Dead Calm (1989)


Český název: Úplné bezvětří
Režie: Phillip Noyce
Rok výroby: 1989
Délka: 95 min
Země: Austrálie / USA

Hrají:
Nicole Kidman … ( Rae Ingram)
Sam Neill … ( John Ingram)
Billy Zane … ( Hughie Warriner)
…a další

 

Manželé John a Rae se vzpamatovávají z tragické ztráty jejich malého syna, který zemřel při autohavárii. Rozhodnou se trochu si pročistit hlavu a tak vyrážejí na plavbu po moři na své jachtě jen oni dva a jejich roztomilý pes. Ze začátku si výlet užívají a hlavně k sobě hledají i cestu, která by ztvrdila jejich manželství. Jednoho dne uvidí v moři  bezvládné mužské tělo. Vytáhnou ho na palubu. Když přijde muž k sobě, představí se jim jako Hughie a řekne, že si vyjel se svými přáteli na lodi po moři, ale všichni se otrávili jídlem a on je jediný, kdo přežil. John je dobrák od kosti a tak vyrazí na malém člunu obhlédnout loď Orpheus. Jakmile vyleze na palubu lodi změní se Hughie z milého chlápka na nemilosrdného psychopata. Unese jachtu i Rae a zanechá Johna na opuštěné a pomalu se potápějící lodi uprostřed klidného moře. Začíná tak Johnův boj o holý život i Raein boj s psychopatem, který vás upoutá na hodinu a půl k vašim obrazovkám.

Film je natočený podle knižní předlohy Charlese Williamse (1963). Režisérem je Australan Phillip Noyce, který měl v té době na kontě jen pár neznámých filmů. Tento snímek se stal jeho startovním koněm v jeho dnes již velmi úspěšné kariéře. Mezi jeho díla patří Patriot Games, Sliver, The Bone Collector.

Pouze s malým rozpočtem, třemi herci a dvěmi loďmi se mu podařil natočil velice úspěšný thriller, který v té době obletěl doslova celý svět. Vsadil na osvědčené téma tísně a boje s psychopatem. Jednoduchý scénář a hlavně herecký talent byli tím hlavním příslibem pro úspěch.

Děj je rozdělený do dvou linií, z nichž obě jsou velmi zajímavé a výborně se střídají v zaujmutí diváka. První z nich se týká manžela uvězněného na potápějící se lodi, která skrývá děsivé tajemství i množství překážek, které ho brzdí od osvobození jeho ženy. Ano a ta druhá se týká právě jeho ženy a psychopata. Boj těchto dvou na malinké jachtě patří ke zlatému hřebu tohoto filmu. Rae nám ukáže co všechno je ochotná udělat pro svobodu a hlavně pro manžela.

Výkony všech třech herců jsou na vysoké úrovni a sám nemůžu říct, kdo z nich byl nejlepší. Musím pochválit režisérův výběr, protože dnes už si nedokážu představit film bez jednoho z těchto skvělých herců.

Sam Neill: snad každý ho zná z filmů Jurský park, Even Horizon, Piano.
Nicole Kidman: tuto herečku netřeba příliš představovat, protože snad v každém filmu ve kterém hrála byly její výkony naprosto perfektní (The Others, Panic Room, The Invasion).
Roli psychopata zahrál skvěle Billy Zane, který v tomto filmu předvedl jeden ze svých životních výkonů. Jinak si zahrál ve filmech (Titanic, Demon Knight, Vlad).

 

Hodnocení7
Jde o skvělý thriller, který by vám neměl chybět ve vaší sbírce. Psychologický boj třech lidí, který je doprovázen skvělou hudbou Graema Revella. Určitě si nenechte ujít!!! Za mě...
70%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Profilový obrázek
    Frenk 5 října 2008 v 09:22

    3 herci, 2 lodě a oceán – Úplné bezvětří je solidní podívanou i přes komorní děj, ale někde se určitě dalo přidat i na dramatičnosti. Překvapí mladá (a hoooooodně kudrnatá) Nicole Kidman, která se dokonce v jedné krátké scénce nechá “dobrovolně” znásilnit. Ale jinak v pohodě – lehce stravitelný thriller/horror, který neuškodí. 60 %

Nový komentář