří si ve filmu opravdu užívají a to doslova, ale na konci je čeká smrt.

Film je nesnesitelně vulgární a drastický, co se týče řeči. Dabing si raději nepouštějte, pokud vyloženě nemusíte, nebo nemáte na vybranou, protože vybraná slova tam létají téměř pořád. Hlavně pro rodiče by to mohl být šok, ale pokud neumí anglicky a neví, co znamená slovo fuck, můžete být klidní. Tento film se totiž pyšní zápisem v Guinesově knize rekordů jako film, kde se nejvícekrát použilo slovo fuck a to celkem, zní to neuvěřitelně 560x. Zaslouží si to můj obdiv, protože fuck tam létá téměř za každou větou. Také jsem zde zaznamenal věc, za kterou jsem na Roba naštvanej a zárověň potěšenej. Tady se mě poprvé udělalo opravdu špatně od žaludku a musím gratulovat Robobi, protože je to první režisér, kterýmu se to povedlo. Ale zároveň jsem na něj naštvaný, protože tak nechutná věc jako vyřčená v tom filmu je naprosto nemyslitelná a jelikož mám poměrně velkou představivost, o to horší to bylo. Nebudu to zde popisovat, zda-li to někdo bude chtít vědět, ať se podívá na film, nebo mě písněte do komentářů a já vám to vylíčím.

Hodnocení7
Co na závěr? Film je to dobrý, herecké výkony jsou profesionální, efekty nejsou nejhorší a světový i když kontroverzní rekord je také plus pro tento film. Je ale znatelně poznat, že film je ve schopnějších rukou, což se podepsalo i na světové kritice. Je to režisérsky mnohem vyspělejší, než jeho první počin a obdiv si to zaslouží.
70%

Sdílejte článek

25 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 19 července 2010 v 09:16

  Tohle pokračování mě už tolik neokouzlilo jako první díl, ale pořád jde o
  nadprůměrnou podívanou. Úchylná rodinka akorát změní pole působnosti a 
  jde řádit především do motelu. Chrochtal jsem si blahem, když započal
  ten masakr, přes nahé kozičky, kroutící se zadnici Sheri Moon až po 
  dráždění zbraní v rozkroku — přesně tohle vystihuje Zombie zvrácené
  choutky, které navíc dokáže skvěle natočit a to dělá z jeho filmů
  zvrácený sen každého hororového psychopata. Jenom konec byl už v duchu
  profláklých Tarantinovek.7/10

 2. Eraserhead 7 dubna 2010 v 19:32

   Druhej film, kterej Rob Zombie evidentně točil sám pro sebe, aby udělal radost sobě a to je jeho velký plus. Snad proto, že se Zombie vykašlal na diváky a divačky a jejich případný reakce, film dopadl nadmíru dobře. Nebudu šetřit superlativy – skvěle natočená mírně drastická road movie s naprosto skvělými výkony Leslie Easterbrook a Sheri Moon Zombie. A Otis je bůh (pardon, ďábel). Zombie moc dobře ví, co chce a prostě to tak udělá. Není divu, že mu jen po pouhých dvou filmech byl svěřen remake Halloweenu, u něhož nezklamal. No, trošku mi, pravda, u Vyvrženců nesedl ten závěr (ne vyvrcholení, ale to, jak to bylo natočený, to zpomalení je až nesnesitelné). Co se mi ale na filmu líbí úplně nejvíce, je jeho filosofické vyznění – Zombie totiž ukázal, že neexistuje nic jako objektivní, jasně dané a neměnné DOBRO a ZLO, že prostě nejde jasně a všeobecně definovat, co je ZLO a co je DOBRO, v podstatě, že nic z těchto dvou pojmů neexistuje. Již (nejen) staří filosofové se zabývali otázkou, že ZLO či DOBRO jako takové nejde jasně definovat, protože se na tom nemůžou shodnout všichni/všechny. Co je zlé pro jednoho (např. vědomé působení fyzické bolesti), může být pro někoho jiného dobrem (např. pro masochistu/tku). Dá se tedy chování a činy rodiny Fireflyových považovat za ZLO, když se ke stejným činům a stejnému chování uchyluje i představitel zákona, policie (a tedy dobra), navíc evidentně nábožensky založený člověk (a náboženství se přeci pasují na představitele a hlasatele dobra) Wydell? Dá se tedy považovat za DOBRO to, že se zabíjení a mučení lidí jakožto ZLO ve jménu DOBRA trestá zabíjením a mučením lidí (tedy ZLEM)? ZLO či DOBRO se tak jeví jako čistě subjektivní jevy.

 3. ulbra 17 prosince 2008 v 14:33

   Dum tisice mrtvol pro me ziskal vyznam az s prichodem Vyvrzencu pekla.Mluvim za oba dily kdyz reknu ze je to nej tohodle zanru.Vyborna kamera i herecke vykony.Rob Zombie timle filmem pro me hoooodne vyrostl.Film je originalni v tom ze se do me prenesla zast proti tehle rodine maniaku a ve vyvrzencich se to tak nejak otoci ze za doprovodu hudby Lynyrd Skynyrd ,konkretne skladby Free bird, mi jich prislo az lito.A dostal jsem se k suprove muzice.Takze prst nahoooru a tleskam tomudle dilku.Za me 95%

 4. beonica 28 prosince 2007 v 15:43

  Já jsem asi děsivě staromódní, ale podle mě by se takový věci ve filmech objevovat neměly. A to i za cenu uplatnění cenzury. Vždycky se najde pár kreténů, co to napodobí. Navíc – prasárny tohohle typu bývají obvykle samoúčelné, dost často se snaží zakrýt tvůrčí impotenci. Proto je člověk v největších skvostech (i hororové) kinematografie prakticky nenajde…

Nový komentář