Český název: Tma
Režie: John Fawcett
Rok výroby: 2005
Délka: 93 min
Země: Německo / Velká Británie
Hrají:
Maria Bello … (Adèle)
Sean Bean … (James)
Maurice Roëves … (Dafydd)
Sophie Stuckey … (Sarah)
Abigail Stone … (Ebril)
Richard Elfyn … (Rowan)
Casper Harvey … (Young Dafydd)
Eluned Jones … (Doctor)
…a další
Ano, máme tu další kopii Kruhu. Pro ty z vás, kteří mají tento styl hororu rádi, to zřejmě bude vcelku dobrá zpráva, pro ostatní jen nudná a neoriginální podívaná, kde si tvůrci opět vzali malou černovlasou holčičku a vymysleli si příběh o místě, na němž se můžete vrátit z říše mrtvých mezi živé. Stačí jen vykonat oběť.
Výlet Adéle a její dcerky Sáry za jejím otcem Jamesem dopadne tragicky. Pobřežní skaliska u Jamesova sídla nesou jakési prokletí a Sára se jednoho dne ztratí ve vlnách běsnícího moře. Rodiče truchlí, ale Adéle si není jista, jestli je její dcera skutečně mrtvá. Okolo domu se totiž pohybuje tajemné děvče, které vypadá téměř totožně jako Sára. Adéle se jejím prostřednictvím snaží pochopit, kde je její skutečná holčička a pro záchranu je schopna udělat cokoliv…
Tma však postrádá jakoukoliv originalitu a nějakého dobrého nápadu se dočkáme jen velmi zřídka. Vše zkrátka působí strašně fádně, jako by jste se dívali na trošku pozměněnou podobu jiného filmu (mám na mysli Kruh samozřejmě). Stačí si jen srovnat oba filmy. Například se ve Tmě velice podivně chovají ovce, které dokonce útočí na lidi. Při tom jsem si samozřejmě vzpomněl na “koňskou” scénu z Kruhu. Lidé, kteří se obětují a skočí ze skály zase připomenou tu tajemnou ženu z videokazety, která se stejným způsobem zabila v Kruhu. A celkově je Adéle podobná Rachel, protože ona jediná věří, že její dcerka žije a vedena podivnými událostmi odhaluje celou historii polorozpadlého sídla, ke kterému velmi významně patří i jatka. Tma je stejně jako Kruh více zamračená, sází více na atmosféru a hraje přitom depresivní hudba.
Je zajímavé, že v tomto béčkovém hororu, který si ovšem hraje rád na áčkový, se objevil můj oblíbený Sean Bean. Tento sympatický herec totiž většinou účinkuje v trhácích jako je kupříkladu Pán prstenů, Troja, Lovci pokladů, Equilibrium, Ostrov nebo Sillent Hill.
Naštěstí si poslední dobou nečtu nejdřív recenze ani komentáře k filmům které jsem ještě neviděl, protože poslední dobou se mi dost často stává, že opak je pravdou a film si znechutím ještě před puštěním. -Průměrný snímek, který mě nakonec docela překvapil. Po nezáživném
začátku a zmizení dcery se film konečně posunul vpřed a objevila si
toužebně očekávaná hororová atmosféra. S Kruhem bych to vůbec
nespojoval, protože oba filmy jsou naprosto odlišné a ani jsem si moc
nevšiml nějaké té podoby. Filmu ovšem hodně uškodily nudné pasáže,
kterých tady bylo na můj vkus docela dost. Naštěstí se zde našlo i dost
takových, které se mi líbily. Herecké výkony jsou rovněž na průměrné
úrovni a přestože jsem Marii Bello viděl hrát už mnohem lépe její výkon
docela ušel. 60%.
Milí zlatí, nepopírám, že filmaři trochu nasáli atmosféru (a jisté postupy) asijských duchařin, ale o vykrádačce Kruhu nemůže být ani řeč. Film je totiž natočen podle novely Simona Maggina “Sheep” z roku 1994. A Kruh byl natočen kdy? Ten japonský až o 4 roky později…..
