Dead & Buried (1981)


Český název: Mrtví a pohřbení
Režie: Gary Sherman
Rok: 1981
Délka: 92 min
Země: USA

Hrají:
James Farentino … (šerif Dan Gillis)
Melody Anderson … (Janet Gillis)
Jack Albertson … (William G. Dobbs)
Dennis Redfield … (Ron)
Robert Englund … (Harry)
Nancy Locke … (Linda)
Lisa Blount … (dívka na pláži)
Bill Quinn … (Ernie)
… a další

 

Kousek od Rhode Islandu leží městečko Potter’s Bluff. Něco v něm není v pořádku, jak zjišťuje jeho šerif Gillis. Turisté, kteří sem zavítají, jsou následně nalezeni velmi brutálně zavražděni. Vrcholem událostí je mu večer, kdy srazí muže, jenž si ihned po nehodě sebere svou právě utrženou ruku a aniž by čekal na výzvu „stůj”, zmizí. Šerif tak rozjíždí zběsilé pátrání, při němž si bere na mušku zejména majitele místní márnice Dobbse, jemuž masivní přísun mrtvol poslední doby zřejmě dělá dobře.

Námět a scénář snímku pochází z pera autorů prvního Aliena. Pánové Ronald Shusett a Dan O’Bannon tentokrát zůstali na rodné planetě. Vypořádali se s ní ovšem neskutečným způsobem. Pomocí hrůzy, která obchází kolem jako zombie, vytvořili další z lepších hororů let minulých. Svou zásluhu má na tom nepochybně i tým maskérů kolem Stana Winstona, který získal za svou práci i jednu nominaci.

Film oplývá vskutku uhrančivou atmosférou. Míchá v sobě děs s temnotou, nepříjemné tušení a napětí. Zvláště ve scéně nočního výletu jedné rodinky. K mrazení přispívá několik lekacích momentů, jež získávají na razanci díky vzájemné spolupráci s hudbou a maskami. O působivosti, jakou celkovému ladění snímku dodává šokující rozuzlení v té nejdrsnější podobě, je zbytečné se déle vybavovat. Je však nutné podotknout, že právě závěr nasazuje korunu té stránce filmu, která si moc s logickou strukturou ruku nepodává. Budete-li nad tím déle přemítat, zhroutí se vám valná většina kladných prožitků v břečku nepochopitelných scén. Je ale možné, že vám to vzhledem k tempu, které od poloviny výrazně zrychluje, vůbec nedojde. Ale to bych se divil.

Milovníci krve a nechutností si přijdou na své. Už samotný začátek skýtá jednu z nejlepších vraždících scén v rámci filmu. Winston odvedl neobyčejně dobrou práci, a to i v dalších momentech. Pravda je, že z dnešního pohledu jich spoustu spadá do oblasti průměru, ale takový pohled není na místě. V čem dále tvůrci nezklamali, je přítomnost béčkové erotiky. Samozřejmě nelze čekat žádné orgie, jen nějaký ten světlý moment, jenž má především zalahodit oku (samozřejmě výhradně mužskému).

Výkony herců si režisér pohlídal zodpovědně. Některé scény mohou vzbuzovat úsměv, zvláště klid a překvapení některých tváří, zatímco proti nim stojící objekt je v ráži. Je to ovšem pouze předehra k následné drtivé beznaději. Všímaví diváci jistě poznají v jedné ze záporných postav Roberta Englunda, představitele pozdějšího Freddyho Kruegera.

 

Hodnocení8
Mrtví a pohřbení jsou zárukou poctivého hororu 80. let. Je to snímek krvavý, herecky i režijně bravurně zvládnutý, patřičně atmosféricky nadýchaný, démonicky zakončený. Jeden z lepších, neváhám říci, že nejlepších hororů té doby.
80%

Sdílejte článek

  1. Jino 10 června 2008 v 16:59

     Po prvé jsem ho viděl jako malé děcko, ale bohužel jsem podle názvu čekal nějaký zombie horor s mrtvolkama a tak jsem se docela nakonec zklamal. Nedavno jsem si to koupil a zjistil, že je to dobrý film, bohužel jsem znal již pointu, ale i tak jsem si uzival toto sledovani. Příběh slibný, ale v dnešní době působí lacině a předvídatelně. Pár silných momentů to opravdu má, hlavně s tou rodinkou jak podotkl prasoid. 70%

Nový komentář