Deus Irae (2010)


Režie: Pedro Cristiani
Rok výroby: 2010
Délka: 13 min
Země: Argentina

Hrají:
Gastón Ricaud … (Father Marcos)
Simon Ratziel … (Father Simon)
Julia Perette … (Sister Magda)
Bernarda Pagés … (Carmen)
Ana Pauls … (Niňa)

 

V malém pokojíku leží přivázaná k posteli mladá žena. O ni pečuje s veškerou láskou její matka, která pro ni chce jen to nejlepší. Na pomoc si proto přizvala trojici mladých exorcistů, kteří mají vymítat pekelné síly, jenž se snaží ovládnout dceřino tělo. Žena však netuší, že se brzy stane svědkem opravdu netradičního vymítání.

Uplynuly čtyři roky, co jsem zavítal na tyto webové stránky a poslal svůj první příspěvek. Nyní nadešla ona chvíle, abych uzavřel svou první TISÍCOVKU a tak bych se s vámi rád podělil o tento opravdu hodně netradiční argentinský krátkometrážní snímek. Filmy (potažmo shorty) s tímto tématem nepatří mezi moje nejvyhledávanější, ale čas od času si přece jenom nějaké to vymítání pustím. Tentokrát jsem však nestačil zírat, cože to všechno stačili tvůrci narvat do těch třinácti minut za zvěrstvo. Labužnickým okem jsem si opravdu vychutnával celou stopáž a musím říct, že se jim povedlo opravdu něco (dalo by se říci) originálního.

Již počáteční letmé seznámení s prostředím, kde se bude děj odehrávat a úvodní dvojicí postav docela navnadí – k dobru beru fakt, že se tvůrci zbytečně nezdržovali se zbytečnostmi a přešli rovnou na věc. Jakmile se ve dveřích objeví ona trojice, nastává žranice pro všechny milovníky morbidní zábavy a jejich nekompromisní styl vypořádání se s pekelnými silami je navíc okořeněn i porcí černého humoru, což mám rád. Snad to jen mohlo být ještě o něco delší. Pedro Cristiani se však s ničím a nikým nes**l a pustil se do toho pěkně po svém. Řídil se heslem s*át na všechny věřící a fandy starých exorcistů.

O tom, že svěcená voda je pro posedlé dobrá tak na vykloktání, nás filmaři přesvědčili již několikrát, ale proč mají vždycky na všech stolečkách malou lampu (já ji třeba doma nemám) mi došlo až po jejím využití zde. Díky tomu konečně došlo i ke zlatému hřebu večera – efektům a maskám. Oba tyto prvky jsou v rámci možností zdařilé a pro mne osobně pastvou pro oči. Argentinci započali opravdu morbidní podívanou, která se jen tak nevidí. Co na tom, že trojice vypadala se svou výzbrojí a vizáží poněkud zvláštně. Atmosféra nabrala plných otáček a já doufám, že se režisér odváží natočit něco dalšího.

 

Hodnocení7
Takže pokud máte rádi gore, přeji pěknou zábavu.
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. cepin 29 ledna 2013 v 12:28

    30%max. Lampa zas takovej průlom není, čím konkrétně sral na všechny věřící i příznivce starých exorcitů taky těžko říct (nulovým dějem, nulovým koncem, snahou o nějaké tajemno se succubama?), sumasumárum jako prequel k nějaký akční vymítárně možná, ale to je tak všechno. Gore efekty? Kde? Ten flek na stropě? 😀

  2. M3rl1n 19 ledna 2013 v 01:01

    Tak nevím, co je na tom 70ti procentního… akce nulová, krom té lampičky se tam nedělo vůbec nic. Zápletka naznačená a nedořešená – past od koho, na koho (když ne "na nás"), konec žádný aneb domysli si sám a to těsně před bitvou… nebo jestli se chystali spáchat sebevraždu 😀 I tak se to dá vyložit. Totální brak, který v žádném případě neomlouvá to, že měl autor jen 13 minut. Do 13ti minut se minimálně dá vtěsnat začátek, děj a konec… tady byl možná tak ten začátek. Absolutní ztráta času a to i když je to tak krátké.

Nový komentář