Deváté srdce (1978)


Režie: Juraj Herz
Rok výroby: 1978
Délka: 88 min
Země: Československo

Hrají:
Ondřej Pavelka … (Martin)
Anna Málová … (Toncka)
Julie Juristová … (Adriena)
Josef Kemr … (Toncky otec)
Juraj Kukura … (Aldobrandini)
František Filipovský … (klaun)
Přemysl Kočí … (král)
…a další

 

Snímek z roku 1978 režiséra Juraje Herze je důkazem toho, že ke strachu není potřeba potoků krve, useknutých končetin a monstrózních efektů, ale stačí dokonale provedná atmosféra a brilantní hudební doprovod.

Princezna Adriena trpí podivnou nemocí. O uzdravení princezny se zatím postupně pokusilo osm dobrovolníků, avšak žádný z nich se již nevrátil. Až jednoho dne se objeví potulný student Martin (Ondřej Pavelka), který se od místních obyvatel dozví o princeznině nemoci. Je odhodlaný přijít celé záhadě na kloub, nedbá varování, že žádný z jeho předchůdců se již nikdy nevrátil a na královském dvoře se přihlásí jako devátý dobrovolník …to ještě netuší, že princezna není nemocná, ale je v moci démonického čaroděje Aldobrandiniho, který jejím prostřednictvím získává lidská srdce – potřebuje jich devět, aby z jejich krve mohl získat omlazující elixír. Osm srdcí již má, zbývá tedy to poslední … bude to Martinovo?

Ponurý pohádkový příběh zakleté princezně a odvážném zachránci snad ani není pro děti. Tedy alespoň ve své druhé polovině. Zpočátku je atmosféra čistě pohádková, avšak dále se již odvíjí tajemné a strašidelné vyprávění, které je ještě více umocněno skvělým hudebním doprovodem skladatele Petra Hapky. Juraj Kukura jako čaroděj Aldobrandini nahání strach v každém záběru a královský šašek (Frantisek Filipovský) působí tak depresivně, jako by chtěl každou chvíli spáchat sebevraždu.

Výtvarné zpracování a masky herců rovněž nezklamou. Záběry, kdy Martin v noci sleduje princeznu do Aldobrandiniho paláce, místnost plná vysokých hořících svíček, bloudění ve stísněných podzemních chodbách a v neposlední řadě samotný Aldobrandini – to vše provedeno na jedničku.

Hodnocení10
Pokud Deváté srdce uvidíte v televizním programu nebo na něj natrefíte na DVD neváhejte, zklamáni určitě nebudete.
100%

Sdílejte článek

 1. Solo 11 března 2010 v 20:09

  Nadprůměrná podívaná, která měla sice slabší rozjezd a ze začátku to
  vypadalo pouze na obyčejnou tuctovou pohádku typu Zlatovláska. Zhruba v 
  prostřed filmu jsem konečně pocítil tu vychvalovanou ponurou atmosféru a
  rázem jsem ožil. Herz dokázal v té době docela velké divy a své umění
  slušně prodal i tady. Jen ten konec byl lehce zmatený. Ztratil jsem
  jaksi přehled kam se poděli ti ogaři co jim vzal ty srdce poté co je
  hlavní hrdina oživil. Oceňuji však nápad s netradičním elixírem mládí.

Nový komentář