Darkest Hour, The (2011)


Český název: Černá hodina
Režie: Chris Gorak
Rok výroby: 2011
Délka: 89 min
Země: USA

Hrají:
Emile Hirsch … (Sean)
Max Minghella … (Ben)
Olivia Thirlby … (Natalia)
Rachael Taylor … (Anne)
Joel Kinnaman … (Skyler)
…a další

 

Na konci minulého roku se k mému překvapení v našich kinech objevila Černá hodina 3D. Béčko, které v Americe celkem rychle prošumělo, si bůhvíproč vybrali naši distributoři. Proč? Nevím, ale možná v tom hrálo důležitou roli dějiště filmu – Moskva. Tam se hned několik mladých američanů společně s celým Ruskem musí bránit invazi… čeho vlastně? Netuším přesně, ale je to neviditelné a po jejich dotyku shoříte na digitální prach. Elektrovetřelci!

Zní to možná směšně, na první pohled to ale nevypadá zas až tak zle. Režisér Chris Gorak – pod dohledem Timura Bekmambetova – nakládá se svěřenými 30 miliony dolarů tak, aby Černá hodina alespoň trochu maskovala svou druhořadost. Mezi béčky těžko naleznete tak solidní technickou stránku, byť několik pochybných trikových scén se tu samozřejmě objeví. Výhodou pro tvůrce byl zřejmě i fakt, že nepřátelské potvory jsou neviditelné a jejich přítomnost signalizují většinou jen poblikávající žárovky.

Bohužel – a stává se to poslední dobou až příliš často – se Černá hodina bere (naprosto zbytečně) až příliš vážně. Nevím, jestli jsou tvůrci slepí nebo si myslí, že jim diváci všechno sežerou, ale místo nějakého odlehčení a vtipu přichází jen s malou mírou úsměvných scének, o jejichž cílené úsměvnosti lze hodně pochybovat. Hrdinové tak třeba naleznou staříka, který po domácku vyrobil nějaký „částicomet“ nebo se objeví oplechovaný ruský odboj na koních.

A to samozřejmě musíte počítat i s tím, že postavy jsou jen… postavy bez jakýchkoliv zajímavých charakterů. Putují tam, pak onam a když už neví kam, tak se nějakých oslím můstkem z pera nevědoucího scénáristy posunou opět jinam. A tak je to ze vším. Skoro jsem si přál, aby se najednou objevil Bill Murray se svým „částicometem“ a naháněl by vetřelce po rudém náměstí. Na takové béčko bych si věru zašel!

Hodnocení4
Černá hodina však nic takového nenabízí a tak z těch tisíců podobných filmů o invazích se liší jen zasazením děje do ruské metropole. A to je prostě málo.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 30 října 2012 v 19:15

    Putin musel asi vychlastat hodně vodky, že dovolil amíkům natočit něco podobného. Zřejmě se nechal ukolébat 30. milionovým rozpočtem a předpokládal, že půjde o pořádnou scifi pecku. To se soudruh ovšem šeredně přepočítal. Gorak si sice nevedl vyloženě špatně, ale žádnou velkou díru do světa taky neudělal. Přitom slibný potenciál tento film určitě měl. Největším průserem zřejmě bylo to, že se tvůrcům absolutně nepovedlo navodit (udržet) potřebnou atmosféru, která až na pár výjimek postrádala potřebnou dávku napětí. Přitom zezačátku to nevypadalo vůbec zle. Po solidním úvodním masakru a úvodním nástupu elektrizujících „neviditelných“ emzácích se to změnilo v poněkud stagnující podívanou, kdy postavy zmateně pobíhají v ruské metropoli, sem tam se dostanou do křížku s nepřítelem, vedou přihlouplé dialogy a tak to bylo furt dokola.

Nový komentář