Dark Waters (1993)


Režie: Mariano Baino
Rok výroby: 1993
Délka: 94 min
Země: Rusko / UK / Itálie

Hrají:
Louise Salter … (Elizabeth)
Venera Simmons … (Sarah)
…a další

 

Cesty na ostrovy se v hororech nevyplácejí a je jedno, jestli se na něm nachází psychiatrická léčebna (Prokletý ostrov) nebo tak nevinná věc jakou je klášter. I tato „mírumilovná“ budova může mít svoje temné stránky, o čemž se přesvědčí Elizabeth, která chce zjistit, co vedlo zesnulého otce k financování tohoto řádu. A s tím chce vlastně i objevit záhadnou minulost své rodiny. Obavy z nejhoršího se objeví velmi záhy, když zjistí, že její přítelkyně, která tu byla před ní, zmizela…

Evropská hororová scéna se od té americké vždycky lišila. Někdy jsme na to hrdí, jindy nikoliv, pravdou však je, že Dark Waters budou možná až příliš divné i na nás a nevím, jestli bych ho doporučoval (coby patriot) raději než americký horor ze stejné doby. Tento film je totiž prosycen velkou spoustou rozporů a jsou to přesně ty rozpory kvůli kterým vlastně ani nevím, na jakou stranu se přiklonit.

Prostředí kláštera není špatné. Všude tma, jen hořící svíce, vyprázdněné chodby a zakuklené báby. Sem tam nějaká tajná chodba, na jejímž konci se pořádá tajný rituál. Jenže nejsem si tak úplně jist, jestli se podaří řadového konzumenta hororů vtáhnout do děje. Ve filmu se moc nemluví, ve výsledku je tu pár zbytečných scén a i když se tvůrci snaží držet v mantinelech atypické podívané, která může skončit jakkoliv, nikdy mě skutečně nenadchli.

Atypickou podívanou doplňuje stejně atypická hudba, která se v několika okamžicích zdá být vhodně zvolena, ale ke konci už monotónně okrádá dané scény o tu špetku atmosféry, kterou si snímek dokáže vytvořit. Dark Waters jinak příliš děsivé nejsou. Táhlé záběry na potemnělé chodby sice dokáží navodit nepříjemný pocit, ale vlastně nikdy to není vyšperkováno ničím strašidelnějším. Místo toho se raději sází na bizarnost v podobě jezení ryb, jejichž úloha v ději je na pováženou.

Hlavní role jsou svěřeny dvěma nepříliš zdatným hererčkám, ostatní postavy tu mají jen minimum prostoru (i proto uvádím mezi herce jen dvě ženské postavy). Nudnou prostřední část se nakonec autoři snaží zachránit zajímavým závěrem, jestli to ale probudí diváky, kteří už usnuli, to nevím. Uvidíte totiž „tvora, který je a není a přesto je“, fandové béčkových monster však nedostanou ani průměrnou porci jeho celkového výskytu.

Hodnocení5
Dark Waters jsou zkrátka netradičním snímkem na vlastní nebezpečí.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

24 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 1 března 2015 v 06:52

    Z celého filmu jde cítit stará poctivá italská škola a přestože je vše „posvěceno“ ruskou distribucí, Mariano Baino se snažil neudělat ostudu své domovině a povedlo se mu natočit velice působivý film s ponurou hororovou atmosférou. Natáčelo se v oblasti Krymu, což se ukázalo býti velice dobrým tahem. Právě zvolené prostředí na mě udělalo velký dojem. Ponurý klášter plný temných chodeb a zákoutí stojí nad jeskyním komplexem – přesně tohle je podle mého gusta. Když k tomu přidám i poutavý příběh, měl jsem na hodinu a půl o zábavu postaráno. I já se přidávám k těm, kteří z toho cítili Lovecrafta a to především díky podivnému stvoření a historii ostrova. To však zde nebylo zdaleka tím jediným odporným zjevením. Stačí se podívat na pološílené jeptišky (některé z nich slepé) a jejich obřadní rituály. Mrskání, gore to vše bylo vítaným zpestřením mysteriózní zápletky. Stejně jako fakt, že se zde zbytečně neplýtvalo dialogy. Mnohdy je lepší když se ve filmu moc nemluví a divák se tak může nerušeně věnovat samotnému ději. Jediné co mě trochu mrzí je to, že si s tím režisér ještě o trochu více nepohrál po psychologické stránce. Některé rádoby lekací scény, totiž nevystraší ani malé děcko. Prostě to chtělo zapojit více kreativity. Když už to v některých scénách šlo, tak nevím proč ne ve všech.70%

  2. Allegor 27 listopadu 2011 v 17:11

     Tak jsem zkouknul tenhle výborný horor a divil jsem se, proč jsem na něj do téhle chvíli nenarazil.

    Kamera a rozvržení scén věrné tradici Daria Argenta, skutečně řada pochutinek (konzumace shnilých ryb, střídavé záběry na bičující se stařenu a ruku bodající nožem do dívčího těla,, popálená babča zápletka (možná až příliš okatě) inspirovaná Lovecraftovou Dunwichskou hrůzou. 

    80%.

Nový komentář