Demoni (1985)


Český název: Démoni
Režie: Lamberto Bava
Rok výroby: 1985
Délka: 88 min
Země: Itálie

Hrají:
Urbano Barberini … (George)
Natasha Hovey … (Cheryl)
Karl Zinny … (Ken)
Fiore Argento … (Hannah)
Paola Cozzo … (Kathy)
Fabiola Toledo … (Carmen)
Nicoletta Elmi … (Ingrid, the usherette)
Stelio Candelli … (Frank)
…a další

 

Démoni patří mezi legendární horory italské produkce a dovolím si říct, že svým zpracováním vystupují i k těm nejlepším americkým hororům té doby.

Hrdiny filmu jsou návštěvníci kina Metropol, kteří dostali od tajemného muže v masce vstupenku na projekci neznámého snímku. Bohužel ne všechny kina nabízejí popkorn a slušnou zvukovou kulisu. Tohle je jinší, připravilo si pro nic netušící diváky smrt a beznaděj v podobě démonů vyslaných snad ze samého pekla.

Herecké obsazení není nějak, pro ty co neholdují italským kouskům, známé (takže se možná budete v následujících větách hledat). Někteří z nich hráli nebo později budou účinkovat ve filmech takových mistrů jako jsou Lucio Fulci či Dario Argento, který k Démonům pomáhal napsat Bravovi scénař a produkoval ho. Koho byste si ale mohli všimnout, je Michael Soavi hrající tajemného muže v masce a ukáže se i na plátně, doslova – jako Jerry, ve filmu co zrovna běží v kině. Soavi později režíroval docela úspěšné snímky – Hrůza na jevišti, Svatyně a Dellamorte Dellamore.
Možná ještě stojí za zmínku, že hlavní hrdina, Urbano Barberini, se ukázal v novém filmu o agentovi 007, s názvem Casino Royale.

Všechny herecké výkony se dají považovat za dostatečné, vzhledem k jejich úloze ve filmu. Mají buď umřít strašnou smrtí a nebo jen utíkat, mezitím říct pár vět a zase utíkat.

Na scénáři se mimo jiné také podíleli Franco Ferrini a Dardano Sacchetti.

Celý film je doprovázen povedeným soundtrackem. Výborně se v něm střídáji líbivé metalové skladby s hudebním motivem mající podpořit hororovou scénu. Zvláště v těch adrenalinových chvilkách je metal na místě a výrazně tak podpoří výsledný zážitek.

Masky jsou příjemně strašidelné a značným způsobem ovlivnili také úspěch tohoto filmu. S větou, že některé působí lépe, než novodobé, budu jistě také na místě. Snímek se bohužel nevyhne i pár laciným trikům, v té době docela často používaných ve vícero hororech. Abyste věděli o čem mluvím, tak vám to vysvětlím tak trochu polopaticky. Kamera zabírá postavu zepředu, ta se otočí, následuje střih, pohled kamery z jinéhu úhlu, postava se otáčí zpět a je natřená make-upem. Takto je to opakováno i vícekrát za sebou, dokud člověk opravdu nevypadá hrůzostrašně. Ono je to působivé, pokud se to u jedné postavy neopakuje vícekrát. Ale tenhle trik Bava naštěstí nepoužívá tak často, že by to nějak narušovalo děj či atmosféru.
Gore efekty nijak nevybočují z italského hororového průmyslu, takže se můžeme pokochat prsty zajíždějícími do očních důlků a podobných chuťovek. Když nad tím zpětně přemýšlím, tak vlastně celý film je taková malá přehlídka nejrůznějších gore scén. Jen je škoda, že některé jsme mohli vidět už v jiných filmech.

Ve většině momentech si tvůrci speciálních efektů dali záležet, ale bohužel jim to někdy kazí kamera zabírájící víc, než by měla. Je to docela častý jev v těchto itaských filmech. Navíc se Démonům nedá upřít jistá chaotičnost celého snímku. Často se někam přebíhá a vy díky odlišně postavené kameře leckdy nepoznáte v které místnosti se nacházíte, i když jste tam měli možnost nahlédnout. Tohle je asi největší problém snímku, pominu-li fakt, že se nedovíme z jakého důvodu se vlastně démoni vynořili na svět a začali vraždit. Tady si můžeme jen domýšlet, co nám vlastně chtěli tvůrci říct. Je to tím kinem, filmem nebo za to může muž v masce? Čert ví, ale hlavně, že je na co se dívat.

Všechny tyhle neduhy, jenž jsem vyjmenoval, ale zastiňuje sám Lamberto Bava (syn slavného Maria), který se snaží držet diváka v pozoru po celý film, a to se mu daří na výbornou. Takže mu lecos nakonec odpustíte, tak jako já. Navíc jsem byl mile překvapen, že se vyhnul stereotypnímu zpracování, kterým oplývaly některé italské horory.

 

Hodnocení9
Démoni ovlivnili moje dětství a jsou to možná právě oni, jenž rozhodli, že mým favoritem se stal právě hororový žánr. Proto je těžké být v hodnocení objektivní, když jsem byl jimi takřka odkojen. Ale i tak, si myslím, že se film blíží k italské špičce a nebudu daleko od pravdy, když ho ohodnotím...
90%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

20 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Eraserhead 5 května 2010 v 13:33

  Stará dobrá, po všech stránkách vymazlená, klasika bavící mě stejně dobře jako před lety. Tajemné kino, horor, který se v něm promítá kopírující rodivší se realitu, hromady mrtvých, démonických zombie (a jednoho démona osobně), litry krve a zeleného hnusu, kousání, trhání, vydlubování očí, sekání mečem… Co víc si přát?

 2. Dandalf 31 července 2009 v 14:05

  Za atmosférou hustou tak, že by se dala krájet a možná ještě dál,žije pár démonu v malinkém kině.Jsou to kucí a holky neposední až běda.  A vubec nevadí, že jejich tváře krapet zestárli a už nenaháni strach jako dřív. Vše dohání prostředí a hudba jako hevymetalový nůž, který podporuje představivost až na kost.

  Pro mě jasná jednička(100%). Doufám, že nebude remake. To by mě nas….

 3. danielson13 20 ledna 2009 v 13:07

  Tento film som dosť dlho nemohol zohnať no nakoniec mi ho kamoš stiahol ale ódy mojich kamarátov a známych na tento horor že sa jedná o jeden najlepších hororov rokov 80 mna osobne dosť sklamalo.Ok masky možno aj triky na tú dobu boli možno fajn ale mne tam chýbali atmosféra a rozumnejši dej ,takže tak 55%

 4. Erinka 19 ledna 2009 v 20:53

  Já mám film, ale s titulky a ke konci bohužel se zobrazují s určitým předstihem, protože mám ve filmu scénu, která se asi v normálním filmu neobjevuje, ale s normální znalostí angličtiny se do dá vyvodit.   Tak jestli by se ti chtělo, tak se na tom nějak můžem domluvit… Kdyžtak stačí vzkaz.

Nový komentář