Dark Touch (2013)


Scénář a režie: Marina de Van
Rok výroby: 2013
Délka: 91 min
Země: Francie / Irsko / Švédsko

Hrají:
Missy Keating … (Niamh)
Padraic Delaney … (Lucas)
Marcella Punkett … (Nat)
Charlotte Flyvholm … (Tanya)
…a další

 

Už snímek Proměna (2009) francouzské režisérky Mariny de Van na mě působil neuvěřitelně bizarně – takže dnes si jen potvrdím, že tahle dáma asi nebude mým „šálkem čaje“. Moc dobře si totiž neumím představit, co jí mohlo vést k natočení Dark Touch. Holčička s nějakým tím prokletím se samozřejmě vždycky hodí, ale ta zdejší nemá za sebou nic, co by její příběh dělalo něčím atraktivním.

Sledujeme asi jedenáctiletou Niamh, kterou zužují tajemné síly. Nevíme (a nikdy se to ani nedozvíme) proč to tak je, ale nepomůže jí ani nový domov a pěstouni. Ač se Niamh snaží vrátit do obyčejného života, kdykoliv se rozruší, je zle. Nábytek se začíná samovolně pohybovat a ohrožovat okolí. V jedné takové scéně dojde i na nějaké to nezbytné gore. Na atmosféru odpovídající dnešnímu standartu jsem ale čekal marně.

Vložit se do dějství je složité. Postižené děvčátko je neustále zamračené, smutné, nekomunikuje a náhradní rodiče jsou jen klasické šablony. Mnozí tak zřejmě budou ve filmu hledat sociální podtóny jako je výchova a zneužívání dětí v jakémkoliv smyslu slova.

Hodnocení2
Nefunkčnost celku je ale natolik výrazná, že pokus o nějaký přesah se rovná nemožnému. Korunu všemu nasadil groteskní finiš, který mě ale svým béčkovým ztvárněním vlastně veskrze pobavil. Dark Touch je však na podobné scény chudý a dostavuje se tak apatie. O nějakém napětí nemůže být řeč – tak slabý horor jsem prostě neviděl už dlouho.
20%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 20 prosince 2013 v 22:32

    Přestože má režisérka Marina de Van na svém kontě již několik snímků a v hororových vodách není žádnou začátečnicí, tak mé pozornosti jaksi doteď unikala. Proto jsem byl hodně zvědavý na naši společnou „premiéru“ a nějak jsem nebral na zřetel varovné komentáře a „nadávky“ na tento film. Přiznám se, že až do poslední čtvrthodinky jsem je ani nechápal, ale potom se mi konečně rozsvítilo. Tohle je totiž další zdárný příklad, jak totálně zpackaný závěr může pokazit celkový dojem. Pravda, jakmile naskočily závěrečné titulky, nestačil jsem zírat a musel prostě říct „A tohle má být kurva jako co? To už jako skončilo?“ Přitom začátek mne příjemně navnadil, krvavé „polojatka“ mám rád a atmosféra měla taky celkem grády. Potom se sice napětí začalo vytrácet, protože hlavní hrdinka Missy Keating (jo je to dcera zpěváka Ronana Keatinga) byla pořád taková tichá, zamlklá, ale tak kdo by nebyl, když byla od mala týraná a zneužívaná (samozřejmě ve filmu). Pak se není čemu divit, že se jeden pěkně nasere a začne všechno lítat…

Nový komentář