Dark Universe (1993)


Český název: Temný vesmír
Režie: Steve Latshaw
Rok výroby: 1993
Délka: 83 min
Země: USA

Hrají:
Joe Estevez … (Rod Kendrick)
Blake Pickett … (Kim Masters)
Laurie Sherman … (Judy Lawson)
Bently Tittle … (Tom Hanning)
John Maynard … (Frank Norris)
Paul Austin Sanders … (Jack Reese)
Patrick Moran … (Carlson)
… a další

 

Pod českým názvem Temný vesmír se skrývá jistá zrada. Dualita kvalitativně odlišných snímků. Na jedné straně hodně povedené béčko Deep Space z roku 1987, na druhé odpad Dark universe. Pojďme na něj.

Vesmírem pluje raketoplán Nautilus. Proti němu letí oranžové spory. Nemám na mysli spory jako neshody, nýbrž spory coby nepohlavní rozmnožovací buňky hub, čili výtrusy (jak praví slovníky). Dojde ke střetu. Pilot mutuje v zákeřné monstrum a stroj jde k Zemi. Ztroskotá mezi lesními porosty na Floridě. Ihned je na místo vyslán průzkumný tým složený mj. z vnadných krasavic. Ty se budou mutantovi líbit. Už tam na všechny čeká…

To vše zní jako dobrý námět na kvalitní sci-fi horor, že? Jenže ve skutečnosti o nic takového nejde. Již v samotné hlavní myšlence je logický přemet velikosti salta mortale. Jak se může člověk proměnit v těžkopádného netvora pouze vinou nějakých sporů? K tomu v obludu, která dřívější tělesnou konstrukci svého původního provedení ani vzdáleně nepřipomíná? Monstrum totiž vypadá jako něco mezi Vetřelcem a finální podobou hnusu v Carpenterově filmu The Thing. K tomu je pomalé a divně vrčí. Přirovnávat jakoukoli vesmírnou potvoru k Alienovi není vždy tak úplně fér, ale neznám slavnější objekt pro srovnání. Některá monstra toto přirovnání staví do lepšího světla. Tuto nestvůru bych si tak rovněž s jisto dávkou neobjektivního zaujetí dovolil do těch povedenějších zařadit. Pouze však svým vzezřením, a to ještě ne ve všech záběrech. Čas od času z ní jde strach, alespoň jste-li dítě, ale často vypadá jako neškodný panák bez života. Povedená je tedy pouze v rámci průměru a k tomu ještě z pozice obdivovatele monster. Pro ostatní vůbec. Ti ať berou srovnání s Alienem tak, že mu nesahá ani po kolena.

Pokud jde o právě zmíněný strach a atmosféru, mnoho toho DU nenabídne. Vesmíru si není možno moc užít. Velká část filmu se odehrává v zapadlé džungli, o jejíž přesvědčivosti by se rovněž dalo pochybovat. Hudbě tvůrci po stránce emotivní moc prostoru nedali. Není schopná diváka připoutat do křesla. Ve spojení se záběry příšery působí směšně, neboť se snaží být jednoduchá a zároveň varovná. Přesto si i po letech zřetelně vybavuji tu “nejděsivější” melodii.

Od herců nelze čekat zvláštní výkony. Nějaký ten křik a šmitec. Jako by se režisérovi nepovedlo své svěřence přesvědčit, že na ně opravdu útočí nebezpečná obluda a ne jejich kolega z baru. Z nikoho ani pořádně nestříká krev a k brutalitě nemá film ani nakročeno. Alespoň že ženská část herectva potěší diváka odhalováním nemalých poprsí.

 

Hodnocení1
DU je velmi slabý film. Podivná myšlenka, atmosféra pod psa, povinná erotika ne-erotika, monstrum, které děsí maximálně jen v prvních záběrech. Nic mimořádného, jen další z řady levných pásových výrobků pro ukojení dobových požadavků. Hodnocení je jen za odvahu nahotinek a první setkání s monstrem.
10%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 27 února 2015 v 13:18

    První problémy začali již ve chvíli, kdy jsem si film pustil. Zjistil jsem totiž, že ač několik světových jazyků jakžtakž zvládám, tak maďarština mezi ně rozhodně nepatří. Titulky to dočasně vyřešili, ale co už nedokázaly, bylo odstranění všudypřítomné nudy. Přiznáme se bez mučení, že jsem u toho dvakrát začal usínat a to už neznačilo opravdu nic dobrého. Tohle céčkové hororové scifi zrovna moc dobré podívané nenabídlo. Přestože popisek filmu sliboval něco zcela jiného. Původně jsem si totiž myslel, že půjde o nějakou béčkovou odnož Aliena, což slibovalo samotné slizké monstrum, které mu bylo (hodně) vzdáleně podobné. To ovšem jen v některých záběrech. Na první pohled toto slizké monstrum s hubou plných ostrých zubů a vystřelovacím jazykem, kterým sálo z lidí životodárné tekutiny, nevypadalo vůbec špatně. Bohužel tvůrci jeho „předností“ nedokázali moc využít a v mnohých záběrech vypadalo na můj vkus až moc gumově. A to u podobných filmů nebývám moc náročný. Jenže tady nevypomohl ani samotný scénář. Ten byl plný chyb, nedotažených myšlenek a hlavně nudných pasáží. Atmosféra tu haprovala jak na housenkové dráze, kdy místy skutečně byli cítit náznaky napětí, které ovšem během krátké chvíle odvanul vítr zase někam do lesů. Jediný důvod, proč tomu nedám odpad a alespoň trochu mu navýším procentuální ohodnocení, je tvůrčí myšlenka, která nebyla zlá, ale absolutně nedotažená do zdárného konce a potom těch několik krátkých záběrů, na kterých monstrum nevypadalo zle. 30%

  2. Jino 1 ledna 2008 v 15:23

    Jeee tento film jsem videl kdyz sem byl malý, a nezdalo se mi to až zas tak spatne, ale tak asi to tak bude, ja mel v 10 letech jiny zebricky hodnoceni hororů . Ale kazdopadne bych to zjukl jeste raz at muzu posoudit lip. Jinak co tady keca – Muad´Dib – to sou pekny hlody. Asi jeste nenavstivil zadne stranky s recenzama na filmy 

     

Nový komentář