Death tunnel (2005)


Český název: Tunel smrti
Režie: Philip Adrian Booth
Rok výroby: 2005
Délka: 89 min
Země: USA

Hrají:
Melanie Lewis … (Devon)
Yolanda Pecoraro … (Elizabeth)
Kristin Novak … (Ashley)
Annie Burgstede … (Tori)
Steffany Huckaby … (Heather)
Jason Lasater … (Richie)
Gary Wolf … (Gio)
…a další

 

Když jsem na obalu videokazety přečetla větu ,,Jeden z nejstrašidelnějších příběhů vůbec“, řekla jsem si ,,wow!“. Plna očekávání jsem tedy sedla před televizi připravena se bát. A když na obrazovku pomalu začaly najíždět závěrečné titulky, stále jsem čekala. Čekala jsem na strach, děs, hrůzu, leknutí, zkrátka čekala jsem na horor. Až po několika dlouhých minutách mi došlo, že film již opravdu skončil a moje naděje tak zřejmě nedojdou naplnění.

Děj celého filmu se odehrává v Kentucky. V roce 1928 zde propukla velmi nakažlivá nemoc, která si získala název “Bílý mor”. Tisíce a tisíce lidí umíralo, a tak bylo postaveno obrovské sanatorium. Kromě toho, že sloužilo jako izolace všech nakažených od okolního světa, mělo ještě jeden význam. Probíhaly zde zatím neúspěšné pokusy a experimenty, usilující o nalezení léku. A zatímco banda vědců hledala bez ustání s použitím všech možných prostředků jakékoliv řešení, ve vedlejších pokojích do náruče smrti padalo stále více lidí.

A tak si nemoc vesele rostla a obětí přibývalo. No jo, jenže co s desítkami tisíců mrtvol? I na tohle našli páni stavitelé vcelku důmyslnou odpověď. Hluboko v základech sanatoria vyrostla obrovská šachta, určená právě jako místo posledního (i když poněkud nekomfortního) odpočinku pro všechny zemřelé. Říkalo se jí Tunel smrti…

A jsme opět v přítomnosti. Žádná strašlivá nemoc již neřádí (poté co v roce 1958 nalezli účinný lék) a z léta opuštěného a zavřeného sanatoria zbývá jen polorozpadlá barabizna. Vlastně téměř ideální místo pro školní zasvěcovací rituál, jehož se pro tentokrát účastní 5 mladých dívek. Úkol? Strávit zde 5 hodin, každá sama v jiném patře. Na první pohled celkem primitivní úkol, na který bych si možná troufla i já. Jenže není všechno takové, jaké se zpočátku zdálo. A tak se i pouhý pobyt v rozbořeném sanatoriu může velmi záhy změnit v boj o holý život. Bohužel, tentokrát samotné oběti nemají ani tušení, proti komu – nebo snad čemu – tady bojují a zda vůbec mají šanci na přežití. Právě totiž padly do spárů něčeho velkého, něčeho, co většinou hraje hlavní roli pouze v nočních můrách.

No uznejte, že tenhle stručný sled událostí vypadá celkem slibně, a možná, že kdyby se to celé nedostalo do rukou Philipa Adriana Bootha, mohli jsme dnes mít o jedno kvalitní hororové dílko navíc. Ono se totiž na začátku, v průběhu i na konci jedná stále jen a pouze o sliby, o jejichž splnění vlastně ani nemůže být řeč. Záměr by možná byl, a to docela slušný, ovšem všichni jistě víme, že pouhý záměr je jen prvním krůčkem ve výšlapu na Mount Everest. A řekněme, že tvůrci Tunelu smrti se v tomto pomyslném přirovnání s vypětím všech sil vyšplhali zhruba do úrovně kopce, který máme za domem.

Plno zmatku, posunů v čase, “rádoby lekacích scén” a do toho několik krásných, ale o to hloupějších blondýnek, pobíhajících mezi tím vším v lehkých nočních košilkách. To všechno stahuje celý film hluboko, ale opravdu hluboko pod hladinu kvality.

Pokud jste tedy opravdový nefalšovaný hororový začátečník a při pouhém pohledu na Marylina Mansona se počůráváte strachy, možná si z Tunelu smrti odnesete o něco větší zážitek než já.

 

Hodnocení2
Strhnuto, podtrženo – myslím, že vzhledem k celkovému dojmu, jež ve mně film zanechal, bude těch žebráckých 20% plně stačit.
20%

Sdílejte článek

14 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Dextra 4 března 2012 v 10:21

  I u čtení historie Waverly Hills, kde se děj odehrává, jsem se bála víc než u týhle slátaniny… Nejhorší bylo to ustavičné skákání v čase – když to neumím, tak se do toho nepouštím. Herecké výkony byly klasicky hrozné. Myslím, že za vše mluví fakt, že v českém dabingu mi ten film přišel lepší než v originále. 😀 OMG

 2. defender110 21 září 2010 v 13:11

  Málo který film ve mě zanechal pouze zhnusení a údiv jak někdo může něco tak zmršit. Tak úžasná příležitost opuštěná napolo schátralá léčebna TBC kde zemřelo tolik lidí a prováděly se výzkumy léků…a to je opravdu existující budova i s tunelem smrti, který taky existuje (ovšem skutečný účel byl jiný než skladování mrtvých) oravdu se o Wawerly Hill Sanatorium zajímají všeliací parapsychologové atd. kvůli podivným jevům , které se tam údajně dějí.. Jen číst si holá fakta o tomto ve mě vyvolalo víc strachu než “horor”  Tunel smrti. Ještě bych v hodnocení šel do mínusu za zprznění příležitosti a ideálního hororového  prostředí.

 3. Solo 29 dubna 2010 v 09:02

  Téma filmu samo o sobě vypadá docela zajímavě, ale tvůrci pokazili
  naprosto všechno na co šáhli. Tragické herecké výkony a chaotický střih
  zapříčinili totální zmatek a nudu. Pokud už totiž dokázali diváka něčím
  navnadit, tak to následně opět zmršili předčastným střihem. Filmu bych
  ovšem ukřivdil, kdybych napsal že se mi tu něco nelíbilo. Herečky byly
  naprsto luxusní po vzhledové stránce a přestože mají v hlavě možná seno,
  tak alespoň bylo na co čučet.

 4. see-sawandrew 4 července 2009 v 21:54

   Znám spoustu hororů, které mají naprosto debilní příběh, ale Death Tunnel je jedním z mála hororů, kde není příběh ŽÁDNÝ! A nezlobte se, pání autoři, jakésu super ultra cool historické pozadí léčebny nepovažuju za příběh. On film samotný se ani nesnaží nějaký příběh prokreslovat. Prostě jen mrskne kameru někam, odkud je perfektně vidět na perfektní nohy některé z nehereček, načež nás po pár vteřinách “vyděsí” kvantem nesmyslných stříhů a stodecibelovým ječením. Kamera opravdu není azs tak špatná, jenže co na plat, když nemá defacto co natáčet. Se stejným účinkem můžu dívce v minisukni mezi nohy anrvat mobil se zapnutým nahráváním a pak to prezentovat jako erotický film. A kvůli tomu, že ta nejblbější blondýna ve filmu na půl minuty vyvalí svoje čtyřky kozy, se na tenhle film znovu dívat nemusím. 10%

Nový komentář