Daybreakers (2009)


Český název: Svítání
Režie: Michael a Peter Spierigovi
Rok výroby: 2009
Délka: 98 min
Země: Austrálie / USA

Hrají:
Ethan Hawke … (Edward)
Sam Neill … (Charles Bromley)
Willem Dafoe … (Lionel / Elvis)
Claudia Karvan … (Audrey)
Isabel Lucas … (Alison Bromley)
…a další

 

Když to vezmeme kolem a kolem, zjistíme, že všechny horory o upírech z poslední doby jsou v podstatě na jedno brdo. Většinou je tu hrdina, který milovníky krve posílá do kytek pomocí česneku, stříbra a kůlu, zatímco svět o jejich existenci nemá ani potuchy. Jinde zase proti sobě bojují upíři a vlkodlaci – opět utajeně. Nový film Daybreakers nám ovšem představuje svět ovládaný upíry, kdežto člověk je pouze okrajová složka, mající osud „dobrovolného” dárce tělní těkutiny.

A jak takový svět funguje? Přes den upíři nejspíše spí, neboť světlo jim samozřejmě nedělá dobře na kůži, musí-li však z nějakého závažného důvodu ven, vlastní speciální auta, přilby atd. – jinak se pracuje výhradně v noci. Ve světě upírů funguje prakticky všechno stejně jako ve světě, ve kterém žijeme nyní, snad jen u stánku na kávu dostanete do oblíbeného nápoje alespoň několik procent krve. Ale právě její zásoby se rapidně ztenčují. Upírů je moc a lidé jsou téměř vyhubeni. Pár posledních jedinců umírá ve „stáčírnách”, zbytek lidí uniká na svobodě s neustálým strachem o život.

Bohužel se nedaří vyvinou ani krevní náhražku. Usilovně se na jejím vývoji podílí Edward, upír, který upírem být ani nechce a lidskou krev nikdy neokusil. Jenže co dělat, když se to ve městě začíná šířit chudokrevnými a obyčejní upíři se mění na děsivá monstra schopná čehokoliv. A právě v této těžké době se Edward vydává na cestu za lékem. Za lékem, který se vrchním krvepijcům líbit nejspíš nebude.

První body dostávají bratři Spierigovi za vcelku originální pojetí světa blízké budoucnosti. Do děje se divák vpravuje snadno, karty se rozdají na stůl. Režisérské duo, stojící pouze za hororem Nemrtví z roku 2003, působí svěžím dojmem, tvůrčí nápady jsou cítít na každém rohu. Kdyby jim tato svěžest vydržela po celou stopáž, mluvili by jsme nyní o Svítání jako o mimořádné žánrové události. Talent je tu totiž doslova vidět – o to více zamrzí, že Daybreakers nakonec dostane označení „milé, ale něco tomu chybí”.

Kdo je zodpovědný? Jako ve většině případů scénář. Ten dokáže diváka uspokojit jen na půlku cesty, v té druhé už jen přeslapuje a ke konci dokonce nudí. Logika je dobrá věc – když chybí, divák trpí. Jenže ještě horší je, když chybí a není zastoupena jakoukoliv zábavou. Divák trpí dvojnásob. Svítání má parádní rozjezd, ale ke konci se snímek potápí. Velká škoda. Snad jen herci to všechno utáhli se ctí a jak jste si jistě všimli, jsou to zajímavá jména.

Hodnocení5
Svítání má všechno, co si můžete od dobrého upírského hororu přát. Velmi slušná atmosféra je přítomna pořád, charismatické postavy rovněž. Akce je dostatek, osvěžujících nápadů též. Jen ke konci dostane divák facku. Facku, která nebolí, ale která nepotěší. Svítání můžu doporučit, i když jsem čekal ještě trošku vydatnější chod. Přesto Spierigovcům držím pěsti, tajně doufaje, že na jejich další (snad) horor nebudu čekat dlouhých šest let...
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Jigsaw (2017) - Horror.cz 21 prosince 2017 v 08:00

  […] Detektivové mají zase práci. Ačkoliv je John Cramer alias Jigsaw dlouho po smrti, opět se začínají ve městě nacházet zohyzděná těla a všechny důkazy vedou k němu. A jako obvykle budeme sledovat scénáristickou bitvu o tom, jak je to možné, kdo ze všech těch špinavých charakterů má v čem prsty a proč krvavá hra vlastně pokračuje. Film natočili bratři Spierigové, od kterých jsem viděl průměrnou upířinu Daybreakers (Svítání, 2009). […]

 2. Solo 31 května 2017 v 18:18

  Australané se občas vytasí s opravdu zajímavým nápadem a některé jejich filmy jsou skutečně dobré. Do režisérského křesla sice usedla dvojice Němců, ale rozpočet pocházel od protinožců. To však nic nemění na tom, že nám Daybreakers nabídl netradiční námět, který určitě stojí za pozornost. Filmy s upíří tématikou mi nikterak nevadí, ale přece jenom u nich dávám přednost staré klasice. Pokud ovšem čekáte něco na způsob Bladea či snad Underworldu, tvůrci nás rychle vyvedou z omylu. A právě této skutečnosti si vážím asi nejvíce. I já sám jsem našel jisté zalíbení ve ztvárnění upířího světa, kde lidská populace už nemá skoro ani 5%. Všude panuje jistý řád, krev jen na příděly a navíc zde máme kromě klasických upírů i jakési hybridy, kteří kvůli nedostatku krve doslova „vycucávali“ sami sebe i další upíry. V jistých chvílích tak atmosféra nabere ty správné otáčky a ani co se týká akce, jsem se zde nedočkal zbytečné přehnanosti, které jinak bývá u podobně laděných filmů přehršel. Navíc mi byla hlavní postava docela sympatická a jeho postupné „očištění jsem si dokázal celkem užít bez zbytečných předsudků. Což samozřejmě zapříčinilo i slušné herecké obsazení. 60%

 3. Isaac 3 května 2010 v 21:58

   Z traileru jsem tedy myslel, že to bude větší nářez, ale i tak mě film od dvojice, která vytvořila blbůstku s názvem Undead, docela překvapil. Herecké výkony Sama Neila a Willema Dafoeho výborné, jako vždy… Efekty taky žádný propadák, námět trošičku více originální, ale příběh trochu nezáživný. Takže pro mě také příjemné překvapení. Dávám slabších 70%.… ale tak tak….

  Jinak recenzi chválím

 4. ondrej 3 května 2010 v 18:25

   Za sebe musím říct, že horor Svítání mi velice padnul do noty a neměl jsem ani na konci pocit, že by tomuto snímku něco chybělo. Pro mě jedno z nejlepších hororových překvapení tohoto roku. 90% Za originální upírský film, děj který drží, napětí, které nepolevuje a úžasnou atmosféru spolu s trefným hudebním doprovodem.

Nový komentář