Dawn of the Dead (2004)


Český název: Úsvit mrtvých
Režie: Zack Snyder
Rok výroby: 2004
Délka: 109 min
Země: USA

Hrají:
Sarah Polley … (Ana)
Ving Rhames … (Kenneth)
Jake Weber … (Michael)
Mekhi Phifer … (Andre)
Ty Burrell … ( Steve)
Michael Kelly … (CJ)
Kevin Zegers … (Terry)
Michael Barry … (Bart)
Lindy Booth … (Nicole)
…a další

 

Pekelné ráno. Ttak lze nazvat probuzení zdravotní sestry Anny, kterou nejprve napadl partner a poté zjistila, že ve městě propukla apokalypsa měnící lidi v zombie. Má štěstí a narazí na skupinku normálních lidí vedenou policajtem a mířící do nákupního centra. Tam se sice nachází jiná ozbrojená skupina, ale v nouzi si dokáží podat ruce. Nyní záleží pouze na jejich schopnosti přežít. Pokusí se o útěk nebo vyčkají na pomoc, která ale nemusí přijít? Počet chodících mrtvol začíná před vchodem nekontrolovatelně růst…

Úsvit mrtvých je remakem nějakého stejnojmenného starého hororu, který jsem sice neviděl, alespoň jsem však mohl zůstat objektivní a nezaujatý. Rozdílem oproti jiným zombie-hororům je v jiném pojetí filmu. Režisér Zack Snyder rozhodně umí velice zlehčovat situaci, poznáte to hned po několika minutách, kdy vás opravdu svižný start apokalypsy přenese k titulkům (těm prvním samozřejmě), kde hraje velmi veselá a vtipná písnička kontrastující se začínající panikou a chaosem. Pravdou ovšem je, že to funguje a na atmosféru to nemá vážnější vliv. Podobného rázu jsou pak vyloženě úsměvné scény, kdy například na požádání střílí kolega z jiné střechy zombíky do hlav nebo spolu na dálku ve chvílích nudy hrají šachy. Avšak prostřední část je jen můstkem k velkému finále, kdy se skupina snaží prchnout ve speciálně upraveném autobuse a smetávají vše před sebou.

Co se týče masek a triků, vše se mě zdálo v pohodě. Rovněž v klidu jsem přijmul i fakt, kterým Snyder trochu nabořil klasický zombie-horor a to v proto, že v Úsvitu mtrvých se mrtvoly nepohybují pomalu a malátně, nýbrž rychle a skupinově. To vše nám předkládá s vynikajícími nápady (plynové bomby, motorovky v autobuse, zombie-novorozenec) a v normálních intervalech, takže je zde jen malá pravděpodobnost, že byste se u filmu nudili. Na druhou stranu si možná budete tisíckrát říkat, že tohle už jste někde viděli.

 

 

Hodnocení7
Úsvit mrtvých je klasický zombie-horor, který vás určitě nezklame. Je podle mne lepší a méně "sci-fi", jako byl Resident Evil, a je brán s nadhledem. Takže tu možná máme nového adepta na nej... zombie film.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

25 komentářů

Přidejte svůj komentář

Nový komentář