Devil (2010)


Český název: Ďábel
Režie: John Eric Dowdle
Rok výroby: 2010
Délka: 80 min
Země: USA

Hrají:
Chris Messina … (Detektiv Bowden)
Logan Marshall-Green … (Tony)
Jenny O´Hara … (Stará žena)
Bojana Bojakovic … (Mladá žena)
Bokeem Woodbine … (Ben)
Jacob Vargas … (Ramirez)
Matt Craven … (Lustig)
Joshua Peace … (Detektiv Markowitz)
…a další

John Eric Dowdle není zrovna nejšťastnější režisér hororů. Před dvěma lety natočil Karanténu, tedy remake výtečného španělského [Rec], který byl nenáviděn snad ještě dřív, než vstoupil do kin. Přitom Dowdlemu nelze upřít jistý talent i režijní um. Letos dostal do rukou Ďábla – jednoduchý koncept vzniknuvší v hlavě M. Night Shyamalana, který se na něm podílí nejen jako scénárista, ale samozřejmě i jako producent.

 Onen koncept se mi hned po skončení filmu paradoxně jevil jako největší kámen úrazu. Pět lidí uvízne ve výtahu a je s nimi (nebo v někom) samotný pán pekel. Celý děj je tedy situován do jednoho mrakodrapu, což Ďábla řadí mezi další klaustrofobické podívané. Každý tedy tuší, na co se v kině může těšit. Celá „hra” tím ovšem nutně trpí. My totiž víme, že přijde a jen čekáme kdy a co všechno vyvede. Ve výtahu i mimo něj se sice díky „ruce pekelné” začnou kupit mrtvoly, jenže mi víme, že to dělá ON.

Titulní postavu nebylo potřeba vyzrazovat. Docela dobře si umím představit, že by Ďábel dostal nějakej ten provařenej název (třeba Tajemné zlo, Cesta do pekla nebo Démon výtahu, ehm) a pak se vsaďte, že by to fungovalo o dost lépe. Přesto nejsem zklamaný jako jiní kritici. Ďábel je pro mne milým přírůstkem mezi nízkorozpočtové jednohubky typu Kostky či Saw. A pokud se na tu správnou notu dokážete naladit také, můžete dostat solidní hororový thriller.

 Jak už jsem totiž poznamenal, John Eric Dowdle je jinak celkem šikula. Udržuje si divákovu pozornost, sem tam předhodí nějakou stmívačku či lekačku, po které sebou můžete škubnout, má vytříbený audiovizuální styl a je to právě on, který drží celý film ve vodách nadprůměru. Samozřejmě mu můžete ještě spílat za amatérské herce (mě se ale jejich výkony nezdály zavrženíhodné), pár klasických klišé či samotný závěr, který kupodivu diváky moralizuje.

M. Night Shyamalan a jeho nové studio Night Chronicles nás hodlají různými horory obšťastňovat asi stejně často jako Bayovo Platinum Dunes. Mě nezbývá nic jiného než společně s vámi doufat, že většina z nich bude alespoň stejně kvalitní (ne-li kvalitnější) než je právě Ďábel. A že to budou filmy s osobitým rukopisem, neboť další továrnu na debilní remaky tady už nepotřebujeme.

Hodnocení6
P.S.: K hodnocení přispěla i mnohem odpornější výtahová zkušenost http://www.horror.cz/hororove-filmy/clanek_down---shaft--the-2001_4349/
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 27 srpna 2014 v 13:20

    Filmů o vražedných barácích a výtazích už bylo natočených několik, takže jsem neočekával žádnou velkou hitparádu originálních nápadů a ani jsem se moc nespletl. Je ovšem pravdou, že Shyamalan tomu vtiskl jistý potenciál a kreativitu, takže z toho přece jenom dokázal vytřískat, co se dalo a ani jeho „dítko“ moc nenudilo. Nebyl na to ani čas, protože chytře zvolená délka stopáže to prostě nedovolovala. Především bylo potřeba prokrvit příběh i scénami mimo výtah, jinak by se mu prostě navodit potřebnou atmosféru nepodařilo. Díky tomu se „řádění“ pekelných sil rozšířilo po celé budově.
    Šikovný kameraman, střihač, zvukař a především osvětlovači odvedli rovněž velice dobrou práci. Společným úsilím se jim v určitých momentech podařilo navodit opravdu hutnou atmosféru se slušnou dávkou napětí, což jsem samozřejmě kvitoval s povděkem. Musím se ovšem přiznat, že když se ke konci profláklo proč vlastně „Ďábel“ přišel na Zem – neubránil jsem se letmému pousmání. Pánbíčkáři vlastně nepotřebují očistec „ON“ si pro hříšníky přijde sám, nebo se prostě jen omluvíme…No to však nic nemění na tom, že režisér Dowdle si nevedl vůbec špatně a jednou z něho vážně něco bude.

  2. Skypper 22 března 2011 v 08:51

    Příjemná filmová povídka, bez ambicí na velký film, která naštěstí zustává u poměrně krátké stopáže, než se ze zápletky stane rozvláčná nuda. Mne to bavilo a jsem rád i za jen lehce nadprůměrný film, který nejde vyšlapanou cestou populárních hororových zápletek.
    Dojem kazí podezření, že se nápad na film nezjevil v Shyamalanově hlavě samovolně, neboť podobná zápletka jen s jinou omáčkou byla již zpracována v krátkometrážním Elevated. A nunto říci, že lépe.

Nový komentář