Demon of Paradise (1987)


Režie: Cirio H. Santiago
Rok výroby: 1987
Délka: 87 min
Země: Filipíny / USA

Hrají:
Kathryn Witt … (Annie)
William Steis … (Keefer)
Laura Banks … (Cahil)
Leslie Scarborough … (Gabby)
Frederick Bailey … (Ike)
… a další

 

Malebný ostrůvek, na němž se nachází rekreační zařízení ve stylu havajského pobřeží. Turisté zde poslední dobou však příliš dlouho nevydrží. Místní rybáři totiž našli zálibu v alkoholu a dynamitu současně. Ne že by přímo ohrožovali plavce, ale probudili tak monstrum, které příliš nadšení neprojevuje. A tak má šerif Keefer problém.

Klasický námět, klasické béčko (nebo možná ještě hůř), klasická břečka. Jinak se film nazvat nedá. I když snímky s podobnou tematikou nebývají valné kvality, v tomto případě je oné příslovečné valnosti ještě daleko méně.

Atmosféra doslova od začátku ani v nejmenším nesměřuje do hororových vln. Téměř tradiční navnazující rozjezd sice nechybí, ale žádnou návnadu neobsahuje. Hudba je svižná, akční, veselá. To již samo o sobě pohřbívá jakoukoli možnost brát snímek trochu vážně a alespoň minimálně se jím nechat strhnout. Mnohé scény tak vyznívají komicky a je pravda, že jsem se nejednou od srdce zasmál.

Může za to především samotné monstrum. V mnohém připomíná starou školu, ale na rozdíl od ní se ukazuje již relativně brzy a je možnost se ho do sytosti nabažit. Spadá však do kategorie těch netvorů, u nichž by byl divák raději, kdyby zůstalo jeho oku skryté co možná nejdéle. Již samotné jeho vzezření křížence sumce a psa vzbuzuje veselost. Když k tomu začne děsit své oběti máváním rukou, které symbolizuje „kuš”, nelze snímek už ani vypnout, protože se rozchechtaný divák rád podívá, co se pro něho chystá dál.

A je na co se dívat. Přeháněné herectví, zběsilá vojenská akce, zbytečné dialogy, protahované scény, povinná zpestřující nahota a samozřejmě spousta a spousta logických škobrtnutí.

Hodnocení2
Na bezmyšlenkový oddech je tento snímek jako stvořený. Ale po pravdě řečeno, pro ty stejné účely existují i daleko záživnější podívané, u kterých se na konci ten pocit, že tohle je naprosto zbytečný, prázdný a bezduchý film, neobjevuje tak brzy nebo intenzivně.
20%

Sdílejte článek

  1. Solo 15 května 2018 v 13:04

    Po úspěchu Netvora z Černé laguny a později i Čelistí se zrodila celá řada jejich následovníků, které se snažili své slavnější kolegy v ledasčem napodobit a urvat kus slávy i pro sebe (zvláště pak co je Jaws týkalo). Tento filipínský kousek pod taktovkou povětšinou Američanů se však nikdy valného úspěchu nedočkal a ani se tomu moc nedivím. Zatímco Creature from the Black Lagoon vsadil hlavně na své dobrodružné pojetí a trochu té zakázané „romantiky“, tak zdejší gumové monstrum bylo jalové a nezajímavé již od samotného počátku a tvůrci by udělali mnohem lépe, kdy pracovali jen s náznaky, než aby nám svůj výtvor naservírovali tak moc brzy. Tím totiž veškerá představivost šla stranou a zbyli jen oči pro pláč. Zdejší příšera totiž strach rozhodně nenaháněla, její pohyby byli dost strojené, vraždy docela nezáživné… Ani samotný příběh zrovna moc originality nepobral, ale to by se ještě dalo i přežít. Smůlou však bylo, že se natáčelo na Filipínách, ale zápletka byla situována na Havaj a tady byl kámen úrazu. Což o to, obě tyto krajiny mají nádhernou krajinu i pláže, ale pokud jste alespoň trochu zběhlí kupříkladu v cestovatelských dokumentech, jistě si všimne značných rozdílností a to nejen co se prostředí, ale i lidí týče. Přece jenom Filipínce od Havajana by neměl být zas tak velký problém rozeznat. Což mi osobně docela vadilo. Navíc jsem tu za celou dobu nenarazil téměř na žádnou postavu, která by mi byla alespoň trošku sympatická. Jediné co musím opravdu pochválit, byl hudební doprovod. Melodie byly slušné, lehce chytlavé a alespoň trošku oživily scenérii na obrazovce. Co se samotných útoků monstra týče, tak se mi líbili spíše ty odehrávající se ve vodě, kde se ještě jakžtakž podařilo tvůrcům zamaskovat alespoň některé nedostatky, ale na souši to byla vážně bída. Čímž samozřejmě trpěla i samotná atmosféra, která popravdě moc hororová nebyla. Na průměr tento film nemá ani omylem, ale vyložená katastrofa to taky nebyla. Nevím, možná bych si to užil víc, kdyby mi dneska nebylo tak špatně a nebojoval s horečkou. Ale asi ne…40%

Nový komentář