Dead Silence (2007)


Režie: James Wan
Rok výroby: 2007
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Ryan Kwanten … (Jamie Ashen)
Amber Valletta … (Ella Ashen)
Donnie Wahlberg … (Det. Jim Lipton)
Michael Fairman … (Henry Walker)
Joan Heney … (Marion Walker)
Bob Gunton … (Edward Ashen)
Laura Regan … (Lisa Ashen)
Dmitry Chepovetsky … (Richard Walker)
…a další

 

“Dej si pozor na pohled Mary Shaw, neměla děti, jen panenky, a kdyby si ji vídal ve svých snech, buď si jistý, že nikdy nebudeš křičet.” Tak zní báseň, kterou maminky strašily své malé děti, aby byly hodné. Jenomže to není pouze básnička. Ve skutečnosti je to legenda, kterou v městečku Ravens Fair zná každý. V tomhle městečku totiž kdysi dávno žila břichomluvkyně Mary Shaw. Byla známá díky svým panenkám, kterých Mary za svůj život vytvořila 100. Při jednom vystoupení s její nejoblíbenější panenkou Billym však jeden chlapec vykřikl, že vidí, jak se její rty hýbou. Mary nasadila hrůzostrašný výraz a velmi brzy chlapec beze stopy zmizel. Veškeré podezření spadalo právě na Mary, a tak ji jednou vyrazila skupinka mužů navštívit. Při této návštěvě ji vyřízli jazyk a zabili ji. S její smrtí se ale zrodila legenda: “Dej si pozor na pohled Mary Shaw…”

Hlavní hrdina tohoto filmu, Jamie Ashen, žije poklidný život se svojí manželkou, dokud jim nedojde balíček, ve kterém najdou Billyho, panenku vytvořenou Mary. Když si ještě toho večera Jamie na chvíli odskočí a pak se vrátí domů, najde svou ženu mrtvou bez jazyka. Stává se tak podezřelý z vraždy, nic mu ale nezabrání vydat se do svého rodného města Ravens Fair, aby vypátral, kdo nebo co stojí za smrti jeho ženy.

Dost o příběhu, nyní k samotnému filmu. Dead Silence přináší originální příběh a zápletku a zamotaný tajemný děj, jehož rozuzlení se opět dočkáme až v samotném závěru snímku, jako u SAW. Také se můžete těšit na ponurou a pohlcující atmosféru celého Ravens Fair a halvně pak divadla, ve kterém Mary vystupovala. Zároveň se dočkáte výborných, opravdu děsivých lekacích scén.
Ani nemluvím o skvělém scénáři a režii. Kameraman taky odvedl skvělou práci. Audiovizuální stránka je taky na jedničku s hvězdičkou. Stejně jako u SAW, i v Dead Silence uslyšíte dokonalý, perfektně padnoucí hudební doprovod. Některé vizuální efekty vypadají až moc počítačově, valná většina efektů však vypadadí poměrně realisticky. Tak co je na tom špatnýho? Co tomu vytknout? Snad jedině slabé herecké výkony a některá hluchá místa. Taky musím vytknout postavu detektiva Jima Liptona, která tam vyloženě překážela. Obzvláště pak na konci.

+ originalita
+ atmosféra
+ zamotaný děj a závěrečný zvrat
+ Billy a Mary Shaw

– hluchá místa
– postava det. Jima Liptona
– počítačovost některých efektů
– herecké výkony

Hodnocení8
Dead Silence je skvělý, atmosférický, audiovizuálně velmi zdařilý a originální horror, který vám nažene strach. Jednoznačně doporučuji.
80%

Sdílejte článek

j.calling.2bad ( profil autora )

