Deliver Us from Evil (2014)


Český název: Chraň nás od zlého
Režie: Scott Derrickson
Rok výroby: 2014
Délka: 119 min
Země: USA
Alternativní název: Beware the Night

Hrají:
Eric Bana … (Sarchie)
Édgar Ramírez … (Mendoza)
Olivia Munn … (Jen)
Chris Coy … (Jimmy)
Dorian Missick … (Gordon)
Sean Harris … (Santino)
…a další

 

Hororový harcovník Scott Derrickson má u mě schované už dva vydařené zářezy (jmenují se V moci ďábla a Sinister), takže jeho každý další počin bedlivě sleduji. Tentokrát mu padla do noty kniha jistého newyorského detektiva jménem Ralph Sarchie, který v ní popisuje své děsivé policejní případy (a proto se dočkáme oblíbeného podtitulku “podle skutečných událostí”). Mysteriózno na nás dýchne ale už v prologu, v němž američtí vojáci v Íráku objeví nějakou tu kobku a ďábelský nápis, aby se domů vrátili se zlými úmysly.

Chraň nás od zlého je krimi thriller skloubený s vymítačským hororem a jako takový docela slušně funguje. Derrickson má režii v malíčku, umí vykouzlit depresivní i strašidelnou atmosféru a v hlavní roli figuruje sympaťák Eric Bana (Trója, Hulk). Policajt brodící se tmou s baterkou v ruce je samozřejmě vděčný motiv a napětí se tak dostavuje skoro automaticky, zvláště když tvůrci nechají titulní postavu dusit jednorázovými lekačkami. Jednoduché, efektivní.

Do mírné apatie jsem se dostal jen jednou a bude to zřejmě můj vlastní problém. Už delší dobu mě totiž upřímně nebaví jednotvárné vymítačské obřady a i ten zdejší jsem odzíval – tohle finále mě prostě už nebere. Navíc celá show trvá dobrou čtvrthodinu, což se nepříjemně podepisuje na celkovém tempu. Film tentokrát nemá takové myšlenkové podhoubí, jakým se může chlubit V moci ďábla, ani tak morbidní nitro jaké měl Sinister, takže hrozí větší riziko nudy.

Hodnocení7
Když ale pominu těchto pár kosmetických nedodělků, musím uznat, že danou látku zadaptoval zkušený tvůrčí tandem, takže vyložený průšvih je takřka vyloučen. Chraň nás od zlého má šanci ladně zapadnout mezi populární tituly svého subžánru, i když je to tentokrát spíš za 65 %.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 24 listopadu 2014 v 16:48

    Označení „Podle skutečné události“ mi už pěkně leze krkem, ale knihu, kterou napsal Ralph Sarchie jsem nečetl, takže se k tomu nebudu dále vyjadřovat. Věřím však, že coby Newyorský policista musel řešit skutečně „pekelné“ případy. Jak vidno démonologie však sype víc a lidská blbost a důvěřivost je nekonečná. Je zajímavé, že jsem o něm dosud nikdy neslyšel, ale pojďme se už věnovat samotnému filmu. Scott Derrickson točit umí o tom žádná (to mimochodem ukázal už u filmu The Exorcism of Emily Rose), ale od té doby s ním mám nejeden problém. Tedy lépe řečeno s jeho novější tvorbou. Zatímco Sinister sklízel u mnoha lidí (i těch co znám) velké ovace, tak na mě moc velký dojem neudělal. Což si mimochodem můžete přečíst i v mém komentáři k tomuto filmu. A podobný problém jsem měl i zde. Zatímco po krimi stránce mu nemám téměř co vytknout – postupné budování komorní atmosféry se mu povedlo téměř na jedničku a i samotný výběr herců jsem kvitoval s povděkem, tak po té hororové už to bylo horší. Vymýtání už začíná být dosti ohraným tématem a závěr filmu bych označil za jeden z vůbec nejhorších (hlavně tedy nejslabších), jaký jsem měl kdy možnost vidět. Chyběla tomu šťáva, pořádná dávka napětí a především tvůrčí kreativita. Přitom první polovina filmu se mi opravdu líbila. Duo drsných detektivů vyšetřuje samé nezáviděníhodné případy, solidní akční scény obsahují i pořádnou dávku napětí a (netradiční) kněz s nejednou neřestí tu určitě není jen dopočtu. Jenomže ono neustále blikání baterek a světel mě po čase začalo už pěkně srát a zbytečně natahovaná stopáž posléze i lehce unavovat. 50%

  2. Isaac 15 listopadu 2014 v 22:03

    Je sice hezké, že se film pyšní tím, že je inspirován skutečnými událostmi, ale drží se jich velmi velmi málo. Vlastně jediná opravdová věc ve filmu je policista Sarchie, který opravdu existuje a který se zabývá nadpřirozenými případy. Jenže jinak je film neuvěřitelně přitažen za vlasy, že snad samotný Sarchie se v kině musel zastydět. První půlka filmu atmosférická a zajímavá, ale ten závěr se snaží být něčím, čím opravdu není.

Nový komentář