Má to docela zajímavý příběh, výborné a nádherné lokace, kde se to odehrává (opravdu nádhera) a místy dobrou atmosféru. Trošku mě zklamala jinak má oblíbená Maria Bello, její výkon nebyl moc přesvědčivý. Na tenhle film se určitě během svého života ještě několikrát podívám.
no je tp bez debaty vykradacka kruhu. ale zas az take zle to nebolo a malo to celkom aj atmosferu, len ku koncu to nabralo troska bizardny smer. a este nieco. americky filmari uz dokazali vyrobenim remaku zopsut kde co, to je pavda. ale ked si niekto nesimol, tento film je europska zalezitost (nemecko, VB), takze poznamky o americkych brakoch niesu na mieste !
jj, to chápu, jsem taky takový.
Ano, Úsvit mrtvých se vyšvihnul do roviny lepších filmů. Podobně mohl dopadnout i jeho bratříček z Romerovi tetralogie – Země mrtvých, ale toto dílo zapadlo opravdu až mezi druhořadé filmy. Škoda.
A co se týče Kruhu, tak doufám, že se zase někde brzy neobjeví jeho napodobenina, protože pak už bych opravdu neváhal a dal 10 % a možná jsem měl to stejné udělat i s tímto filmem. Ale on byl právě tím pojítkem na hranici mezi áčkem a béčkem a navíc v něm hrál můj oblíbenec, takže sem občas přimhouřil očko.
Zřejmě se mi to nepovedlo úplně definovat, řeknu to tedy na rovinu, jak jsem to měl zprvu udělat. Hranice mezi tzv. áčkovými a béčkovými filmy je tenká. V každém žánru o něco jde. A podle mého ty údajné béčkové, dost často překonávají i ty úspěšné – áčkové. Příklad: Úsvit mrtvých.
Frenku, máš naprostou pravdu s tímto filmem. Opravdu omejvá a připomíná “Kruh”. Američtí autoři zřejmě mají jednu vadu, a to omejvat jedno jediné úspěšné téma – v tomto případě Kruhu – dokud z jeho myšlenky neudělají úplnou kaši.
Omlouvám se Ondřeji, ale úplně nevím, co jsi mi chtěl níže uvedeným komentářem říci. Nikdy nesoudím horory jako podřadný filmová žánr, ani tento žánr neoznačuji jako brakový, naopak. Viděl jsem zajímavý dokument, v němž se skupina špičkových psychiatrů shodla, že horory jsou ze všech žánrů nejsilnější. Proč? V mozku člověka může jedna jediná děsivá scéna, jeden jediný film vyvolat spoustu škaredých pocitů a depresí, které bychom určitě poznat nechtěli. Souhlasili, že tvůrci někdy ani nemají ponětí, jakou sílu v rukou mají.
A co se týče tohoto filmu, tak je to prostě brak. Proč? Je to jako bys viděl sto dílů seriálu Kobra 11 a pak šel na jeden jubilujní do kina a měl o něm napsat recenzi, přičemž by měl stejnou osnovu jako předchozí díly. Já tento film neponižuji, ale ono prostě nestačí, že tam hraje nějaká hvězda. Vzpomen si jak dopadl u recenzentů např. první Resident Evil a tam těch hvězd bylo – M. Jovovič, M. Rodrigueze a další.
Nesuďme horory, jako nějaké podřadné dílo. Pokud v nich hrají hvězdy jako Sean Bean, naznačuje to o opaku. Nemám rád – a autorovi tohoto článku nic nevyčítám – když je tomuto žánru dáno přízvisko “brak”. Přitom horory jsou tu aby v lidech – stejně jako v červené kronice – vyvolali nějakou emoci. V našem případě tu nejstarší ze všech: strach. A tudíš je podle mě chybné, je kvůli tomu ponižovat.
.
Jinak autorovi: dobrý článek
uvidíme
i maria bello hraje občas v solidnějších filmech