Desperation (2006)


Český název: Beznaděj
Režie: Mick Garris
Rok výroby: 2006
Délka: 131 min
Země: USA

Hrají:
Ron Perlman … (Collie Entragian)
Tom Skerritt … (John E. Marinville)
Steven Weber … (Steve Ames)
Annabeth Gish … (Cynthia Smith)
Shane Haboucha … (David Carver)
…a další

Pro filmová zpracování děl velmistra psaného hororu Stephena Kinga by se hodilo použít meteorologický termín střídavě oblačno. Jednou nás přivítá nádherně jasná obloha, kdy se filmařům podařilo natočit plynulý, smysluplný a děsivý film, který za svou knižní předlohou nijak výrazně nezaostává. Jindy na nás ale čekají temná a dusivá mračna v podobě utahaného slepence, kde je i jakýkoli náznak atmosféry či dokonce hrůzy doslova zavalen tunami zbytečné hlušiny sáhodlouhých dialogů o ničem a trapných situací.

Ono vtěsnat děj několiksetstránkové knihy na filmové plátno/obrazovku, aby celek nepůsobil zmateně a rozvlekle, nebude zrovna lehký úkol. A to ani pro takového borce jakým je King, který se v případě Beznaděje ujal i scénáře.

Na post režiséra nastoupil Mick Garris. Ten už si v minulosti s několika Kingovými pracemi docela slušně pohrál (mj. TV projekty The Shinning nebo The Stand) a pro tento film, určený rovněž televizní produkci, se zdál být tedy logickou (nikoli tou nejšťastnější) volbou.

A jaký je tedy výsledek?

No popravdě, nic moc. Příběh o skupince různorodých lidí cestujících po pusté silnici někde v Nevadě, kteří jsou nedobrovolně uvězněni v malém liduprázdném městečku s příznačným jménem Beznaděj, kde se stalo opravdu něco hodně zlého, je jedním velkým klišé. A ani Garris a ani sám King jej nedokázali vyšperkovat něčím opravdu zajímavým, co by ho dokázalo vylovit z temných hlubin rychlého zapomnění.

V první části, kdy ještě sázejí na atmosféru opuštěného města a na zlo zosobněné místním šerifem Entragianem (na poměry tohoto filmu skvělý Ron Perlman), to ještě docela ujde. Tahoun Perlman hravě zastiňuje jakoukoli jinou postavu z dosti nevýrazného ansáblau herců a i díky němu jsou některá hlušší místa odpustitelná. Tělo mrtvé holčičky ležící na schodech taky není běžným jevem v televizní produkci.

Jenže pak na scénu hrdě přicválá náboženská agitka a definitivně už tak ne zrovna pevně sešitý příběh rozcupuje v nezáživné tlachání o Bohu. Pravá podstata zla začíná být odhalována a jedinou zbraní proti němu se stává právě víra. Veškerá snaha o navození atmosféry a o vyděšení diváka je rázem poslána k šípku. Zůstává už jen guláš nevábného vzhledu, chuti i zápachu. A protože film trvá něco málo přes dvě hodiny a v podstatě se v něm nic pořádného neděje, začne se velice brzy dostavovat úmorný pocit nudy.

Chtělo by se mi napsat, že jistý potenciál tu přeci jenom byl díky silné knižní předloze, ale i ta podle mého názoru nepatří k těm Kingovým nejoslnivějším. Autor v ní do jisté míry vykrádá sám sebe a vlastně hlavní její síla spočívá ve vykreslení jednotlivýyh charakterů. Ty se ale do filmu dostaly jen ve velice hrubých náznacích. Vezmu-li v úvahu i skutečnost, že souběžně s tímto románem vyšla i další autorova věc Strážci zákona (pod pseudonymem Richard Bachman), v níž vystupují stejné postavy zasazené ale do zcela odlišného kontextu, a která je pro mě daleko vydařenější, nechápu rozhodnutí filmařů pustit se právě do Beznaděje. Jednoduše, v tomto případě platí, že jak špatná je kniha, takový je i film.

Hodnocení4
V závěru si neodpustím jedno malé přirovnání. Před nějakým časem jsem shlédl snímek Přízraky (Phantoms, 1998) podle stejnojmenného románu Deana R. Koontze. I zde zavítáme do vylidněného městečka, utkáme se se zlem ze samotného nitra země a vyslechneme si pár náboženských replik. A i když ani tento film není kdovíjak povedený, připadal mi daleko hutnější a výživnější než Beznaděj. Jó, když dva dělají totéž...
40%

Sdílejte článek

  1. Solo 25 ledna 2018 v 14:03

    V krátké době jsem narazil na další film podle předlohy Stephena Kinga – kterou jsem bohužel rovněž nečetl a tak jsem dopředu neměl ani páru, co mě čeká. Mick Garris si však v minisérii Stephen King’s The Shining (Osvícení) nevedl zas až tak špatně, takže jsem očekával další slušnou (tedy alespoň průměrnou) podívanou. No a té se mi svým způsobem i dostalo. Jenže…Není to vyloženě špatný film, jen mě docela srali ty pánbíčkářské kecy a do jisté míry rovněž naivní pojetí celé zápletky. Začátek to však mělo více než slušný, to je pravda. Ron Perlman v roli drsného policisty a posedlého „maniaka“ byl bezkonkurenčně tím nejlepším, co nám zde bylo nabídnuto. Zaprášené městečko plné zohavených mrtvol dopomohlo vytvořit zajímavou atmosféru, slabší jedinci se dočkají i několika lehce morbidních záběrů – no prostě to vypadalo super. Jenže tento příběh v sobě skrýval mnohem víc, než jen boj hrstky lidí s nějakým psychopatem a mysteriózní stránka filmu už tak dobrá nebyla. Máme tu zlého ducha z dolu, který si žádá pořád a pořád nové těla (nepohrdne ani zvířaty) – to by ještě nebylo tak špatné, ale pak tu máme i DOBRO v podobě věřícího hocha Davida a všechny ty jeho pobožné kecy mi zakrátko lezli neuvěřitelně na nervy. Bohužel tu hraje dost zásadní roli, takže mé přání, že natáhne brka mezi prvními, se nekonalo. Navíc bych v tomto případě ocenil mnohem kratší stopáž, protože ke konci tomu již značně docházel dech a viditelně pohasínala jiskra, kterou se režisérovi podařilo zažehnout v první polovině filmu. Charakteristika většiny postav nebyla moc zajímavá – vlastně mi přišlo, že tu byly spíš do počtu a na můj vkus těch přeživších bylo taky zbytečně moc. Pokud bych tedy přešel k hodnocení, tak za první půlku tak 60% – za tu druhou tak 40%. Takže zůstanu na zlatém středu, ale jen v případě že přimhouřím jedno oko.50%

Nový komentář