Devil’s Advocate (1997)


Český název: Ďáblův advokát
Režie: Taylor Hackford
Rok výroby: 1997
Délka: 144 min
Země: USA / Německo

Hrají:
Keanu Reeves … (Kevin Lomax)
Al Pacino … (John Milton)
Charlize Theron … (Mary Ann Lomax)
Connie Nielsen … (Christabella Andreoli)
Jeffrey Jones … (Eddie Barzoon)
… a další

 

Kevin Lomax je úspěšný mladý advokát, který žije se svou manželkou v jednom menším městě. Je pracovně dost vytížený a i přes to, že ještě nikdy svůj případ neprohrál, si musí své klienty vyhledávat sám. To mu ale nevadí a jde od jednoho vítězství v soudní síni za druhým. Až jednoho dne obhajuje svého známého, který je obžalovaný za znásilnění své žačky. Lomax si během soudu všimne svého klienta, který začíná nenápadně onanovat a je mu jasné, že je vinný. Přesto však dokáže porotu přesvědčit a znovu vyhraje. Jeho morální hodnoty musely jít stranou před touhou po dalším vyhraném případu. V osobním životě jinak nemá žádné problémy. Má pěknou mladou ženu, milující matku, která je těžce věřící a v tomto duchu byl i vychovávaný. Jenže teď je jeho kariéra na prvním místě. Při oslavě jeho posledního případu v místním baru ho odchytne neznámý černoch a nabídne mu práci pro jednu firmu v New Yorku. Plat je velmi vysoký, a tak nabídku přijímá. Děj se tedy přesunuje do New Yorku do úspěšné právnické firmy Milton, Chadwick a Waters. Hlavní majitel Milton je nějaký divný a dokáže manipulovat s lidmi okolo sebe. Toho si ze začátku Lomaxovi  nevšimli, ale postupem času to začne odnášet hlavně Mary. Zatímco Kevin se stává šéfovým oblíbencem a dostává stále důležitější případy, Mary začíná mít vidiny a její duševní stav je velmi vážný. Jenže Lomax místo, aby se staral o svou nemocnou ženu, která se už dočista zhroutila, myslí jen na práci a na to, jak se Miltonovi odvděčit…

Znáte to, hodně lidí je pro svůj úspěch ochotno udělat pomalu cokoliv a klidně obětují svou rodinu, čest i jméno. Něco podobného uvidíte i v tomto filmu. Tento mysteriozní thriller získal celkem slušnou diváckou základnu (podporu) především díky velice slušným hereckým výkonům a hudebnímu doprovodu, který měl na svědomí James Newton Howard. Ve mně však zanechal dosti rozporuplné pocity, a to nejen díky své přepálené délce, ale především nevyrovnanosti scénáře. Neberte to nějak ve zlém, ale určité momenty mi tam přišly dost zbytečné a svým způsobem i trošku nudné.

Zpočátku bylo zajímavé sledovat ambiciózního mladého právníka, který dokáže díky svému buldočímu odhodlání a intuici vyhrávat i předem ztracené případy. Prvotní dramatičnost sebou přinesla svěží atmosféru a dokázal jsem překousnout i ono romantické zabarvení v pozadí. Jenomže když už to pokračovalo hodinu a půl, pomalu ale jistě mě to přestávalo bavit. Naštěstí si tvůrci vzpomněli i na temnou stránku tohoto příběhu, a tak začal Al Pacino konečně vystrkovat své “růžky”. Koho zde jeho postava představuje, bylo jasné už dávno před koncem a jeho manipulování s každým kolem sebe bylo občas i docela zábavné. Nicméně já pořád čekal, kdy že se konečně přitvrdí.

No a stalo se. Ke konci se konečně rozjela slibná podívaná, která potěšila i srdce nejednoho hororového fandy. Přesto si dovolím tvrdit, že samotný závěr byl dost přepálený. Nicméně příznivci pohledných žen a nahoty si tu určitě přijdou na své. Kromě výborného Keanu Reevese a již zmíněného Al Pacina, se tu totiž objevily i dvě krásné ženy Charlize Theron a Connie Nielsen, jež se rozhodně před kamerou nestyděly ukázat i něco víc než jen své herecké nadání.

 

Hodnocení6
Tomuto filmovému dílu dávám lehce nadprůměrné hodnocení. Kdyby tam bylo více lekacích scén nebo krve, dal bych určitě i víc. Jak říkám dobrý film, ale mně tam něco chybělo.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Frenk 6 února 2010 v 10:38

    Bravurní thriller s excelentním Al Pacinem i Reevesem. Ze začátku možná trošku zdlouhavý, ale neustále silný hororový thriller s geniální Howardovou kompozicí. To co vypadalo jako průměrný film se na konci změnilo v opravdu působivou podívanou, kterou určitě párkrát ze svého šuplíku vytáhnu. 80 % 

  2. DonMartinez 15 dubna 2008 v 22:47

     I jako oddaný a bezmezný fanoušek Al Pacina musím uznat, že je to poněkud nudná záležitost. Objektivně hodnotit nemohu, poněvadž jsem film neviděl celý. Sledoval jsem jej v televizi a soustavným přepínáním programů jsem se pokoušel zachytit jen ty momenty, ve kterých figuroval můj hlavní oblíbenec takže jsem brzy ztratil nit a koukám, že jsem o moc ani nepřišel.

Nový komentář