Deep, The (1977)


Český název: Hlubina
Režie: Peter Yates
Rok výroby: 1977
Délka: 123 min
Země: USA

Hrají:
Nick Nolte … (David Sanders)
Jacqueline Bisset … (Gail Berke)
Louis Gossett Jr. … (Henri Cloche)
Robert Shaw … (Romer Treece)
Eli Wallach … (Adam Coffin)
…a další

 

Milenecký pár David a Gail se během své dovolené potápí na Bermudách. Během svého podvodního dobrodružství narazí na vrak potopené válečné lodi, u které kromě několika cetek naleznou i podivnou ampulku a zlatý medailon. Jak se ukáže, jejich objev vzbudí pozornost místního mafiánského bosse Clocheho, který ví, že loď za druhé světové války převážela kromě zbraní i velký náklad morfia, který by mohl využít k výrobě heroinu. Začne proto mladý pár vydírat a později i zastrašovat. Zvědaví milenci se však nehodlají z ostrova pakovat a navštíví místního hledače pokladů Treeceho a ukáží mu medailon. Jak se ukáže, ten musí pocházet z potopené španělské lodi z osmnáctého století, ale jak se poklad krále Filipa z ní dostal až sem?  Co dalšího se skrývá v hlubinách?

Přiznám se, že ačkoliv jsem knihu Petera Benchleyho (autora Jaws a The Beast) nikdy nečetl, tento film jsem viděl v dětství několikrát. Až doteď jsem netušil, že je zařazený do hororového žánru. O horor se však otírá jen opravdu nepatrně a spíše bych v něm viděl dobrodružný thriller (drama), ve kterém nejvíce diváka zaujme především nádherné podmořské záběry a Jacqueline Bisset v průhledném bílém tričku. Tyto dva prvky mi uvízly v hlavě již tehdy a ani tentokrát nenastala změna. Děj mě nenudil, akčních scén tu bylo dost a atmosféra byla vybudována opravdu slušně. Dozajista tomu kromě žraloků dopomohli i černošští gangsteři a jejich voodoo.

Příběhy o potopených lodích, pokladech ležících pod pískem v hlubinách a bojích s mořskými příšerami jsem měl rád již jako malý kluk. Rovněž miluju potápění, takže jsem již od prvních minut chrochtal blahem, a to nejen nad průsvitným tričkem, ale především nádherné prostředí, v němž se tento film odehrává. Jen mě trošku mrzelo (nyní z pohledu hororového diváka), že trochu více nezapojili do akce to hejno žraloků. Naštěstí se tu objeví i obří muréna, nebo co to bylo za mrchu, takže tímhle si napravili tvůrci reputaci.

On celkově se jim ten závěr povedl a bylo to cítit i v atmosféře. Jakmile se totiž dobrodružná stránka musela podvolit té akční (tvrdší) a konečně začnou umírat lidi, přišla i vlna napětí. Hlubina má celou řadu příznivců i odpůrců a já patřím k té první. Očekávám kritiku na svou osobu (co to tady dělá), ale žánrově zařazené to v hororech je a hororové prvky tu jsou (i když opravdu málo).

Hodnocení6
Tvůrcům bych možná vytkl jen to, že to mohlo být o trošku kratší. V neposlední řadě bych chtěl vyzdvihnout herecký výkon Roberta Shawa, který byl jasně o třídu lepší než Nolte a to mám druhého jmenovaného taky rád.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář