Darkness Falls (2003)


Český název: Propad do temnot
Režie: Jonathan Liebesman
Rok výroby: 2003
Délka: 85 min
Země: USA / Austrálie

Hrají:
Chaney Kley … (Kyle Walsh)
Emma Caulfield … (Caitlin Greene)
Lee Cormie … (Michael Greene)
Grant Piro … (Larry Fleishman)
Kestie Morassi … (sestřička Lauren)
Emily Browning … (Caitlin jako dítě)
Joshua Anderson … (Kyle jako dítě)
… a další

 

Tenhle film mě skvěle navnadil a následně trpce zklamal. Hned na úvod se divákovi dostane intra, které mu má ozřejmit, kdo to Tooth Fairy (“Zubnička”) vlastně je a proč děti, kterým právě vypadl poslední mléčný zub, obtěžuje. Tyto historicky zažloutlé pasáže jsou skvělé a já měla radost, že zase po delší době uvidím stylový horor. Nezklamaly mě ani první minuty děje “ze současnosti”, kdy vidíme

Zubní vílu v akci – pár poměrně povedených lekaček (byť spíš hlasitých než vizuálně překvapivých) a nečekané úmrtí mě utvrdilo v přesvědčení, že tenhle film bude stát za pozornost. A ejhle – záhy nabrala kvalita snímku sestupnou tendenci a s každou další minutou se tak propadala hlouběji a hlouběji do propasti zapomenutelnosti.

Námět sliboval originální podívanou – Kyle, dnes už dospělý muž, trpí návštěvami víly Zubničky. Ta se objevila poté, co mu vypadl poslední mléčný zub, zabila jeho matku a zajistila mu devítiletý pobyt v blázinci a vyloučení ze společnosti. Dnes žije Kyle sám spolu s několika desítkami baterek – jen světlo totiž dokáže Zubničku odehnat. Jednoho dne se mu na stole rozdrnčí telefon. Volá jeho kamarádka z dětství. Její malý bratr totiž trpí chorobným strachem ze tmy, v níž ho cosi navštěvuje. A zdá se, že jen Kyle, který už má se Zubničkou nějaké ty zkušenosti, může chlapci pomoci a likvidací zlé víly osvobodit i sám sebe.

Docela slibné, že? Bohužel – mezi námětem a konečným produktem stál prostoduchý scénář. Mnohokrát jsem se v průběhu filmu musela, v reakci na nějakou tamní událost, zeptat – A to jako proč? Logika scénáristům mnoho neříká, postavy se někdy chovají vyloženě divně. Zato díry v ději, na těch se zřejmě pracovalo s vervou. Film má sice pouhých 85 minut, nicméně 50 z nich může divák bez problémů prospat, stejně jako lze bez ztráty ponětí o ději vynechat deset dílů telenovely.

Ani od herců nelze čekat příliš. Mě osobně mile překvapila pouze Emma Caulfield, jejíž obličej bude český divák znát z mnoha amerických seriálů (BH, Odpadlík, Buffy – přemožitelka upírů aj.). Zbytek herců podává dost amatérské výkony. Údajně k špatnému dojmu napomohl i nepříliš povedený český dubbing. To nemohu posoudit – mně stačil překlad názvu (Darkness Falls coby Propad do temnot).

Mimochodem – samotné městečko Darkness Falls, v němž se většina děje odehrává, je perfektní. Malebné, s dlouhým pobřežím a nezbytným majákem. Stejně tak byla pro mě dobře koukatelná i samotná Zubnička, kterou bych popsala jako loutku skříženou s mozkomorem. Po většinu filmu jsem z ní byla nadšená. Bohužel – v závěru, v akčních scénách, se jí dostalo příliš počítačového vzhledu a dívák může počítat pixely. Ostatně mnoho jiné zábavy tyto pasáže nenabízí.

 

 

Hodnocení4
Darkness Falls mohl být dobrý film. Místo toho z něj tvůrci někde v polovině udělali hloupý akční snímek s jedinou pointou - "Stay in the light!". Je totiž noc, vypadl proud a tak se veškerý děj omezil na poskakování z jednoho osvětleného místa na druhé. A to je všechno. Nebo spíš - a to není nic moc.
40%

Sdílejte článek

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Frenk 10 července 2010 v 18:00

    Když se poprvé ukáže Zuběnka v akci, hýčkáte blahem, jenže v polovině už zíváte a to ještě netušíte, že vás čeká velmi debilní finále v majáku. Hodnocení klesalo po celou stopáž filmu a přisáham, že kdyby to netrvalo “jen” 85 minut, šel bych asi na čistou nulu. Takhle je to za 30 a to ještě z úcty k herečce Chaney Kley, pro niž to byla asi největší role v jejim krátkém životě (zemřela v 35ti, vidět jste ji mohli třeba Buffy, NCIS ad.). Další nevyužitý potenciál…  

  2. Soldier 10 srpna 2008 v 15:46

    No mě se náhodou tento film líbil a dal bych dokonce i 701 – 80%, ikdyž to bylo zčástech trapné, připomínalo mi to šestý smysl. Akorát byl film treapnější a hloupějsí. Zubní víla – už ten název je pohádkový a dětský. Stejně tak herci, byli trapní, směšní a ubozí. NZubní víla každého veme někam s prominutím do prdele a on umře a na konciu hlavní hrdina zubní vílu klidně zabije … no prostě ten konec byl nesmyl!

  3. Solo 10 srpna 2008 v 09:12

     no já měl problémy abych neusl a jak říká beonica – fakt jsem asi 15.minut prospal a když se vzbudil zjistil,že nikdo ještě neumřel takže jsem o nic nepřišel. 30-40%. Uvodní scéna je asi nej z celého filmu. No a když na konci strhl víle masku tak jsem si vzpomnel na Arniho v Predatorovi a jeho posvátnou větu

Nový komentář