Demonic (2015)


Režie: Will Canon
Scénář: Will Canon, Max La Bella
Hudba: Michael Fimognari
Rok výroby: 2015
Délka: 83 min
Země: USA / Velká Británie

Hrají:
Frank Grillo … (Detective Mark Lewis)
Maria Bello … (Dr. Elizabeth Klein)
Dustin Milligan … (John)
Cody Horn … (Michelle)
Scott Mechlowicz … (Bryan)
Megan Park … (Jules)
Aaron Yoo … (Donnie)

 

Kdo slyšel staré zvěsti o tom, že tento hororový snímek má být v režii mesiáše moderního hororu Jamese Wana, tak bude hodně zklamaný. James Wan si při natáčení filmu stejně jako u Insidious 3: Počátek právě užíval rychlé a zběsilé jízdy u úplně jiného filmového žánru a tak jeho vize museli převzít jiné tváře. Zatímco Leigh Whannell udržel pokračování Insidious na správné vlně, Will Canon spíše vařil z vody, což nám prozrazuje absolutně nechutná stopáž 83 minut, z čehož jsou 7 minut jenom závěrečné titulky. Původní název filmu House of horror se transformoval do jednoho jediného slovíčka Demonic, které nám tak nějak prozrazuje, o čem to asi bude. A co nám tedy těch mrzkých 76 minut hororového snímku nabídlo?

Děj filmu nepřináší kromě klišé vůbec nic nového a tak divák očekává osvěžení aspoň v samotném vyvrcholení příběhu. Z hlediska kompozice lze dílo považovat za retrospektivní a prolínavou zároveň. Skupinka vyšetřovatelů paranormálních jevů se vydává do starého opuštěného domu v Lousianě (taky tam cítíte Wanovo pižmo?), kde se před 25 lety odehrály krvavé rituální orgie, které probudily něco nekřesťanského. Skupinku doprovází i John, mladík, který trpí nočními můrami vztahujícími se k onomu děsivému domu a který před ostatními tají jedno veliké tajemství, které má rozhodující dopad na celý příběh. Ale ne tak šokující, jak byste čekali.

Druhá dějová linka sleduje detektiva Marka Lewise, který si chtěl užít příjemný a ničím nerušený večer. Vše se ale zvrtne, když je povolán k opuštěnému domu hrůzy, aby vyšetřil hrozivé události, které partičku mladých lidí potkaly. A že se střetne během své noční směny s něčím tak bizarním, rozhodně nečekal.

Nic převratného se od tohoto snímku ani nedalo čekat, než jen průměrnou podívanou, kdy vám nezbude nic jiného, než vzít si popcorn, vypnout racionální myšlení a vesele si užívat tuto hororovou jednohubku. Snaha se snímku nedá vytknout, protože se snaží každým coulem vytvořit tu správnou napínavou atmosféru hororu spojenou s prvky detektivního thrilleru. Ale takových už tu bylo, že nemá cenu se tím dále zaobírat.

Hodnocení5
Ti, kteří během filmu své mozkové závity neucpou, prohlédnou celou peripetii dříve, než nám ji tvůrci naservírují na stříbrném podnose.
50%

Sdílejte článek

 1. Profilový obrázek
  Solo 25 března 2017 v 06:46

  Kombinace detektivky a duchařiny vypadala slibně a zvučně znělo i jméno Jamese Wana na obalu. Tady šlo však spíše o reklamní trik jak nalákat co možná nejvíce diváků, protože on na tomto filmu spolupracoval jen opravdu minimálně. Will Canon se mu sice snažil co nejvíce přiblížit, ale přestože měl v rukávu docela velké trumfy, žádné eso z něj nakonec nevytáhl. Což ve mně vyvolalo mírné zklamání, zvláště když samotný scénář vypadal docela poživatelně. V žádném případě však nejde o žádnou pecku, kterou bych musel vychvalovat do nebes. Spíše jen o další tuctový průměr, který mi velmi brzy vyšumí z paměti. Zápletka jako taková taky zrovna originalitou nečiší, ale dalo se z toho vyždímat rozhodně mnohem více, než se nakonec stalo. Zvláště když už se tu objevilo několik zajímavých lekacích scén, které sice vyděsí opravdu jen slabé nátury a byly snadno předvídatelné, ale alespoň částečně prokrvily samotnou atmosféru. Ta nám místy naservírovala (zvláště ke konci) docela zajímavou podívanou, ale chtělo si to více pohrát s napětím i speciálními efekty. Ty totiž rovněž postrádali potřebný šmrnc. Ponurý dům a jeho děsivé tajemství totiž samo o sobě k dokonalosti nestačí. 50%

 2. Profilový obrázek
  Pas 28 července 2015 v 15:44

  Nudný blábol
  Demonic jsem s očekáváním… ehm, očekával už od doby, kdy se to ještě jmenovalo House of Horror a to z jednoho prostýho důvodu- James Wan. Tenhle bláznivej asiat tu sice neseděl na ředitelský sesli, ale pouze film zastřešil produkční rukou (otázka zní jak moc a jak moc to byl jen výblitek tvůrců, páč Wan=sukces), každopádně ten "horor" je špatnej od úplnýho začátku až do úplnýho konce, lekačky s vámi pohnou asi jen stěží, o ději anebo třeba hudbě nemá vůbec cenu se rozepisovat- nic takového tu totiž neexistuje.

Nový komentář