Decoys (2004)


Český název: Návnada
Režie: Matthew Hastings
Rok výroby: 2004
Délka: 95 min
Země: Kanada

Hrají:
Corey Sevier … (Luke)
Stefanie von Pfetten … (Lilly)
Kim Poirier … (Constance)
Elias Toufexis … (Roger)
Meghan Ory … (Alex)
Ennis Esmer … (Gibby)
Krista Morin … (Vikki Vickers)
Marc Trottier … (Bobby Johnson)
Richard Burgi … (detektiv Francis Kirk)
Nicole Eggert … (detektiv Amanda Watts)
…a další

 

Nejspíš všichni víte, jak to chodí na amerických středních školách. Mejdany, krásné spolužačky a hlavně spousta sexu. Tak je tomu i ve filmu Decoys (Návnada), avšak s tím rozdílem, že s několika děvčaty není něco v pořádku. Jsou totiž z jiné planety. Zlobíte se, že jsem vám to prozradil? Nemáte proč, dozvíte se to stejně hned na začátku díky studentovi Lukeovi, který se potají vplíží do pokoje dvou sladkých blondýnek, s nimiž se seznámil v prádelně a ty mu vzápětí kromě striptýzu převednou i své jiné přednosti, a sice chapadla, které jim vystřelují z hrudi…
Jak se dá očekávat, Lukeovi tento zážitek nikdo nevěří. K tomu všemu je brzy nalezen první mrtvý. A Luke se stává hlavním podezřelým, protože se s obětí porval na jednom z večírků a pak rozzlobeně odešel. To už se na scéně objevuje detektiv Kirk, který je případem pověřen, spolu se svojí kolegyní Amandou (Nicole Eggert). Luke je sice propuštěn, ale v očích detektiva je jasným podezřelým. Nezbývá mu tedy nic jiného, než vražedné bytosti zničit. A musí si pospíšit, protože jedna z nich, fešná Constance, prožívá románek s Lukeovým kamarádem Rogerem.

Od první minuty film působí děsně nudně. Díky scéně s chapadly, která proběhne hned na začátku, začnete tušit, o co vlastně půjde. Chybí atmosféra, chybí napětí, chybí efekty, prostě chybí všechno.
Filmu nepřidá ani Richard Burgi. Jako detektiv Kirk na mě hned od první chvíle působil jako namyšlený debilek, který se vyžívá v tom, jak může peskovat studenta Lukea a po krátkém výslechu si je sebevědomě jistý, že Luke je pachatelem (jakoby mladík dokázal zabít oběť tím, že by ji zmrazil zevnitř). Navíc nevede žádné vyšetřování a objeví se pouze když je nalezena další mrtvola, a to se slovy: “Co jsi zase provedl Callahane”.
Kirkově kolegyni Amandě to určitě mnohem lépe slušelo, když se proháněla v červených plavkách po pláži a zachraňovala tonoucí v Pobřežní hlídce. S pistolí v ruce jí to moc nešlo, navíc jako detektiv toho taky moc neodhalila. Ale na nějaké policejní metody asi nebyl ve filmu prostor…
A hlavní hrdina Luke? Ten musel udělat to, co policie nezmohla, tedy zlikvidovat mimozemské slečny. A protože se tyto kreatury bojí tepla, není nic lepšího, než vzít si na to plamenomet a po vzoru Elen Ripleyové se vydat do boje.

 

Hodnocení2
Návnada je dle mého názoru propadák a s horrorem toho taky moc společného nemá. Na druhou stranu se při jeho sledování možná pobavíte. Romantická chvilka Rogera s Constance, kdy je Roger dojatý tím, že se stane "tátou mimozemšťanů" snad mluví za vše.
20%

Sdílejte článek

  1. zaba88 2 února 2007 v 22:07

    Po par dnoch ako som citala tuto recenziu, davali Navnadu v televizii. Clanok tento film presne vystihol. Vobec som sa pri nom nebala, dalsi zbytocny akoze horor. Martanky s dierou pod kozami odkial vystreluju chapadla, neohrozeny americky student , ktory je nepravom obvineny z vrazd a rozhodne sa vziat spravodlivost do vlastnych ruk…. Typicky americky teenagersky horor. Aspon som sa zasmiala, ked uz nic.

Nový komentář