Miluju horror jakožto žánr veškerého umění, ať už jde o filmovou či herní branži, nebo i kresby, obrazy, hudební motivy apod. Kromě horroru samozřejmě zbožňuju i komedii, no a když se oba žánry zkloubí, vznikne Braindead, Evil Dead a podobné klasiky. To dává smysl, ne? Miluju karty. Ani ne tak moc karetní hry, jako čistokrevnou manipulaci s kartami (to jest impromptu karetní magie, neboli "hospodské" karetní triky, které vyžadují pouze a jenom balíček karet. I když jsem ale ozbrojem pouze jedním normálním balíčkem karet, můžu se pyšnit tím, že mám mocnou zbraň, neboť mé prsty jsou šikovné a ruce rychlé. Nikdy ale není na škodu využít i nějakou specialitku, která následně vyzdvihne zdánlivě hospodský trik do nadpřirozených výšin, kdy už mi lidé začínají říkat "tak mi něco ukaž, Copperfielde". Stojí to neskutečný prachy, ale v mým životě jsem asi nemohl učinit lepší investici. Několik let tvrdého tréninku a zaručuju se jako někoho, kdo vám pořádně zavaří v hlavě. Budete se zoufale snažit pochopit, a já budu pokračovat, budu vám ukazovat další a další věci, které jsou čím dále méně uvěřitelné a více nepochopitelné, až to konečně vzdáte, vyserete se na myšlení a jenom si užijete pohled na dění v cizích rukách. Je to prostě krásný pocit, když se člověk má čím pochlubit. Miluju angličtinu a podle toho to taky tak vypadá. Počet for, které pravidelně navštěvuju a do kterých přispívám je velký, a více než polovina je právě anglická. Jo, fakt je to dobrej pocit, když se člověk má čím pochlubit. Je mi 16 let a od dob, kdy jsem vylezl z plenek jsem nepustil karty z těch malých ručiček. O pár let později jsem zase nevynechal příležitost věnovat se angličtině. Roky plynuli, já se zlepšoval. A při vší upřímnosti jsou to jediné dvě věci, kterými se můžu skutečně pochlubit a směle říct, že díky nim vyčnívám z řad teenagerů. Jo, dělám s Photoshopem, manipuluju s fotkama a říkám si, že mi to po těch třech letech učení se se zmíněným fotokrámem docela dobře jde (viz. mé webovky, které skutečně mé weboky vůbec nejsou :-P). Tak či onak, v životě jsem zatím dokázal celkem hovno (když nepočítám zlepšování se v jistých schopnostech na samu sobě), ale vždyť mi není ani 18, tak kdo by ode mě už teď čekal nějaký výrazný výsledky, no ne?

33 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. redabelinator 18 prosince 2012 v 16:33

    😀 😀 😀 😀 😀 ano ano a zase ano… Na filmu je zajímavé právě ten zamotaný děj, Bill a Mary Shaw.. nejlepší.. 🙂 A ty hluchá místa to bylo na tom to děsivý, že vždycky kdy se blížila nebo byla na blizku tak všechno ztichlo.. a film se mi nelíbíl jenom příběhem a děsivou atmosférou a efektama atd… na filmu oce’nuji i to, že všechno na závěr do sebe zapadalo.. proč tam byly ty tichý místa když se blížila…… proč zabila tu jeho přitelkyni.. celý ten děj a üryvky do sebe zapadají.. a to se u filmu cení….. takže já jsem s Dead silence spokojená… T-UP T-UP T-UP T-UP Moc dobrý horor, kterému se může říkat horor.. stojí za shlédnutí 😀

  2. jamno 19 dubna 2012 v 15:24

    Postava detektiva predstavuje jedinu vyraznu skvrnku na inak cistom stite tohto vyborneho filmu. Pritom by stacilo ho zo scenara iba vyskrtnut, nic viac. Ziadne podozrenie z vrazdy. Ziaden vysluch na policii. Jednoducho by sa nas hlavny hrdina vybral objasnit par zahad. Takto by to bolo dokonale. 70-80% si to zasluzi HAPPY

  3. Prasoid 3 listopadu 2008 v 13:47

    Viděno, popřemýšleno a vyhodnoceno: Atmosféra je jednoznačně tím, co snímek vede. Skutečně jsem se v první půli schovával pod deku, nasvícení panenky ji dělalo ďábelskou. Bohužel, co vypadalo jako slibně se vyvíjející duchařina, se po půli přelilo v cosi, co už tak strašidelné nebylo, spíše se snažilo lekat. Tajně jsem doufal, že se objeví hlavní záporák, ale celkem mne zklamal, místo aby utužil dusnost, rozjel akci. Nehodící se detektiv bije do očí, ovšem digitální jazyk škodí atmosféře snad ještě více. Závěr, který byl sice značně zhuštěný a překvapivý, ovšem pro mě sakramentsky nelogický (SPOILER: Donutit mladíka k osudné reakci se dalo i daleko snadněji, ale třeba si Mary ráda hraje), mě moc nepotěšil.

Nový komentář