Deep Blue Sea (1999)


Český název: Útok z hlubin
Režie: Renny Harlin
Rok výroby: 1999
Délka: 105 min
Země: USA

Hrají:
Thomas Jane … (Carter Blake)
Saffron Burrows … (Dr. Susan McCallister)
LL Cool J … (Sherman ‘Preacher’ Dudley)
Michael Rapaport … (Tom “Scoggs” Scoggins)
Stellan Skarsgård … (Jim Whitlock)
Samuel L. Jackson … (Russell Franklin)
Jacqueline McKenzie … (Janice Higgins)
…a další

 

Natočit kvalitní žraločí film se podařilo jen jednou, a to Stevenu Spielbergovi v jeho Jaws (1975). Ostatní pokusy vyzněly poněkud naprázdno a jakákoliv další snaha byla marná. Samotné pokračování Čelistí už ve dvojce vařilo z vody a trojku snad ani nemá cenu zmiňovat.

Režisér Renny Harlin má zvláštní dar. Nemyslím že od boha, protože to by mu přece nemohl udělat. Jeho filmy dokáží být na obou koncích stupnice kvality. Dokázal například znovu nastartovat kariéru Stalloneho ve filmu Cliffhanger nebo se pořádně akčně rozjet s Brucem Willisem ve druhé Smrtonosné Pasti. To jsou příklady z té lepší strany. Potom si usmyslel, že oživí pirátský film a natočil propadák Ostrov Hrdlořezů, který mu málem zlomil režisérský vaz. Na vlně horroru se režisér Harlin také svezl, a to hned několikrát. Jako příklad mohu uvést třeba čtvrté pokračování Noční Můry z Elm Street nebo Vymítače Ďábla-Zrození. Mě osobně velmi zaujal jeho novější film z roku 2006, a to The Covenant.

Renny si tentokrát vzal na mušku žraloky a jak to dopadlo? Parta vědců se snaží za pomocí pokusů zvětšit žralokům objem mozku, aby z nich mohli potom získat mozkomíšní mok k léčivým účinkům. Přímá úměrnost nám praví, že pokud budeme někomu zvětšovat mozek, zároveň s ním poroste i inteligence. Takže tu máme vrtnou plošinu kdesi uprostřed oceánu, partu vědců a velmi, ale velmi inteligentní žraloky. To je hlavní zápletka filmu a nám nezbývá, nežli posoudit, jak se s ní režisér popral. Pokud přivřete jedno oko a nebudete sledovat kvalitu digitálního provedení žraloků, což je dle mého názoru největší slabina filmu, budete se bavit. Jednotlivé postavy neumírají jako v každém druhém hororu podle sympatií, které vyvolávají u diváků, ale naprosto nečekaně a ve velmi nestandartním pořadí. Proto radím: nezkoušejte si oblíbit nějakou postavu, stejně nedožije závěrečných titulků.

Hodnocení7
Film jako celek je celkem svižná akční jízda a do kategorie hororů se dostal jen díky počtu mrtvol na jeden film a několika nechutným záběrům na cukající se nohu, která dávno ztratila svého již beztak mrtvého pána. Celkový dojem z filmu je však velmi dobrý a opravdu nejsem zaujatý filmy, ve kterých se mihne nějaká ploutev na hladině. Proč taky, že ano.
70%

Sdílejte článek

22 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Profilový obrázek
    Solo 25 ledna 2009 v 10:17

     Včera jsem se na to díval a musím říct, že i když tam je hodně věcí hodně nadsazených, tak film jako celek se mi líbil. Takový společný útok na tygřího žraloka byl solidní. Nejvíc se mi ale líbil kazatel-kuchař se svým papouškem. A poslední hláška: máš před sebou velkého žraloka a ty trefíš mojí nohu. za mě 75%

  2. Profilový obrázek
    Dejv 6 února 2008 v 11:50

     Abych pravdu řekl, film mi přišel svojí zápletkou, hláškami, nadpozemskou schopností a vtipem kuchaře ve vrhu zapalovačem Zippo tak, aby v letu nezhasl, samoúčelnými scénami jako dojemné vyprávění o rychlosti vody a rychlosti laviny, či nutné sebeobětování se hlavní hrdinky ke konci filmu jako jedna veliká ztráta času.

Nový komentář