Český název: Mrtvá zóna; Zóna smrti
Režie: David Cronenberg
Rok výroby: 1983
Délka: 103 min
Země: Kanada / USA
Hrají:
Christopher Walken … (Johnny Smith)
Brooke Adams … (Sarah Bracknell)
Tom Skerritt .. (šerif George Bannerman)
Herbert Lom … (doktor Sam Weizak)
Anthony Zerbe … (Roger Stuart)
Simon Craig … (Chris Stuart)
Nicholas Campbell … (Frank Dodd)
Martin Sheen … (Greg Stillson)
… a další
Johnny Smith je učitel. Právě odmítá nabídku Sarah, ženy, kterou si chce vzít, aby přenocoval u ní. Jede deštivou nocí. Po ní se probouzí v sanatoriu doktora Weizaka. Uplynulo několik let od chvíle, kdy po strašlivé nehodě upadl do kómatu. Johnny se samozřejmě zajímá o své okolí a zjišťuje, že nic není jako dřív. Je odepsaný. Musí podstoupit náročnou rehabilitaci, ale také rozhodující zkoušku svého života. Probudil se totiž se zvláštní schopností předpovídat konkrétní události. I když se snaží svému „daru” vzdorovat, nakonec se musí rozhodnout, zda může přijmout veškerou odpovědnost a moc, která je mu takto dána.
Filmy podle námětu Stephena Kinga trpí obecně prokletím nepřílišné vydařenosti. Jak dopadla Mrtvá zóna? Dobře, jméno režiséra může mnohé napovědět, je tu ovšem zásadní „ale”. Je třeba si uvědomit, čím před tímto snímkem Cronenberg proslul. Mohl svá charakterická témata prosadit i zde? Přepracovat Kingův příběh ve svůj obraz? Nikoli, alespoň ne přímo, protože scénář má v tomto případě na svědomí Jeffrey Boam. Z čehož vyplývá, že na Dead zone se dá hledět ze dvou stran a podle toho jej hodnotit.
Za prvé jako na film podle Kinga obecně, za druhé jako na film Cronenberga. Zatímco v prvním případě je na místě divákova nefalšovaná spokojenost, v tom druhém již přichází rozčarování. Nejedná se totiž v žádném případě o klasický Cronenbergův snímek. Chybí tu otevřené a tvrdé násilí, sexuální výjevy, výlety mimo všední realitu, rozvíjení charakteristických témat, zběsilé tempo, které občas může působit nepřehlednost. Zkrátka to, čím se ve stejném roce proslavil snímkem Videodrome. Tyto dva filmy jsou jakoby z jiných pólů magnetu zvaného Cronenberg. Zatímco Videodrome lze vidět jako hodně „ulítlou” zábavu, Dead zone naopak jako velmi umírněnou. To ale neznamená, jak už bylo naznačeno, že by se jednalo o špatný film.
Právě naopak. Za vše hovoří 7 získaných ocenění, z nichž asi 5 patřilo právě Cronenbergovi. Ani se nedivím. I přes značný odklon od svého stylu nezapomněl na základní věc. Dobré herce a atmosféru (která je u Kingových filmů obzvláště důležitá).
Walken hraje přinejmenším solidně a dá se říci, že je tahounem celého filmu. Byl za to dokonce nominován. Vedle něho vyčnívá patřičně i Sheen, který skutečně vypadá jako ten, koho hraje, tj. nepříčetný fanatik. Z jeho projevů běhá skutečně mráz po zádech. Což částečně přispívá k udržování atmosféry, která je vydařená jak v rámci Cronenbergova standardu, tak také v rámci Kingova díla. Celkově film působí hodně skličujícím dojmem a velkou měrou se snaží (nutno podotknout, že úspěšně) působit na emoce. Tím ještě zřetelněji vystupuje dramatický nádech příběhu, ve kterém se obáváte toho, co se stane. I když tentokrát neskládal hudbu Cronenbergův oblíbenec Howard Shore, bylo o zvukovou stránku dobře postaráno mistrem Michaelem Kamenem.
Pokud jde o celkové tempo filmu, je pomalejší. Zvláště ve druhé polovině. Ta je složena „pouze” ze dvou klidnějších a prolínajících se epizod, v nichž se místy mohou objevit nudnější pasáže. Rovněž konec není tak docela grandiózní, ale to je snad jen jediný zásadní nedostatek filmu.
Zajímají-li nás Cronenbergova nejčastější témata, můžeme i zde nalézt několik odkazů, jako například odcizenost výjimečností, ovšem hlubší význam bych v tom vzhledem ke skutečnosti, že se nejedná o dílo, které je plně v rukou režiséra (myslím scénář, námět apod.), nehledal.
kniha byla skvělá….příběh bravurní a tenhle film určitě neurazil a patří k tomu lepšímu….co se od podařílo od Kinga zfilmovat….:) a ten pan Cronenberg je tam opravdu cítit…. T-UP T-UP
Ač se Cronenberg s Walkenem a Sheenem snažili seč mohli, a Mrtvá zóna je zajímavé čtení, víc než 50% se tomu prostě dát nedá. Některá Kingova díla měla prostě zůstat nezfilmována.
Takhle nějak má vypadat solidní mysteriózní film, který mě dokáže
nadchnout. Skvělý výkon Walkena jasně dominuje celému snímku. Jen mi
trošku vadili ty dojáky a to, že čím dál se film dostával, tak začal
ztrácet šmrnc. Zatímco osmdesát minut graduje ve velkém stylu, tak
závěrečná dvacetiminutovka mě moc nebavila.80%
jj ondřeji s tím probuzením s tebou souhlasím
Mě se tento snímek velice líbil. Doporučuju všem. City které prožívá hlavní postava po probuzení když zjistí, že jeho jediná láska se vdala za někoho úplně jiného a má s ním i dítě bylo opravdu nervydrásající… ale jinak celý snímek velice úspěšně útočil na mou psychyku.
no..mně to moc nezaujalo
Já kdybych měl hodnotit tento film, tak objektivně je to přesně tech 80% jako prasoidovych, ale neobjektivne se film u me pohybuje nad hranici 90%. Vyborný Walken (v té dobe uz taky hodne znamý) a taky krasna Brooke Adamsova.Nevím jak se drzel podle Kingovi predlohy, a pochybuju ze do filmu vpravil vsecky udalosti z knihy…coz je mozna skoda, docela rad bych to i videl, i kdyz verim ze hlavni dejova linie nam byla ukazana.