Dead Birds (2004)


Český název: Hněv duší
Režie: Alex Turner
Rok výroby: 2004
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Henry Thomas … (William)
Nicki Aycox … (Annabelle)
Patrick Fugit … (Sam)
Isaiah Washington … (Todd)
Michael Shannon … (Todd)
Mark Boone Junior … (Joseph)
Muse Watson … (Father)
…a další

 

Na Dead Birds neměli tvůrci právě našlapaný rozpočet. Pro mnohého fajnšmekra to může být pozitivní zpráva, nicméně je třeba přiznat, že tomuto filmu leckde peníze chyběly – drtivá většina děje se odehrává na jediném místě, zvláštní efekty bych označila za spíše snaživé než povedené a mně osobně ani kulisy nepřipadaly věrohodné. Co se naopak i při nevalných prostředcích povedlo, bylo motivování herců k nadšeným výkonům, za něž se tito – povětšinou ještě mladí – aktéři nebudou muset v budoucnu stydět.

O čem snímek pojednává? Jde o westernové téma. Skupina lotrů přepadne banku, odcizí pytel zlata a na útěku se, před plánovanou cestou do Mexika, ukryje ve strašidelném domě. Toť vše. Scénárista se sice ještě snažil obalit holou kostru příběhu nějakými těmi psychologickými zápletkami a “šokujícími” pointami, ale příliš se mu to nezdařilo – tohle maso od kostí opadává.

Škoda, že mladí tvůrci v sobě nenašli více odvahy a drželi se výhradně známých cest budování hororu. Takže po příjezdu lupičů do domu začne venku zuřit bouřka, tudíž “nemohou nikam” (jsou snad z cukru?), jednou ze skupinky je i dívka, která se umí parádně ohánět břitvou (dívky bylo zapotřebí jednak aby film získal šmrnc a jednak aby bylo jak zinscenovat nějaký ten sex) a hlavní role zdejších strašidel získaly, jak jinak, děti.

To bohužel není celkový výčet problematických momentů filmu, v němž lucerny vypadají jako kostky natřené světélkujícím barvivem. Režisér se sice upřímně snaží o nějakou psychologii postav, ale až do konce se mu nepodaří divákovi nabídnout jedinou psychologicky komplexní postavu. Bůhví, třeba to je záměr. Když se ale chlapíci, kteří uřezávají lidem hlavy, bojí nakouknout do pokoje v neznámém domě (v němž se v tu chvíli ještě nic neděje), působí to trochu komicky. Zvláštní postavou je také černoch Todd, jeden ze skupiny banditů. Polovinu filmu působí jako chlápek, který zůstává neuvěřitelně v klidu a zcela nad věcí (vsadím se, že při vyšším rozpočtu by tuhle roli dostal Morgan Freeman), přičemž když mu začne v druhé polovině také mírně strašit ve věži, divák je tím zlomyslně uspokojen. Mimochodem – napadlo by vás někdy, že hlasy ze záhrobí od zemřelých černochů slyší zase jen černoši?

 

Hodnocení5
Snímkem Dead Birds se českému divákovi poprvé představil režisér Alex Turner ml. (jeho předchozí filmy Chuck a Disposal se k nám snad ani nedostaly). Zanechal mírné rozpaky, ovšem zároveň i očekávání věcí příštích - a to není na neznámého tvůrce špatná bilance.
50%

Sdílejte článek

15 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 7 ledna 2011 v 16:08

  No nevím, tahle duchařina se mi líbila to ne že ne, ale viděl jsem už i 
  mnohem lepší. Každopádně mě děj několikrát velice mile překvapil a 
  určitě jsem si tenhle kousek nepustil naposledy. Jen je škoda, že děj má
  místy hodně nevyrovnané pasáže a hlavně začátek má docela pomalý
  rozjezd (pokud nepočítám tu banku). Charakteristika postav se mi taky
  líbila, jen je škoda, že trošku víc prostoru nedostal můj oblíbenec
  Michael Shannon (Clyde). Tak za 65%

 2. Eraserhead 18 prosince 2009 v 11:11

   Celej film jsem se neubránil pocitu, že z tohohle by mohl být poměrně dobrý duchařský film o domu ve kterém straší. Několikrát na mě vykouklo něco jako budování dobré atmosféry (sice až nechutně pomalé budování, ale taky to mělo něco do sebe), které však po chvíli utnula nějaká kravina. Chvíli dobrému úseku ve scénáři podkopává nohy režisér, jindy zase dobrým režisérským postupům podkopává nohy scénář. A i některé herecké výkony a postavy mě mile překvapily (černoch a ta ženská). Jenže ten film skoro nic nechtěl ukázat, všechno se děje tak nějak mimo záběr kamery a nebo zrovna v místech kde kamera už dávno není. Těch pár lepších scén (dvě? tři? jsou v celkovém dojmu z filmu žalostně málo). Odhalující flashback byl parádní. Krvavý přepad banky taky ušel. Jak rád bych tomu filmu dal 60%, ale prostě nemůžu. Asi si budu muset počkat na remake :-).

Nový komentář